اصل بازرسی آژانس به قوت خود باقی است/ پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۴۰ میلیون نفر

سخنگوی دولت گفت: اگر بنا باشد مصوبه مجلس را در شرایط خاصی اجرا کنیم -چون قانون شد قطعاً اجرا می‌کنیم- بر این اساس سطوحی از بازرسی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. اما اصل بازرسی‌های آژانس سر جای خود باقی است چون اگر نباشد به معنای خروج ما از NPT است.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، با اشاره به حوادث اخیر آمریکا و حمله به کنگره این کشور اظهار کرد: این مسائل البته با همه ابعاد از مسائل داخلی آمریکاست که ما علاقه به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است هشدارهایی است که ما از ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون‌شکنی یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ همواره این هشدارها را می‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند.

وی افزود: هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشور خودشان گرفت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در چهار سال گذشته این شر بزرگ فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرد و زندگی عادی مردم را تحت تأثیر قرار داد، تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد. ترامپ با صدای بلند اظهار می‌داشت آن چنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک ساله ایران سخن می‌گفت.

ربیعی ادامه داد: متأسفانه در چهار سال گذشته عده‌ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی‌خواهند درباره این شرارت بی‌سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم رفته بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کنند تا جایی که با درصد بندی‌های عجیب و غریب سهم کمی برای این یاغی‌گری بین‌المللی در مصائب مردم ایران قائل می‌شوند.این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت و دور کردن شر جنگ طلبی ترامپ و حفظ معیشت و سلامت مردم مسیر سخت و دشواری را پیمود به طوری که که در دوران کرونا حتی برای خرید دارو و واکسن با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه داری آمریکا مواجه بودیم.

وی افزود: شکست واقعی سیاست غرب نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روز اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت‌ها علیه ایران در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد در دادگاه‌های بین‌المللی هم به طور ناباورانه در برابر دولت ایران محکوم شد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه اما در این چهار سال این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد، گفت: مردم رنج کشیده و صبور ایران این تحریم‌های ظالمانه و شرارت‌هایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند داد.

ربیعی ابراز امیدواری کرد که نتیجه مقاومت مردم در عقب راندن تحریم‌های ظالمانه به خوبی به زودی محقق شود.

وی همچنین با اشاره به جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: در این نشست نخست لایحه بودجه ۱۴۰۰ و مباحثات اولیه کمیسیون تلفیق و برخی تغییرات مطرح شده، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به رویکرد این نشست مبنی بر نزدیک شدن دیدگاه‌ها و اجتناب از اختلاف نظرها و دست‌یابی به مفاهمه بیشتر گفت: تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق در خصوص منابع و مصارف تشکیل شود و استدلال و نظرهای همدیگر را بشنوند تا زمینه نزدیکی دیدگاه‌ها فراهم شود.

ربیعی خاطرنشان کرد: همکاران اقتصادی دولت نسبت به همین میزان مصوبات بیرون آمده از سوی کمیسیون تلفیق انتقاداتی دارند و نیاز بود این جلسات تشکیل شود.

افزایش زمان ۶۰ ماهه تقسیط پرداخت بنگاه‌های اقتصادی

وی ادامه داد: در این جلسه همچنین یکی از محورهای مورد تاکید مقام معظم رهبری یعنی جهش تولید که در آخرین جلسه این استاد در حضور ایشان مطرح کردند، بحث و تصمیماتی برای پیشگیری از توقف فعالیت واحدهای صنعتی اتخاذ شد.

سخنگوی دولت یکی از تصمیمات این نشست را افزایش مدت زمان تقسیط بازپرداخت تسهیلات تا حداکثر ۶۰ ماه عنوان کرد و گفت: این امر به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال و امکان پذیر نمودن حصول مطالبات از بنگاه‌های تولیدی غیردولتی بر اساس ماده ۶۷ قانون مالیات مستقیم اتخاذ شده و صرفاً برای بنگاه‌هایی اعمال می‌شود که برنامه احیای تولید و صنایع آنها در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ثبت شده باشد.

ربیعی اضافه کرد: همچنین بر اساس مصوبه دیگر نشست، به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده شد تا برای جلوگیری از توقف فعالیت بنگاه‌های تولیدی به شرط تأیید ساماندهی تولید آنها در ستاد ملی تسهیل، نسبت به تغییر یک ساله- البته فقط برای یک بار- اجراییه هایی که به درخواست سازمان امور مالیاتی کشور، تأمین اجتماعی، شرکت آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری‌ها علیه بنگاه‌های مذکور صادر می‌شود، درخواست استمهال و تقسیط پذیرفته شود.

به گفته وی، دستگاه‌های مذکور در بانک‌ها می‌توانند در صورت تصویب ستاد ملی تسهیل نسبت به تعویق اجراییه‌های مربوطه اقدام کنند.

