«تقاطع غیرهمسطح آفتاب» به بهره برداری رسید

پروژه تقاطع غیرهمسطح آفتاب و خیابان های تابان و آسمان صبح امروز_ جمعه ۸ اسفندماه_ با حضور محمود واعظی رئیس دفتر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری، استاندار اصفهان، فرماندار، رئیس و اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان به صورت رسمی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایمنا، پروژه تقاطع غیر همسطح آفتاب در بزرگراه شهید اردستانی در محدوده مناطق ۱۰ و ۱۴ و در محل تقاطع حلقه حفاظتی شهر اصفهان با اتوبان فرودگاه واقع شده است. مساحت کل این پروژه در بزرگراه شهید اردستانی ۲۱۰ هزار مترمربع است که ۱۴۵ هزار مترمربع از مساحت پروژه مربوط به اجرای تقاطع غیر همسطح و کندروهای اتوبان و ۶۵ هزار متر مربع از آن مسیر اتصال تقاطع به بلوار فرزانگان است.

پل آفتاب دارای یک پل سه دهانه است، دهانه وسط به عرض ۳۲ متر و دو دهانه کناری به عرض ۱۹ متر است و مساحت آزادسازی منطقه ۱۴ برای این پروژه ۱۴۲ هزار مترمربع و ۱۲۷ هزار مترمربع در منطقه ۱۰ است.

کاهش بار ترافیکی در مبادی ورودی به شهر اصفهان، توزیع ترافیک ورودی قبل از رسیدن به محدوده شهری، حذف ترافیک بین‌شهری از داخل شهر و سهولت حرکت ترافیک عبوری از اصفهان، کاهش اثرات منفی ترافیک در منطقه (مانند آلودگی زیست محیطی، اتلاف وقت و تصادفات)، کاهش بار ترافیکی معابر شهری به خصوص رینگ سوم اصفهان که در شرایط تقریباً اشباع قرار گرفته از جمله اهداف این پروژه به شمار می‌آید.

همچنین حدفاصل پروژه تقاطع آفتاب تا خیابان آیت الله غفاری با نام خیابان «تابان» و از آیت الله غفاری تا میدان شهدای ورزشکار با نام «آسمان» نامگذاری شده است. برای اجرا و آزادسازی خیابان‌های تابان، آسمان و تقاطع غیر همسطح آفتاب ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده که کاهش ترافیک خیابان بعثت و سه راه نقشینه را همراه داشته است.

پروژه حلقه حفاظتی بستر توسعه آینده اصفهان است

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از «پروژه تقاطع غیر همسطح آفتاب و خیابان‌های تابان و آسمان» اظهار کرد: دولت برای سلامت و صرفه‌جویی در وقت مردم ارزش قائل است؛ پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد، اقدامی ارزنده برای بازگشایی گره‌های ترافیکی و اهمیت دادن به محیط زیست است.

وی افزود: باید در کشور به‌گونه‌ای عمل شود که خودروها کمتر توقف کرده، هوا پاک‌تر باشد و سلامت مردم در اولویت باشد؛ بدین سبب برنامه‌ریزی‌ها بر اساس اهمیت محیط زیست انجام می‌شود؛ این رویکرد به‌ویژه در کلانشهرها با توجه به جمعیت زیادی که در خود جای داده‌اند، با هدف ارزش گذاشتن به وقت مردم دنبال شده و باید در توسعه شهرها مدنظر باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: کلانشهر اصفهان علاوه بر ترافیک ناشی از حضور ساکنان خود، در یک شاهراه قرار داشته و مردم استان‌های مختلف از آن عبور می‌کنند، بنابراین باید پروژه‌ها به گونه‌ای اجرا شود که خودروهای عبوری وارد شهر نشوند تا ترافیک ناشی از آن مزاحمتی برای شهر ایجاد نکند.

واعظی اضافه کرد: پروژه حلقه حفاظتی در آرام کردن ترافیک و سامان دادن به وضعیت عبور و مرور در اصفهان نقش بسزایی داشته و بستر توسعه آینده این کلانشهر را فراهم می‌کند.

وی از شهردار اصفهان که برای اجرای پروژه‌های ترافیکی در شمال شرق شهر زحمات زیادی کشیده تقدیر کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه نباید سیاست‌هایی که توسعه شهرها را دنبال می‌کند، متوقف شود، گفت: حق مردم اصفهان اجرای پروژه‌های بزرگ است؛ زیرا این شهر در تاریخ ایران باعث سربلندی بوده و امروز نیز در تولید، اقتصاد و فرهنگ، یک استان در کشور پیشرو است.

