خودباوری جایگاه زنان را در جامعه ارتقا می‌دهد

عضو شورای شهر یزد گفت: زنان را باید از بستر جامعه ارتقا داد، زنان ورزشکار، هنرمند و سیاستمدار باید الگو جامعه باشند و اگر تعداد آن ها زیاد شود مردان نیز دنباله رو آن ها خواهند رفت.

به گزارش خبرنگار ایمنا؛ ونوس عامری در یک گفت‌وگوی برخط در رابطه با سیاست‌مداران زن و سیاستگذاری در حوزه زنان، اظهار کرد: نیمی از جمعیت را بانوان تشکیل داده‌اند، فرزندانی تحت نظر این بانوان تربیت می‌شوند که رفتار و کنش زنان و مادران بر روی آنها تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: با بانوان به دو گونه می‌توان برخورد کرد که یکی از این راه‌ها توسعه از بالا و سهمیه مثبت برای آنها است، موقعیت دیگری که وجود دارد به این شکل است که زنان باید به خودباوری برسند و رشد پیدا کنند تا جایگاهشان را در جامعه حفظ کنند.

عامری ادامه داد: در تاریخ همیشه شاهد حضور پررنگ زنان در جهان بوده‌ایم. کشورهای غربی با ساختارها و نگرش‌های جدید اکنون زودتر به این مسیر رسیده‌اند، اگر گذشته ایران را نگاه کنیم شاهد این هستیم که هزاران سال پیش فلات ایران را زنان اداره می‌کردند و مرکز حاکمیت آنها به تمدن عیلام باز می‌گردد، زنان در این تمدن شهرها را ایجاد و مدیریت کردند که تمام این موضوعات گذشته ماست و باید به این رویدادها نگاه شود.

عضو شورای شهر یزد افزود: اسلام زنان را محدود نکرد، علت اصلی این محدودیت به دوره هخامنشی بر می‌گردد که در آن دوره پادشاهی مرد سالاری در ایران افزایش یافت و باعث شد زنان در جامعه محدود شوند. اسلام نگاه انسان محور دارد و در تاریخ اسلامی شاهد هستیم گاهی اوقات زنان برای پیشرفت دین اسلام به مردان کمک می‌کردند.

وی اضافه کرد: زنان را باید از بستر جامعه ارتقا داد، زنان ورزشکار، هنرمند و سیاستمدار باید الگو جامعه باشند و اگر تعداد آنها زیاد شود مردان نیز دنباله رو آنها خواهند شد، جامعه ما شرایط خوبی دارد و به سمت توسعه انسانی می‌رود که این در آینده خبرهای خوشی را به همراه دارد.

عامری خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاهی در میان زنان در حال رشد هستند که این نشان دهنده این است که زنان در جامعه ما در حال پیشرفت هستند، الگوها در جامعه ایرانی اسلامی زیاد بوده و لازم است آزادانه تر این الگوها بیان شود و از نظر من جامعه زنان باید از تاریخ گذشته بهره مند شوند و از آنها الگو بگیرند.

وی گفت: جامعه باید اجازه دهد زنان برای خود تصمیم بگیرند و مردان نباید برای آنها تصمیم گیری کنند. هر شخص اجازه تصمیم‌گیری در چهارچوب قانون را دارد، اشتباه جامعه ما این است که نصفی از جامعه برای نیمی دیگر تصمیم می‌گیرد که این موضوع باید حل شود تا شاهد پیشرفت باشیم.

عضو شورای شهر یزد تاکید کرد: وزارت ورزش و جوانان به همراه حقوقدان‌ها باید به تسهیل دوچرخه سواری بانوان کمک کند و وظیفه اصلی شورای شهر نیز فراهم کردن شرایط در این خصوص است.

کد خبر 468696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.