افتتاح خط تولید سالانه ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه‌اندازی شده و شروع به کار خواهد کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، در حالی که این روزها موضوع تأمین و تولید واکسن کرونا در کشور داغ شده و خبرهای ضد و نقیضی از گوشه‌وکنار در این رابطه شنیده می‌شود، نمایندگان اتاق تهران از بخش اقتصاد سلامت طی نشستی مجازی با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا، یکی از مسولان سازمان غذا و دارو و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به واکاوی آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور پرداختند و مسولان دولتی خبرهای تازه‌ای در این‌باره اعلام کردند.

فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی‌امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت‌های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.

نصب و فعال سازی تجهیزات جدید خط تولید واکسن کرونا

در این نشست، حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا توضیحاتی در رابطه با برنامه‌های دولت برای تأمین و تولید واکسن کرونا ارائه داد که بر اساس آن گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرامین امام (ره)، انستیتو پاستور و انستیتو رازی طی ماه‌های آتی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا می‌کنند.

وی افزود: تجهیزات جدید برای خط تولید واکسن کرونا در گروه دارویی برکت در حال نصب و فعال‌سازی است و این شرکت تولیدی تا دست‌کم ۴۵ روز دیگر ۱.۵ میلیون دوز واکسن کرونا تولید و عرضه خواهد کرد.

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکسیناسیون کرونا و تهیه و تأمین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تأمین از شرکت‌های خارج از آن است، خاطرنشان کرد: در حوزه تولید داخلی واکسن کرونا در حال حاضر حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده‌اند.

جمشیدی در این زمینه به انستیتو پاستور اشاره کرد و گفت: قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری از جمله انستیتو رازی، شرکت‌هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه‌الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش‌بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند.

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تاکید کرد: برآوردها تاکنون نشان می‌دهد که گروه دارویی برکت، انستیتو پاستور و انستیتو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، و تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه‌اندازی شده و شروع به کار خواهد کرد.

به گفته جمشیدی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده‌است.

وی با تاکید بر اینکه برخلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن‌ساز است و در این زمینه نیز تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، گفت: واکسن ساخت انستیتو رازی نیز در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.

واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به واکسن کوواکس اشاره و تصریح کرد: تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار از طریق یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده‌است.

جمشیدی با بیان اینکه در حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در میان آنها شرکت‌هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها نیز هستند، افزود: در کوواکس، برای تأمین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و اجباری وجود دارد که کشورها می‌توانند بر اساس آن اقدام کنند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب کرده‌است.

وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس نیز در برنامه‌های کشور قرار دارد، افزود: در حال حاضر چندین پیشنهاد از سوی برخی تولیدکنندگان واکسن کورنا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم‌گیری روی آن صورت نگرفته‌است.

همچنین سید حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز با حضور در این نشست مجازی، گفت: تصمیمات گرفته شده بر این روال است که بخشی از واکسن کرونا مورد نیاز داخل از طریق خرید و واردات واکسن‌های تأیید شده خارجی و بخش دیگر نیز از تولیدات داخل تأمین شود.

وی افزود: به‌رغم آنکه قسط اول خرید واکسن کرونا از سوی ایران برای کوواکس، با زحمت زیاد پرداخت شده اما کوواکس هنوز اعلام نکرده که اولین محموله واکسن کرونا را چه زمانی به ایران تحویل می‌دهد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: واکسن کرونا ساخت فایزر و مدرنا از فهرست تأمین ایران خارج شده اما سایر تولیدکنندگان خارجی که مستندات مربوط به تأیید واکسن کرونا ساخته شده خود را ارائه دهند، امکان خرید و تأمین از سوی ایران برای آن وجود دارد. او گفت: اگر شرکت بیونتک آلمان نیز مستندات خود را ارائه دهد، امکان بررسی خرید آن از سوی ایران وجود دارد.

ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال ۱۴۰۰

در این نشست محمدرضا نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از جمع‌بندی بررسی ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی برای سال آینده در جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان بخش‌خصوصی خبر داد که بر اساس این تصمیم، مقرر شد تا برای سال آینده نیز ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشکی پابرجا باقی بماند.

وی افزود: در لایحه بودجه سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیش‌بینی شده که از این میزان، ۲.۵ میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و پس از بحث و گفت‌وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری با نرخ ۴,۲۰۰ تومان برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد.