سخنگوی دولت مصوبه دیگر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا را مربوط به اعتبار زمانی مصوبه جلسه چهل و چهارم دی‌ماه ۹۸ این شورا درباره چک‌های تضمینی اعلام کرد و گفت: موضوع مصوبه از تاریخ ابلاغ این مصوبه دوباره تمدید شد و تصمیم این بود که نوعی گردش پول از طریق چک را متوقف شود تا به شفافیت بیشتر کمک کند. این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی است و قرار شد اگر در ۶ ماه مذکور لایحه مرتبط در مجلس مصوب و ابلاغ شود، قانون جدید مورد اجرا قرار بگیرد.

ربیعی افزود: در دولت هم با توجه به فعالیت شبانه روزی کارکنان آزمایشگاه تشخیص طب در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شبانه روزی دولتی و غیردولتی تصمیم گرفته شد به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، آئین‌نامه اجرایی قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان آزمایشگاه نظام سلامت اصلاح شود و شاغلان آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به شاغلان بالینی اضافه شوند. تغییر ساعت کاری از جمله مواردی است که به موجب این اصلاحیه شامل این افراد هم می‌شود.

وی اظهار کرد: در مصوبه دیگر اصلاح آئین نامه حمایت از شرکت‌های نوپا در جلسه هیأت دولت تصمیم‌گیری شد که به موجب آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است از طریق سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه خود در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین با مأموریت توسعه شرکت‌های مورد حمایت و با سرمایه حداقل یک هزار میلیارد ریال، از محل اعتبارات مصوب مربوط به بودجه سالانه با مشارکت بخش غیردولتی تشکیل می‌شود، مشارکت کند.

درباره پیامدهای قانون‌شکنی ترامپ هشدار داده بودیم

سخنگوی دولت یکی از اتفاقات مهم هفته گذشته در عرصه بین‌المللی را حمله به ساختمان کنگره آمریکا برشمرد و گفت: این حمله یکی از اتفاقات مهم و بی‌نظیری بود که شاهد آن بودیم؛ این البته با همه ابعاد عظیمش یک مساله داخلی آمریکا است که ما علاقه‌ای به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است هشدارهایی است که از تقریباً ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون‌شکنی و یکجانبه گرایی رژیم ترامپ همواره این هشدارها را می‌دادیم.

ربیعی ادامه داد: بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند. هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشور خودشان گرفت و در چهار سال گذشته این شر بزرگ فشارهای زیادی تحمیل کرد و زندگی مردم را به درستی تحت تأثیر قرار داد. تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد؛ ترامپ از فروپاشی جامعه ایران سخن می‌گفت و با صدای بلند اظهار می‌کرد آن چنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک‌ساله ایران سخن می‌گفت.

وی ادامه داد: متأسفانه در چهار سال گذشته عده‌ای هم در داخل کشور خودمان نخواستند و هنوز هم نمی‌خواهند درباره این شرارت بی‌سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم رفته بر مردم ایران را نادیده انگاری می‌کنند تا جایی که با درصد بندی‌های عجیب و غریب، سهم کمی برای این یاغی‌گری بین‌المللی در مصائب مردم ایران قائل می‌شوند.

سخنگوی دولت گفت: این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت، دور کردن شر جنگ طلبی ترامپ، حفظ معیشت و سلامت مردم مسیر سخت و دشواری را پیمود؛ طوری که که در دوران کرونا حتی برای خرید دارو و واکسن با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه داری آمریکا مواجه بودیم.

ربیعی ادامه داد: شکست واقعی سیاست قلدری نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روزی اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت‌ها علیه ایران در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد.

وی تصریح کرد: ترامپ در دادگاه‌های بین‌المللی هم به طور ناباورانه برابر دولت ایران محکوم شد. اما در این چهار سال این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد. مردم رنج کشیده و صبور ایران این تحریم‌های ظالمانه و شرارت‌های او علیه ایران را هرگز فراموش نخواهند داد.

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که نتیجه مقاومت مردم در عقب راندن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود.

ربیعی با اشاره به مشاهده کرونای انگلیسی در ایران طبق گزارش‌های وزارت بهداشت. توصیه کرد: تبدیل وضعیت برخی شهرهای کشور برای ما فریبندگی ایجاد نکند، دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال نشویم؛ چون با توجه به تنوع منطقه‌ای، زیستی و قومی در ایران انواع مختلف ویروس را داریم و ترک کردن رعایت پروتکل‌ها خسارت‌های زیادی برای همه ماه به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تولید واکسن داخلی در سه مسیر و همزمان تولید مشترک در حال پیشرفت است، گفت: با توجه به استراتژی اطمینان سازی به جامعه با توجه به برخی ابهامات موجود، به منظور ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق، سامانه‌ای برای توزیع واکسن طراحی شده است که وضعیت تمام افراد آسیب پذیر و اولویت بندی‌ها به تفکیک شهرهای مختلف به طور شفاف در این سامانه قابل رؤیت خواهد بود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون بر اساس شواهد علمی افراد تدوین شده است و در آن اولویت دریافت واکسن با جزئیات تعیین شده است. با توجه به تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا به هیچ فردی خارج از این اولویت بندی واکسن تزریق نمی‌شود.

