درخشش هنرمندان ایرانی در دوسالانه طنز گرافیکی کوبا

هنرمندان عرصه کاریکاتور ایران در بیست ‌و دومین دوسالانه طنز گرافیکی کوبا درخشیدند و در بخش‌های مختلف آن منتخب شدند.

به گزارش ایمنا، نمایشگاه آثار بیست و دومین دوسالانه بین‌المللی طنز گرافیکی کوبا (XXII International Biennial of Graphic Humor, Cuba, ۲۰۲۱) توسط انجمن طنز و کاریکاتور، انجمن روزنامه‌نگاران کوبا، موزه سن آنتونیو د لوس بائوس و با حمایت مالی دفتر فرهنگ آرتمیسا، از ۱۱ تا ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ در هاوانا برگزار شد.

این دوسالانه با الهام از شعار "طنز آدم‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند"، با توجه به وضعیت فعلی جهان و با هدف عبور از مشکلات اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده توسط ویروس کرونا و همبستگی مردم جهان و ایجاد پلی از طنز بین آنها میزبان هنرمندانی از سراسر جهان بود.

این دوره از دوسالانه یادشده در دو موضوع آزاد و حاکمیت برگزار شد. برای موضوع دوم، یک جایزه تامی برای شوخ طبعی سیاسی به یاد کارتونیست محبوب توماس رادریگوس زایاس (Tomas Rodríguez Zayas)، که در سال ۲۰۲۱ هفتاد و دو ساله می‌شود، اهدا خواهد شد. جایزه تامی در صدد پاداش دادن به بهترین نمایندگان گفتمان گرافیکی ضد سلطه گری است.

جوایز دیگر این دوسالانه شامل جایزه ادواردو ابلا، بالاترین جایزه در این مسابقه، به پاس ادای احترام به کاریکاتوریست برجسته کوبایی (۱۹۶۵-۱۸۸۹)، متشکل از گواهی اعتبار، جام جشنواره و جایزه نقدی است. جوایز اول، دوم و سوم در هر گروه همراه گواهی اعتبار نیز اهدا می‌شود. همچنین آثار منتخب در دوسالانه بین المللی طنز گرافیکی سن آنتونیو د لوس بائوس، به نمایش گذاشته خواهند شد.

امیررضا ترکمان‌رحمانی، جمال دانا، الهام خلیلی‌مهر، رسول حاجی‌زاده، نیما شاه میری، عباس ناصری، داریوش مهردلان، جواد تکجو، علی قناعت، آرمین گنجده علی شافعی، احسان چراغی ایرانشاهی، هیبت احمدی، ندا تنهایی مقدم و محمد صالح رزم‌حسینی از منتخبان ایرانی این دوسالانه معتبر در بخش کاریکاتور موضوعی هستند. همچنین مسعود شجاعی طباطبایی، چهره شناخته‌شده عرصه کاریکاتور یکی از هفت داور این دوره از دوسالانه بود.

منبع: ایرنا
کد خبر 486666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.