به تمام وعده‌ها عمل کردیم / افتتاح سالن گلستان شهدا با فرمان ریاست جمهوری

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان نیز در این مراسم اظهار کرد: تکمیل حلقه حفاظتی در شمال شرق اصفهان و رفع مشکلات ترافیکی این محدوده آرزوی ۳۰ ساله مسئولان و مردم این شهر بوده است.

وی تصریح کرد: پروژه حلقه حفاظتی شهر اصفهان ۸۰ کیلومتر طول دارد که ۵۰ کیلومتر آن در حریم و محدوده شهر اصفهان واقع شده است؛ با وجود سختی‌ها این طرح را از حدود دو سال گذشته آغاز کردیم؛ سخت‌ترین قسمت اجرای پروژه آزادسازی است که در این مسیر سانت به سانت را آزاد و از دو روستا عبور کردیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه پروژه رینگ چهارم از سمت خورزوق به سمت دولت آباد شش کیلومتر به صورت مورب در سه سال گذشته احداث شده است، خاطرنشان کرد: با انجام این اقدام حداقل سالانه حدود ۱۲ نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست نخواهند داد همچنین این اقدام کاهش آلودگی هوا و ترافیک شهر را به همراه دارد چرا که خودروهای سنگین برای تردد به سمت یزد و شیراز دیگر ناچار به عبور از خیابان بعثت، سه راه نقشینه و میدان جوان نخواهند بود.

نوروزی با بیان اینکه امروز جاده‌ای مورب به طول شش کیلومتر احداث شده تا به رینگ چهارم متصل شود، تصریح کرد: مهندسان اعلام کرده بودند که پل آفتاب در مدت ۱۸ ماه ساخته می‌شود، اما در آئین کلنگ زنی آن تأکید داشتند که این پروژه ۱۰ ماهه احداث می‌شود چرا که می‌دانستند مردانی که ۳۰ سال در این شهر جهاد گونه فعالیت داشتند در این دوره نیز با دو دست شمشیر می‌زنند و خوشبختانه سه روز قبل از پایان ۱۰ ماه، پل آفتاب تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت تا تأخیری در خدمت رسانی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز آئین افتتاح رسمی این پروژه را برگزار کرده‌ایم، گفت: از پل آفتاب تا هفت کیلومتر به سمت خیابان جی و کارخانه قند مسیر رینگ چهارم ادامه دارد و با عرض ۷۰ متر از تمام روستاها و صحراها عبور خواهد کرد.

شهردار اصفهان ادامه داد: پنج کیلومتر از مسیر رینگ حدفاصل پل آفتاب تا خیابان جی ظرف یکسال اخیر آزادسازی شده و پنج پل در این مسیر احداث می‌شود که از جمله این پروژه‌ها زیرگذر قهجاورستان، پل بهاران و پل سردار شهید سلیمانی است.

نوروزی تأکید کرد: مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی یکی از زیباترین و دقیق‌ترین پل‌های شهر است که با صرف اعتباری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در حال احداث بوده و تا قبل از پایان اسفند ماه (۲۱ روز آینده) مورد بهره برداری قرار می‌گیرد؛ با افتتاح این پروژه دیگر خودروها از بین روستاها تردد نخواهند کرد و شاهد کاهش ترافیک و آلودگی هوا در این محور خواهیم بود.

وی تأکید کرد: وعده‌هایی که به مردم دادیم یکی یکی تحقق یافت و کسانی که آرزو داشتند رینگ چهارم ساخته شود امروز اذعان دارند که در حال حاضر سخت‌ترین نقاط آن احداث شده است و اگر این حرکت با سرعت کنونی استمرار داشته باشد، انقلاب عمرانی در اصفهان در تمام حوزه‌ها تحقق می‌یابد و این فعالیت‌ها زمینه ساز اقدامات عمرانی با نگاه فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.

شهردار اصفهان اظهار کرد: در اطراف پروژه پل آفتاب کبوتر خانه را ترمیم کردیم تا اوضاع فرهنگی منطقه نیز سامان داده شود و نشاط اجتماعی را ملاک عمل قرار داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: به زودی سالن اجتماعات گلستان شهدا نیز با فرمان ریاست جمهوری مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

کد خبر 477586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.