*

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اظهار نظرهای نمایندگان در خصوص لایحه بودجه گفت: ما نیاز داریم خارج از هیاهو و تنازعات بیهوده بودجه مناسبی را در آستانه قرن جدید، و دورانی که ترامپ در حال شکست هست و می‌تواند نقطه عطفی شده و زندگی جامعه را عوض کند ارائه کنیم.

وی افزود: لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی‌های تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت با توجه به الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و بر اساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: کلی گویی در خصوص بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عوائد بودجه نصیب دلالان و سودجویان خواهد شد، تعبیر درستی نیست یا اینکه بودجه منجر به فروپاشی نظام می‌شود، یا اینکه دوستی گفتند اینها ارزها را پنهان کردند تا در شرایط دیگر وارد کنند. این تعابیر غیراقتصادی و غیرکارشناسی زیادی که امروز بیان می‌شود به مصلحت جامعه نیست.

ربیعی تصریح کرد: مصادیق حرف‌های کلی گویی باید مشخص شود تا به آن پاسخ بدهیم. سخنانی نظیر اینکه لایحه با رویکرد سیاسی برای فروپاشی نظام است، اساساً فاقد بنیه علمی و اقتصادی است. بیشتر نوعی رفتار سیاسی و اتهامی علیه دولت است.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم منازعه سیاسی کنیم، گفت: اگر قرار است پاسخ داده شود مایلم به عنوان نماینده دولت به ما بگویند که کدام تصویب در کجا موجب رانت و سو استفاده و سودجویی و دلالی هست و کجای آن موجب فروپاشی نظام است و شما چه تصمیم جایگزینی دارید که ما پیرامون آن بحث کنیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه حرف‌های بی‌محاسبه و سیاسی هیچ دردی را از دردهای مردم درمان نمی‌کند، اظهار کرد: روند تصمیم سازی‌های گذشته نشان می‌دهد جدای از عوامل بیرونی، مهمترین عاملی که باعث بروز نوسانات ارزی در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می‌شود، برخی تصمیم‌سازی‌های غیرکارشناسی و خلق الساعه و تصمیماتی که است باعث تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه‌های تورمی می‌شوند و ریشه اصلی مشکلات را باید در دل برخی این ریل‌گذاری‌های اشتباه دید.

ربیعی خاطرنشان کرد: در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی‌ثباتی در اقتصاد می‌شود، برخلاف منافع ملی و عمومی مردم است و ما باید از آن پرهیز کنیم.

وی با بیان اینکه دولت بودجه سال آینده را شفاف در منظر افکار عمومی قرار داده است، گفت: افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز قطعاً ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد. افزایش قیمت تعرفه‌ها اگر در مجلس تصویب شود، قطعاً باعث تورم خواهد شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: البته دوستان می‌گویند افزایش نرخ ارز به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان هنوز نهایی نیست و امیدواریم رقم نهایی آن مشخص شود تا بتوانیم قضاوت بهتری داشته باشیم. چون بیانات متفاوت در این زمینه شنیده می‌شود ما منتظر می‌مانیم تا از تصمیم نهایی مطلع شویم.

ربیعی تصریح کرد: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می‌دهد، علیه ارزش پول ملی و دادن علائم نامناسب به ثبات بازار است، اظهار کرد:

وی با بیان اینکه بدون درک شرایط مردم در هر دوره تاریخی خود نمی‌توانید قضاوت کنید، گفت: خیلی‌ها امروز درباره کوپن درباره جنگ تحمیلی قضاوت می‌کنند، ما باید به آن دوران برگردیم و منابع دولت آن وقت را در نظر بگیریم و ببینیم آیا سیاست کوپن درست بوده یا غلط بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه زندگی مردم در بحران‌ها باید حمایت شود، گفت: ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالاتی که مربوط به شرایط موجود بود، این تصمیم برای دفاع از زندگی مردم در دوران بحران تحریم اتخاذ شد. وقتی اقتصادی در تعادل نباشد، و فشار بین‌المللی زیادی برای برهم زدن تعادل اقتصادی و فشار بر زندگی مردم که هدف اصلی آن فروپاشی بوده وجود دارد، ناچار سیاست‌هایی اتخاذ می‌شود که از زندگی و معیشت مردم حمایت شود.

