بازدید نمایندگان از تصفیه خانه غرب تهران

سخنگوی مجمع نمایندگان تهران گفت: گزارشات واصله از شهرداری تهران حاکی است طی تفاهمنامه و توافقی که با شرکت آب و فاضلاب استان تهران داشته قرار شده، شهرداری در حدود ۵۰ حلقه چاه خود را در سطح شهر تهران ببندد و از آنها استفاده نکند.

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص بازدید جمعی از نمایندگان از مسیر فاضلاب‌رو و تصفیه‌خانه غرب تهران اظهار کرد: جمعی از نمایندگان مجلس در ابتدا از تونل فرعی فاضلاب کمیل که ۱۰.۵ کیلومتر طول دارد و در ادامه تونل اصلی فاضلاب‌رو غرب تهران به طول ۱۲ کیلومتر که فاضلاب مناطق غربی تهران را به تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران واقع در منطقه «فیروزبهرام» منتقل می‌کنند، بازدید کردند.

وی افزود: با وجود تمام تحریم‌ها، جوانان پرتلاش توانستند روکش داخلی سگمنت را با سیستم GRP جایگزین کنند. این اقدام تحولی نو در موضوع مراحل تصفیه آب و فاضلاب است که بر اساس آزمایشات انجام شده طول عمر روکش‌ها ۷۰ سال برآورد شده همچنین ۲۰ سال ضمانت دوام و مقاومت آنها است.

سخنگوی مجمع نمایندگان تهران ادامه داد: متخصصان کشور با وجود فشار تحریم‌ها توانستند از ظرفیت‌های داخلی به بهترین شکل استفاده کرده و تولیدات داخلی را جایگزین محصولات خارجی کنند؛ ناگفته نماند تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران «فیروز بهرام» بر پایه فن‌آوری روز جهانی ساخته شده است. این تصفیه‌خانه هنوز به مرحله پایانی که مهمترین مرحله پردازش لجن فاضلاب، تثبیت آن در گرم وزن خشک، نرسیده است؛ امیدواریم این مرحله اوایل خردادماه سال جاری به پایان برسد تا بتوانیم از ظرفیت این تصفیه‌خانه برای تصفیه فاضلاب غرب تهران استفاده کنیم.

خضریان اضافه کرد: البته سیستم لجن تصفیه‌خانه هنوز نصب نشده است که طبق پیش بینی‌ها تا پایان خردادماه این بخش هم راه‌اندازی می‌شود؛ امیدواریم از تصفیه پساب تولید شده بتوان در بخش کشاورزی منطقه رباط کریم و اسلامشهر و جنوب غرب تهران استفاده کرد.

وی یادآور شد: با راه‌اندازی کامل تصفیه‌خانه، در قریب به ۱۲۵ حلقه چاهی که در استان تهران برای تأمین آب کشاورزی وجود دارد بسته می‌شود و منابع آب‌های زیرزمینی استان تهران که طی سال‌های متمادی به دلیل استفاده بیش از اندازه آسیب دیده‌اند، احیا می‌شوند و با اختصاص آب تأمین شده توسط تصفیه‌خانه به بخش کشاورزی می‌توانیم سفره‌ها و آب‌های زیرزمینی را تا حدودی احیا کنیم.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران همچنین یادآور شد: طبق گزارشات واصله از شهرداری تهران طی تفاهمنامه و توافقی که با شرکت آب و فاضلاب استان تهران داشته قرار شده، شهرداری در حدود ۵۰ حلقه چاه خود را در سطح شهر تهران ببندد و از آنها استفاده نکند.

وی گفت: مصارف صنعتی یکی از مواردی است که می‌توان از این تصفیه‌خانه استفاده کرد؛ با تکمیل این پروژه مناطق صنعتی غرب تهران از کرج و فشافویه گرفته تا حسن‌آباد می‌توانند از آب این تصفیه‌خانه بهره‌مند شوند همچنین حدود ۱۹۰ میلیون مترمکعب فاضلاب شهری از جنوب پایتخت جمع می‌شود که کمک بزرگی برای پاکی محیط زیست خواهد بود.

خضریان با اشاره به دیگر مزایای این پروژه عظیم در حوزه آب و فاضلاب شهری تاکید کرد: این تصفیه‌خانه چند عملکرد اساسی دارد یکی از برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی توسط چاه‌های کشاورزی جلوگیری می‌کند و به نفع کشاورزی ذخیره خواهد شد، حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب آب به مصرف صنعت جنوب تهران که به شدت نیازمند این آب است خواهد رسید و در کنار آن بخشی هم صرف تغذیه مصنوعی آبخوان‌ها می‌شود و در نهایت منجر به جمع شدن فاضلاب جنوب پایتخت است. این پروژه یکی از پروژه‌های عظیم محسوب می‌شود که با کمترین تأخیر علی‌رغم شرایط تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی که در کشور است توانستیم آن را راه‌اندازی کنیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بر اساس گزارشات اصل ۹۰ در خصوص مطالبات غیرقانونی شرکت پیمانکار ترکیه‌ای تصفیه‌خانه درخواستی مبنی بر دریافت پول بیشتر و مازاد بر قرارداد برای انجام پروژه داده بود که این درخواست رد شده است همچنین این پیمانکار خارجی درخواست آزاد کردن ضمانت نامه خود را کرده در حالی که هنوز حسن انجام کارش به پایان نرسیده است. مجلس هم درخواست دارد که شرکت آب و فاضلاب تهران چنین کاری را انجام ندهد. در این زمینه نمایندگان پیگیر این ماجرا هستند و از حق و حقوق مردم دفاع خواهند کرد.

خضریان یادآور شد: حدود ۶۰ درصد اجرای کار با تجهیزات و تولیدات داخلی بوده که برای ۴۰ درصد باقی نیز قرار شد زمینه همکاری دانشگاه‌های صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان با شرکت آب و فاضلاب فراهم شود تا زمینه رهایی بیشتر از وابستگی‌ها و رسیدن به خودکفایی باشد.

به گفته وی، در این بازدید بختیاری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران و کریمی مدیر عامل شرکت فاضلاب تهران نمایندگان مجلس را همراهی کردند.

کد خبر 487056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.