دلیل تحویل نامه رهبری به رئیس دومای روسیه

سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی مدعی شد که چون وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسبی بکند، قالیباف نامه مقام معظم رهبری را به رییس دومای روسیه تحویل داد.

به گزارش ایمنا، محمدحسین فرهنگی در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه «شبهات و ابهاماتی درباره سفر رئیس مجلس مطرح بود که لازم است توضیحاتی داده شود»، اظهار کرد: دعوت برای انجام این سفر، از همان روزهای اول مجلس بود و زمان‌بندی و برنامه‌اش همانی بود که انجام شد و موضوعات مهمی مورد بحث قرار گرفت.

به گفته وی، آنچه که در این سفر جدید بود و قبلاً پیش بینی نشده بود، رساندن نامه مقام معظم رهبری بود؛ این نامه در شرایط خاصی ارسال شده است و به لحاظ شرایطی که در ارتباط با برجام و مسائل خاصی که ارتباط با شرق داریم و موضوعاتی که به مصالح و منافع ملی ما مربوط می‌شود بوده است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صلاح دانسته نشد که سفر با تأخیر انجام شود و بر اساس پروتکل دیپلماتیکی که از قبل بود سفر انجام شد، گفت: چون وزارت خارجه نتوانست هماهنگی مناسبی بکند، آنچه که اتفاق افتاد، نامه به رئیس محترم دوماً تحویل داده شد که با هماهنگی قبلی انجام شد.

فرهنگی ادامه داد: لذا نه اتفاق جدیدی بود و حواشی که در فضای مجازی و رسانه‌های مکتوب مطرح کردند ناصحیح بود و درست نبود.

وی درباره طرح شفافیت آرا هم که کلیات آن در مجلس رد شد، گفت: اکثریت مجلس رأی موافق داد اما چون اصلاح آئین‌نامه بود بر اساس آئین‌نامه و قانون اساسی لازم بود دوسوم رأی داشته باشیم. سه نفر رأی کم داشتیم که علل مختلفی داشت و اشکالات را بنا شد رفع کنیم.

به گفته سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، ماده ۱۳۰ آئین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که اگر کلیات طرحی رأی نیاورد تا ۶ ماه قابل طرح نیست مگر آنکه ۵۰ نماینده طی نامه‌ای درخواست بدهند و صحن رأی موافق دهد؛ نامه داده شده و سعی می‌شود این هفته در دستور کار قرار بگیرد و قطعاً مجلس موافقت خواهد کرد.

فرهنگی افزود: یکی دو اصلاح جزئی که مدنظر برخی نمایندگان بود را هم اعمال کردیم، معتقدم که در مجلس به نتیجه خواهد رسید و رأی قاطع را خواهد داشت.

وی درباره مصوبات مجلس در حوزه مسکن گفت: گرانی مسکن از مشکلات جاری کشور است و قیمت‌های کنونی ناشی از عدم تناسب عرضه و تقاضا است که مصوبه مجلس درصدد رفع این ایراد و افزایش عرضه مسکن است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکنون مجلس در حوزه مسکن دو تصمیم اخذ کرده است؛ الزام دولت به تولید سالانه یک میلیون مسکن و مصوبه دوم تشکیل صندوق ملی مسکن، که امید است با مصوبات مجلس مسئله مسکن تا حدودی برطرف شود.

فرهنگی با بیان اینکه پیشنهادات دیگری از سوی نمایندگان در حوزه مسکن ارائه شده که در حال بررسی است، اضافه کرد: امیدواریم با تصمیمات مجلس شرایط برای افرادی که با قیمت‌های کنونی امکان خرید مسکن ندارند، اصلاح و زمینه تأمین هزینه ساخت و حل مشکل قیمت زمین فراهم شود.

وی یادآور شد: برخی از احکام این طرح با احکام بالادستی هماهنگی نداشته یا برخی از مواد آن با یکدیگر هماهنگ نبود؛ همچنین قانون حمایت از تولید مسکن نیز نادیده گرفته شده بود که در گزارش جدید این موارد اصلاح شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاحات لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: ما از جزئیات اصلاحات انجام گرفته در سازمان برنامه و بودجه کل کشور اطلاعی نداریم و بر اساس اظهارنظرها، لایحه در دولت هنوز نهایی نشده است و این لایحه فردا در جلسه هیئت دولت مورد بحث قرار می‌گیرد.

فرهنگی با بیان اینکه لایحه بودجه اصلاح شده به عنوان لایحه جدید وارد مجلس می‌شود، درباره نحوه رسیدگی به این لایحه توضیح داد: دو راهکار برای این مهم وجود دارد؛ نخست آن که بر اساس ماده (۱۸۴) آیین‌نامه داخلی، برداشت هیئت رئیسه مشخص و بر اساس آن عمل شود و دوم آن که جمعی از همکاران طرحی دو فوریتی تدوین کردند که در صورت تصویب، ابهام ماده ۱۸۴ درباره شرایطی که کمیسیون تلفیق، لایحه بودجه را تأیید و صحن آن را رد کرده و اینکه باید نحوه رسیدگی به لایحه اصلاح شده از سوی دولت چگونه باشد، برطرف شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان زمان طولانی ۴۵ روز را برای بررسی مجدد لایحه بودجه اعمال کرد، ادامه داد: دلایل رد لایحه بودجه را باید در صحبت مخالفان جستجو کرد و مجلس موضع مشخص و منظمی مبنی بر دلایل رد لایحه بودجه ندارد، چرا که اساساً هر نماینده‌ای بر اساس دیدگاه خود عمل می‌کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر با نظر هیئت رئیسه، کمیسیون تلفیق همان کمیسیون قبلی باشد طبیعتاً آنها دیدگاه خود را در گزارش قبلی داشتند و ممکن است تغییراتی در آن ایجاد کنند، در هر حال ما ناگزیر هستیم از اینکه برخی رسیدگی‌ها را در کمیسیون تلفیق داشته باشیم.

فرهنگی گفت: رسیدگی به لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق را خواهیم داشت چه لایحه بودجه به کمیسیون ارجاع شود، چه درباره کلیات ابتدا در صحن تصمیم‌گیری شود، سپس به کمیسیون تلفیق ارجاع شود.

وی با بیان اینکه توافقاتی با کمیسیون‌ها به عمل می‌آید که اعضای کمیسیون تلفیق همان اعضای سابق باشند، افزود: کمیسیون تلفیق نظرات خود را درباره رسیدگی به جزئیات و کلیات لایحه بودجه مطرح می‌کند، اما به دلیل محدودیت باید زمان بررسی کوتاه‌تر شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در صورت تصویب کلیات بودجه در صحن علنی، مجلس حتماً بررسی جزئیات را در سال جاری به اتمام می‌رساند اما در صورتی که کلیات به تصویب نرسد فرصت برای ارائه لایحه بودجه سوم نیست و چاره‌ای جز بودجه چند دوازدهم باقی نمی‌ماند.

منبع: ایسنا

کد خبر 474678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.