ربیعی با بیان اینکه خیلی از دولت‌ها و کشورها هم در شرایط عدم تعادل تصمیماتی می‌گیرند، گفت: ما هم در شرایطی که امیدواریم فشار حداکثری به پایان می‌رسد و شرایط تازه ایجاد می‌شود، قطعاً سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های حمایتی مردم در دوران انتقال را مد نظر داشتیم و در شرایطی که همه چیز از به قیمت تثبیت شده رسید آن وقت می‌شود بحث کرد.

وی گفت: ما صراحتاً اعلام کردیم که ارز ۴,۲۰۰ تومان را برای تأمین کالاهای اساسی قرار دادیم البته هر کس سو استفاده کرده می‌توانند به قوه قضائیه معرفی کنند و باید با آنها برخورد شود. اگر شرایط متفاوت بود، معتقد بودیم که مابه‌التفاوت این ارز را برای افزایش قدرت خرید مردم در نظر گرفتیم.

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی حقوق فرهنگیان گفت: ما در شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده تصمیماتی نیاز داشتیم، بگیریم و امروز بحث‌هایی می‌شود مبنی بر اینکه این تصمیم رانت‌زا بوده است

ربیعی خاطرنشان کرد: این تصمیم در دوره زمانی خودش با بیشترین دقت اتخاذ شده و اگر رانتی در این موضوع بوده قوه قضائیه با آن برخورد می‌کند.

وی افزود: در بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی ما طوری است که اگر شرایط متعادل‌تر رسیدیم در این مرحله هم باید از زندگی مردم حمایت کنیم و آن را به نوعی افزایش قدرت خرید مردم در قالب معیشتی تبدیل کنیم.

اصل بازرسی آژانس به قوت خود باقی است

سخنگوی دولت درباره اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر اخراج بازرسان آژانس در سوم اسفند و اینکه آیا این به معنای خروج از NPT نیست، گفت: تعهدات جمهوری اسلامی ایران در خصوص بازرسی‌ها به سه قسمت تقسیم می‌شود. بخشی از بازرسی‌ها بر اساس توافقنامه پادمان است که ربطی به پروتکل الحاقی و برجام ندارد که ما آن را قبول کردیم و بازرسی خواهیم داشت.

ربیعی ادامه داد: دومین بخش از بازرسی‌ها بر اساس پروتکل الحاقی است که داوطلبانه آن را اجرا می‌کنیم. بخش دیگر سوم بازرسی‌ها بر اساس برجام است و تا زمانی که برجام پابرجاست، تعهدات ما هم پابرجاست.

وی با بیان اینکه ما بنابراین تصمیم به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل گرفتیم، خاطرنشان کرد: اگر حتی بنا باشد مصوبه مجلس را در شرایط خاصی اجرا کنیم -چون قانون شد قطعاً اجرا می‌کنیم- بر این اساس سطوحی از بازرسی‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. اما اصل بازرسی‌های آژانس سر جای خود باقی است چون اگر نباشد به معنای خروج ما از NPT است.

سخنگوی دولت با اشاره به توضیحات سازمان انرژی اتمی گفت: ما مقید به اجرای قانون هستیم اما اصل بازرسی به قوت خود باقی می‌ماند.

ربیعی در واکنش به این سوال که با توجه به تحولات اخیر آمریکا و پذیرش شکست از سوی ترامپ، درایت سیاسی ترامپ بیشتر بود یا نامزد شکست خورده کشور خودمان در سال ۸۸، گفت: این موضع شما ارتباطی با جایگاهی سخنگویی دولت ندارد. من قرار است به تبیین نقطه نظرات دولت درباره مهمترین تصمیمات و سیاست‌ها بپردازم.

عمل به تعهدات برجامی نیاز به مذاکره مجدد ندارد

وی در پاسخ به سوالی درباره امکان مذاکره با آمریکا بعد روی کار آمدن بایدن گفت: آن چه آمریکا باید انجام دهد توقف قانون‌شکنی و نقض تعهدات بین‌المللی آن کشور بر اساس قطعنامه شورای امنیت است.

سخنگوی دولت افزود: این کار نیازی به مذاکره ندارد چون اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد. ایران هم بارها اعلام کرده که اگر آمریکا تعهدات خود را انجام دهد و تحریم‌ها را رفع کند ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود بر می‌گردد.

ربیعی ادامه داد: برخی کشورهای غربی می‌خواهند مواردی که قبلاً مذاکره شده و در برجام آمده است را دوباره مذاکره کنند که چنین چیزی غیرممکن است البته ایران، چین و روسیه صراحتاً مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

وی افزود: اگر دولت بعدی آمریکا به تعهدات خود عمل کند و روش‌های گذشته را ترک کند امکان این که در چارچوب‌های قانونی و از پیش موجود به معنای این که ما می‌خواهیم به تعهدات خود برگردیم زبان مشترکی پیدا شود، این امکان وجود دارد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: برگشت به تعهدات به طور متقابل نیازی به گفت‌وگو مذاکره ندارد و موارد دیگری که قبلاً هم در مورد آنها بحث شده است و حدود برجام را مشخص کرده‌ایم اضافه کردن بر آن هم مورد قبول نیست و مذاکره‌ای نداریم.