کوچک شدن ۱۶ میلیارد دلاری تجارت خارجی ایران

همچنین از سوی رؤسای کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، کمیسیون گردشگری اتاق تهران و فدراسیون اقتصاد سلامت، گزارش‌های جداگانه‌ای در ارتباط با آثار و پیامدهای شیوه ویروس کرونا بر کسب‌وکارها ارائه شد.

رضا جمیلی، کارشناس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با اشاره به اینکه با شروع پاندمی کرونا، ورود گردشگران سیاحتی و درمانی به کشور متوقف شده‌است، گفت: برآوردها حاکی از زیان ۱۲ هزار میلیارد تومانی کسب‌وکارهای حوزه گردشگری کشور در پی شیوع ویروس کرونا طی سال جاری تاکنون است.

وی افزود: موضوع رگولاتوری در صنعت گردشگری برخلاف قول و وعده‌های داده شده از سوی دولت، همچنان به نتیجه نرسیده‌است. بسیاری از فعالان صنعت گردشگری کشور در پی شیوع این بیماری و اثر منفی آن بر کسب‌وکار این بخش، از صنعت گردشگری سلامت به دیگر بخش‌های اقتصادی کوچ کرده‌اند.

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران نیز به تشریح آسیب کرونا بر صادرات غیرنفتی و تجارت خارجی کشور پرداخت و گفت: بر اساس آمار رسمی، طی یک سال اخیر و با شیوع این بیماری در کشور، تجارت خارجی ایران دست‌کم ۱۶ میلیارد دلار کوچک شده و این حوزه بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شده‌است.

وی افزود: بخش عمده‌ای از بدنه تجارت خارجی کشور را تولیدکنندگان تشکیل می‌دهند که با آسیب از کرونا، معضلات اجتماعی که عمدتاً ناشی از بیکاری نیروی کار می‌شود، تشدید شده و این در حالی است که بنگاه‌های این بخش هیچ‌گونه حمایتی از سوی سازمان‌های مالیات و تأمین اجتماعی به خود ندیده‌اند.

بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری در تولید واکسن کرونا آماده شود

عبدالحسین روح‌الامینی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده این کمیسیون برای شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت نیز در این نشست، تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی ۵۰ میلیون نفر در کشور را از جمله اولویت‌های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: به‌رغم هشدارهای قبلی در خصوص ضرورت حمایت کافی و کامل از شرکت‌های دانش‌بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست‌کم ۶ ماه عقب‌افتادگی وجود دارد.

وی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره کرد و یادآور شد که در این زمینه نیز تأخیر صورت گرفت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با اشاره به اینکه بر اساس یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت‌ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد، افزود: بخش خصوصی باید در زمینه تأمین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملاً آماده شود.

روح‌الامینی از کشورهای چین، روسیه، هند، کوبا، برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله مجارستان و لهستان و همچنین کشورهای آلمان و سوئیس به عنوان پایگاه‌هایی برای تأمین واکسن کرونا یاد کرد و افزود: بخش خصوصی همچنین باید برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تأمین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه استفاده کرد.

در همین رابطه، نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از خطوط تولید واکسن در کشور دارای ظرفیت خالی است که می‌توان آن را فعال کرد، افزود: بخش‌خصوصی این آمادگی را دارد تا از محل ارز نیمایی یا ارز حاصل از صادرات، اقدام به واردات واکسن‌های کرونا تأیید شده کند.

خرید واکسن کرونا از شرکت‌های تأیید شده خارجی

سید حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نیز به آمادگی انستیتو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام است.

وی افزود: تاکنون، هیچ‌کدام از شرکت‌های خارجی که اقدام به تولید واکسن کرونا کرده‌اند، مستندات تأییدی خود را ارائه نداده‌اند تا نسبت به بررسی تأمین واکسن از این شرکت‌ها اقدام کنیم.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: شرکت‌های داروسازی فایزر و مدرنا از فهرست تأمین واکسن کرونا ایران خارج شده‌اند، هرچند پیش از دستور صادر شده از سوی مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به دلیل شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن‌های فایزر در دمای ۷۰- درجه سانتی‌گراد نیز، امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت.

محمدی خاطرنشان کرد: به‌رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از سوی شرکت‌های سازنده داخلی ممکن است زمان‌بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت‌ها است و هر یک از شرکت‌های سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا، که تاییدیه و مستندات خود را به ایران و وزارت بهداشت ارائه دهند، فرآیند خرید و تأمین آن مورد بررسی و اقدام قرار می‌گیرد.

کد خبر 470349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.