تکریم وزیر فرهنگ از شهدای مسیحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تکریم خانواده معظم شهیدان مسیحی، گفت: منش و روحیات شهدای مسلمان و مسیحی شباهت فراوانی به یکدیگر دارد.

به گزارش ایمنا سید عباس صالحی روز سه شنبه طی برقراری ارتباط زنده تصویری با خانواده شهیدان ساکو مجنونیانس و سرگون اکویانس بالانجی از شهدای شاخص اقلیت‌های دینی شهرستان ارومیه در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: ارتباط میان مردم و اقلیت‌های دینی در شاخه‌های مختلف ارتباطی محسوس و ملموس بوده و این مهم از آن جهت است که ریشه ما در یک خاک است و همه ایرانی هستیم.

وی افزود: خدماتی که پیروان دیگر ادیان در قرن‌های متوالی به این آب و خاک داشته و دارند ناشی از مساله مذکور است، به هر روی بخشی از میراث فرهنگی و تمدنی ما ایرانیان به نحوی از آنها به یادگار مانده است که به آن افتخار کرده و می‌بالیم.

صالحی ادامه داد: بخش دیگری از این ارتباط ملموس در هم زبانی است، ما با یک زبان سخن می‌گوییم و همه می‌دانند و می‌دانیم که هم زبانی افق وسیعی از هم‌اندیشگی است، زبان مشترک منجر به ساخت افق و تفکر مشترک می‌شود، بنابراین اینکه اکنون با یکدیگر به زبان فارسی صحبت می‌کنیم و سخن یکدیگر را متوجه می‌شویم به این معناست که در یک اقلیم مشترک تنفس می‌کنیم.

وی با اشاره به وجود تعامل و همدلی میان جامعه مسلمان و جامعه مسیحی ایرانی گفت: در مقاطع سخت و دشوار مختلف این دو همواره در کنار یکدیگر قرار داشتند، در دوره‌های تاریخ ایران و در طول ۱۵۰ سال اخیر در جنبش مشروطیت و در مقاطعی چون انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس که حضوری پررنگ و همدلانه وجود داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: آمار جمعیتی از حضور شهدای مسیحی، ارمنی و آشوری به تناسب با کل جمعیت پیروان ادیان توحیدی، در دوران دفاع مقدس قابل توجه است به گونه‌ای که رزمندگان پیرو این ادیان در طول هشت سال جنگ تحمیلی و به ویژه جامعه مسیحیان دوش به دوش برادران مسلمان خود جنگیدند و کارنامه طلایی از خود بر جای گذاشتند.

وی ادامه داد: وقتی به تاریخ دفاع مقدس و حضور شهدای پیرو ادیان توحیدی در آن ایام نگاهی بیندازیم متوجه شباهت‌های مشترک با فضای رزمندگان و شهدای مسلمان می‌شویم، وقتی تاریخ زندگی این شهیدان را مطالعه می‌کنیم متوجه همان لطافت‌های روحی و ویژگی‌های خاص در زندگی شأن می‌شویم.

صالحی تصریح کرد: زمانی که خاطرات شهدای ارمنی و آشوری را مرور می‌کنیم متوجه نکات متعددی می‌شویم از جمله شباهت‌هایی که آنها به ویژگی‌های شهدای مسلمان دارند، افرادی که گاهی حتی تا قبل از رسیدن به سن سربازی داوطلبانه به جبهه‌های جنگ رفتند چراکه دفاع از این مرز و بوم را وظیفه خود می‌دانستند.

وی ضمن بیان خاطراتی از شهدای مسیحی و آشوری گفت: توجه به حقوق انسانی و ادای دِین از مواردی است که در این جامعه می‌دیدیم و می‌بینیم، می‌توان ساعت‌ها نشست و از روحیات بلند این شهیدان سخن گفت، روحیاتی که تابع تربیت بلند خانواده آن دلاوران بود.

منبع: ایرنا

کد خبر 468166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.