ربیعی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در صورت عدم لغو تحریم‌ها در ۱۲ بهمن دولت اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد، گفت: اولاً آئین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ابطال نشده است. این آئین نامه در چارچوب صلاحیت‌های هیأت وزیران به موجب اصل ۱۳۸ قانون اساسی تهیه و تصویب شده است و همواره هم این چنین بوده است. اگر مواردی از آئین‌نامه‌ها با قانون مغایرت داشته باشند مجلس برای بررسی و تجدیدنظر به دولت می‌فرستد.

وی با بیان اینکه آئین نامه اجرای این قانون توسط هیأت تطبیق مجلس مطالعه شده است، گفت: ایراداتی که هیئت تطبیق تشخیص داده است برای بررسی و اصلاحات لازم به دولت فرستاده شده است و دولت آنها را اصلاح و بررسی خواهد کرد یا دفاعیه خود را برای هرکدام تهیه و به مجلس ارسال خواهد کرد بنابراین بیان ابطال بیان درستی نیست.

سخنگوی دولت ادامه داد: در مورد امضای پروتکل الحاقی که قبلاً هم گفتم دولت در مجموع این قانون را مفید نمی‌دانست، اما اکنون آن را لازم اجرا می‌داند و این موضع دولت بوده است. در اسفندماه اگر شرایط مجلس محقق نشود دولت ناگزیر است قانون و بخش پروتکل الحاقی را اجرا کند. تاکنون به صورت داوطلبانه اجرا می‌شده است که مجبوریم آن را متوقف کنیم. هرچند امیدواریم که دولت بعدی آمریکا با عمل به موقع به تعهدات خود ما را در شرایط انجام این قانون ندهد

از حسن نیت و نقش سازنده قطر استقبال می‌کنیم

ربیعی درباره درخواست قطر از کشورهای عربی برای تجدید نظر در روابط با ایران و اقدامات عملی برداشته شده در این زمینه گفت: روابط و همکاری‌های ایران و قطر در مسیر قابل قبولی در حال پیش رفتن است؛ هر چند ظرفیت‌های همکاری‌های دو کشور بیشتر از این است و امیدواریم دو ملت بتوانند به حداکثر ظرفیت‌ها دست یابند.

وی ادامه داد: روابط دو کشور می‌تواند الگوی موفقی از همسایگی خوب، مبتنی بر احترام متقابل به تمامیت سرزمینی و جایگاه برابر در ارتباطات بین‌المللی باشد که امیدواریم در کل منطقه تسری پیدا کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی همیشه از کاهش تنش‌های منطقه حمایت کرده و تلاش داشته امنیت منطقه توسط کشورهای منطقه تأمین شود در این مسیر پیشنهادهای مختلفی ارائه کرد که از جمله آن می‌توان به تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای، پیمان عدم تجاوز، پویش صلح هرمز و طرح چهار ماده‌ای وزیر امور خارجه برای صلح یمن و ایفای نقش فعال در صلح یمن اشاره کرد.

ربیعی افزود: از حسن نیت قطر و نقش آفرینی سازنده در منطقه و مناسبات ایران و کشورهای عربی استقبال می‌کنیم و به رایزنی‌های نزدیک در این زمینه ادامه می‌دهیم.

تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اظهارات مقامات دولتی در بازگشت آمریکا به برجام بدون تعیین پیش شرط، موجب ارسال پالس‌های ناامیدکننده می‌شود، گفت: موضع ما کاملاً روشن است بارها هم وزیر امور خارجه اعلام کردند. من هم از این تریبون این موضع را گفتم و رئیس جمهور هم گفتند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: قبل از پیروزی بایدن خطاب به دولت ترامپ مواضع روشن ما اعلام شد و موضع ما تحت تأثیر انتخابات آمریکا نبود؛ بلکه همیشه در یک چارچوب اصولی حرف خود را زدیم البته برخی دوست دارند جور دیگری حرف بزنند، اما ما منفعت و مصلحت ملی را در این دیدیم و بر اساس چارچوب‌های مصوب حرکت کردیم.

ربیعی افزود: هر گاه طرف آمریکایی فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور باشد به تعهدات خود عمل کند، ما هم آماده‌ایم و به تعهدات خود عمل می‌کنیم؛ تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض پایه موارد ما در برابر برجام و آمریکا است. حتی به دولت ترامپ هم گفتیم اگر برجام را قبول ندارند، به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنند که در این صورت همه تحریم‌ها باید لغو می‌شد.

وی تاکید کرد: این تنها پیام واحدی است که از ایران به ایالات متحده آمریکا فرستادیم، حالا اگر برخی تمایل ندارند و طور دیگری می‌خواهند فرق می‌کند، اما ما بارها به طور روشن این موضع را تکرار کردیم.

۹ میلیون نفر یارانه ۱۲۰ هزار تومانی دریافت کردند

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی و اینکه تاکنون به چند نفر پرداخت شده است، گفت: با توجه به محدودیت منابع ناچار شدیم که طرح دولت و مجلس را درهم تلفیق کنیم.

ربیعی ادامه داد: در مصوبه مجلس برای افرادی که در دهک‌های پایین بودند، پرداخت یارانه ۱۲۰ هزارتومانی پیش بینی شده بود. ما به ۹ میلیون نفر از شهروندان که مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند یارانه ۱۲۰ هزارتومانی پرداخت کردیم که سایت آن موجود است و می‌توان به آن مراجعه کرد.

وی افزود: حدود ۴۰ میلیون نفر باقی مانده هم مشمول یارانه صدهزارتومانی شدند و همه به موقع این یارانه را دریافت کردند. مابقی افراد این یارانه را نگرفتند و قرار نبوده است که به همه پرداخت شود. این یارانه بر اساس اطلاعات بانک رفاه ایرانیان به دهک‌های پایین، دریافت کنندگان حمایت‌های معیشتی، حقوق بگیران و کسانی که درآمدی از جایی نداشتند پرداخت شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: خیلی‌ها شاید خود را مستحق دریافت این یارانه بدانند که استحقاق آن را ندارند و از طرف دیگر عدد محدود است. دیدم که دوستان رفتند از کسانی که در تهران زندگی می‌کنند سوال کردند که یارانه دریافت کردند در حالی که شما باید به استان‌های مرزی بروید چرا که افراد مشمول بیشتر در استان‌هایی بودند که محرومیت بیشتری دارند.

ربیعی با بیان اینکه این یارانه بر اساس بانک اطلاعاتی پرداخت شده است، گفت: بر اساس مقدار پول و مقدار جمعیتی که مشخص شده است کاملاً مشخص است و شایسته است که برای ارزیابی با افرادی که در میدان عمل هستند مکاتبه و از آنها سوال شود و پاسخ دقیق را دریافت کنند.

تولید واکسن و واردات‌آن همزمان و به موازات هم پیگیری می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ظرفیت تولید داخلی واکسن و اینکه چرا دولت به جای سرمایه گذاری بیشتر در این بخش اولویت و اتکای اصلی خود را بر واردات گذاشته است؟ گفت: این گزاره که دولت سرمایه گذاری بیشتر بر واردات واکسن داشته صحیح نیست. همواره تکرار کرده‌ایم که تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می‌روند و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی‌کند و سیاست دولت حمایت از سلامت مردم است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه هم در زمینه خرید و هم در زمینه تولید توفیقات خوبی به دست آمده است بنابراین بحث اولویت نیست. آنچه که برای ما بنیادی‌تر است، تولید داخل است و آنچه امروز باید به سلامت مردم پاسخ دهیم، پیگیری همزمان و موازی یعنی هر دو در کنار هم است.

سخنگوی دولت افزود: فرآیند قیمت‌گذاری واکسن و داروی تولید داخل مشخص و مبتنی بر ریال است چرا که اساس دارو در کشور بر اساس ریال فروش می‌رود و ما فروش ارزی دارو در داخل کشور نداریم و واکسن از مواردی است که زیر نظر وزارت بهداشت است. البته دولت از توسعه خطوط تولید واکسن‌های داخلی که تأیید لازم را دریافت کنند، حمایت کرده و در صورت نیاز تسهیلات ارزی ارائه خواهد کرد بنابراین ما برای تقویت تولید داخل هر مقدار ارز لازم باشد تأمین خواهیم کرد.

ربیعی ادامه داد: بر اساس اعلام مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت، ظرفیت تولید داخلی واکسن پس از تأیید واکسن کرونا که در تابستان ۱۴۰۰ تأیید نهایی آن به سرانجام خواهد رسید و به تولید انبوه خواهد رسید حداقل ماهیانه بیش از ده میلیون دوز خواهد بود و حتی این عدد قابل افزایش نیز است.

وی گفت: سرمایه‌گذاری و اعتماد دولت به تولید داخلی حداکثری بوده و شاید جز نادر کشورهایی باشیم که به نسبت جمعیت و سهم در اقتصاد جهانی، این تعداد پلت‌فرم ساخت واکسن کرونا همزمان در کشور فعال شده باشد. بارها اعلام کرده‌ایم که تولید واکسن داخلی از ۴ مسیر که ۳ مسیر آن داخلی و یک مسیر تولید مشترک است در حال پیگیری است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این ادعا که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کار آمدن بایدن قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند اظهار کرد: ما روز گذشته در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا را داشتیم و امیدوار هستیم که در جلسات مشترکی که برگزار می‌شود، دیدگاه‌ها به یکدیگر نزدیک شود.

ربیعی ادامه داد: این موضوع بیان شد که آنچه که تاکنون از سوی کمیسیون تلفیق اظهارنظر شده تصمیم قطعی نیست و موضوعی که به تصویب اکثریت نمایندگان نرسیده و شاید هنوز قضاوت نهایی زودهنگام باشد.

با افزایش قیمت ارز در مجلس؛ درآمدهای واهی خواهیم داشت

وی با اشاره به مواردی که تاکنون به عنوان مصوبات کمیسیون مطرح شده است، گفت: نخست اینکه با افزایش مبنای محاسبه قیمت ارز و بعد با افزایش پیش‌بینی‌های مالیاتی، پیش‌بینی درآمد واهی شده است و در مقابل هزینه‌های قطعی را خواهیم داشت. در واقع اولین نگرانی ما درآمدهای واهی است و هزینه‌ها به قوت خود باقی خواهند ماند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه درآمدهای واهی دولت را با چالش بزرگی در سال ۱۴۰۰ مواجه خواهد کرد، خاطرنشان کرد: تأکید دولت بر این است که ارقام بودجه واقع‌بینانه و بر اساس واقعیت‌های اقتصادی باشد. ضرر پیش‌بینی درآمدهای واهی و غیرقابل وصول آن است که با عدم تحقق آن، به کسری بودجه تبدیل می‌شود و فشار بر پایه پولی و نقدینگی نهایتاً به سمت تورم کشیده می‌شود.

ربیعی ادامه داد: به عنوان مثال حتی امسال درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده محقق نشده است با توجه به اینکه ما در سایر عرصه‌ها موفق بودیم امسال حتی به طور کامل نتوانستیم موفق شویم و همین را برای سال آینده افزایش می‌دهیم.

با بودجه یک ساله نمی‌توان قانون دائمی را لغو کرد

وی با بیان اینکه در بودجه یک ساله نمی‌توان قانون دائمی را لغو کرد، اظهار کرد: ما مجوز دادیم و گفتیم هر کس در مناطق آزاد کار می‌کند این‌قدر سال از پرداخت مالیات معاف است و افراد زندگی و سرمایه‌گذاری خود را بر این اساس سامان دادند. ما نمی‌توانیم با یک قانون یک ساله برنامه‌ریزی ۱۰ و ۲۰ ساله افراد را زیر سوال ببریم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: شما هر تصمیمی بگیرید و اعلام کنید که فلان جا اینقدر سال از مالیات معاف خواهد بود دیگر چه کسی داوطلب سرمایه‌گذاری خواهد بود و این پیش‌بینی و برنامه‌ریزی درازمدت را دچار اختلال می‌کند.

ربیعی ادامه داد: به عنوان مثال در برخی از تصمیم‌گیری‌های دیگر که البته نهایی نیستند و ما فقط شنیده‌ایم درباره واردات خودرو از مناطق آزاد است. اگر قرار است خودرو وارد کنیم و شماره‌گذاری کنیم چرا از سایر مرزها نتوانند بیایند. اینها به‌درستی مشخص نیستند و ابهام زیادی در مورد شیوه اجرا و اثر آن بر صنعت خودرو و مسائل دیگر خواهد داشت.

وی افزود: نگرانی بزرگ ما اکنون این است که افزایش درآمدها محقق نشوند به عنوان مثال عنوان کردند که دولت مجدداً بودجه خود را به نفت گره زده است. ما درآمد حاصل از نفت ایران که در بودجه پیش‌بینی کرده بودیم با تغییر نرخ محاسبه بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان به آن افزوده شد. آیا این موضوع وابستگی به نفت را بیشتر کرد یا قبلاً بیشتر بود؟

سخنگوی دولت تصریح کرد: به جای اینکه به دولت فشار بیاورید که نفت بیشتری بفروشد، به‌صورت غیرمستقیم می‌گوئید شما نمی‌توانید نفت بفروشید و نکات بسیار دیگری را در دل این بحث نهفته است و از طرف دیگر ما خودمان سهم نفت را در بودجه افزایش می‌دهیم.

ربیعی تاکید کرد: ما از همان ابتدا عنوان کردیم که در بودجه جاری بنا نداریم که بیش از دوران تحریم نفت را ببریم و باید اضافه آن را برای توسعه کشور استفاده کنیم. ما در موارد اینچنینی دچار ابهام هستیم و امیدوار هستیم که در جلسات هماهنگی که پیش می‌رویم تبادل نظرها موجب نزدیکی دیدگاه‌ها به یکدیگر نزدیک شود.

وی ادامه داد: درخواست من نه به عنوان سخنگوی دولت بلکه به عنوان یک فرد عضو جامعه ایران این است که تعابیر تندی مانند فروپاشی نظام، یا اینکه سهم دلال‌ها در این بودجه زیاد است، استفاده نکنیم. ما این تعابیر را بیشتر از آن سوی آب‌ها می‌شنویم. اینها تعابیر درستی نیست و روح جامعه را آزرده می‌کند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما در شرایطی که تحریم‌ها به اندازه کافی به جامعه فشار آورده و کرونا هم زندگی‌ها را تلخ کرده است، باز هم این نوع بیانات و حرف‌ها را بیان می‌کنیم. من تعبیری را دیدم که مطرح شده بود که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده تا با روی کار آمدن بایدن، قیمت دلار کاهش پیدا کند. این سخن را نایب رئیس مجلس مطرح کرده است البته وی عنوان کرده که من این را شنیده‌ام و مشخص نیست که صحت داشته باشد یا نه.

چیزی را که مطمئن نیستید بیان نکنید

ربیعی گفت: ظاهراً دوستان ما از آثار و تبعات این گفتار مطلع نیستند اگر این موضوع اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می‌شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است.

وی ادامه داد: این سخن، کذب محض و تکرار افترائاتی است که معمولاً از رسانه‌های ضد ایرانی شنیده می‌شود. خود وی در صحبت‌های خود می‌گوید نمی‌دانم درست است یا نه. چیزی را که مطمئن نیستید نباید بیان کنید. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی و کارشناسان مختلف سوالات زیادی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. بهتر است یک مورد را اعلام کنند که این پول کجاست؟ اگر می‌گویند نزد تراسی است، نزد کدام تراسی است.

سخنگوی دولت یادآور شد: کارشناسی برای من محاسبه می‌کرد که اگر قرار است ظرف ۳ ماه قیمت ارز را به ۱۱ هزار تومان بیاوریم ما به چند میلیارد دلار ارز نیاز داریم این منابع کجاست؟ البته آثار روانی رفتن ترامپ حتماً قیمت ارز را کاهش داد و روی کار آمدن دولت جدیدی که تهدید نکند قطعاً آثار روانی خود را روی کاهش قیمت ارز خواهد گذاشت.

ربیعی تصریح کرد: به اعتقاد من در شرایط سخت اداره کشور همه ما و دوستان آگاهند که ما برای تلاشی که برای دور زدن تحریم و کاهش آثار آن با موانع زیادی که تحریم و FATF به‌طور توأمان بر گردش مالی کشور داشتند، برنامه‌ریزی کرده‌ایم. اتفاقاً من معتقد هستم دولت دوازدهم دوره‌ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فسادآمیز بودن داشته است.

وی با قدردانی از تلاش‌های سالم و پرکار وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی و تلاش‌هایی که برای صادرات صورت گرفت، اظهار کرد: اینها اقدامات بزرگی بود که ما بتوانیم از این دوره عبور کنیم. اگر به یاد داشته باشید در دورانی حتی در دور زدن تحریم آدم‌هایی دادگاهی را آوردند که حالا من نمی‌خواهم اسمی از کسی بیاورم. ولی ما در این دوره شاهد چنین اتفاقاتی نیستیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: امیدواریم دیگر اینگونه موارد را نشنویم چرا که دولت، حاکمیت و مردم در مقابل جنگ اقتصادی و هم در مقابل جنگ روانی قرار داشتیم. ما باید در مقابل جنگ اقتصادی باید منابع محدود را مدیریت می‌کردیم و در جنگ روانی هم مانع لطمه به روحیه مردم می‌شدیم و اقتضای مقاومت قهرمانانه این بود که علیرغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن هم نشویم که فرصت طلبان از التهاب در بازارها سو استفاده کنند.

ربیعی اظهار کرد: ما قطعاً انتظار داریم که در بیان مسائل بحث‌های اقتصادی و کارشناسی صورت بگیرد. ما به دلسوزی دوستان اعتقاد داریم و در کنار هم می‌توانیم بودجه مطلوبی را برای ۱۴۰۰ بدون هیاهوهای سیاسی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز هیچ‌گونه پیش‌داوری انجام نمی‌دهیم. مطالبی که بیان می‌شود به خاطر اظهاراتی از این دست بود وگرنه من حتی از این تریبون هم به خودم اجازه نمی‌دادم وارد این مسائل شوم. منتهی تعابیری که شبهه سیاسی هستند و به‌کار برده می‌شوند ما ناگزیر توضیحاتی را خدمت مردم بیان کردیم.

خبر تکمیل می‌شود...

منبع: ایرنا

کد خبر 468075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.