۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
مرور عملیات کربلای ۶

امروز سالروز آغاز عملیات «کربلای ۶» است که چهار روز پس از انجام عملیات «کربلای ۵» به منظور کاهش فشار دشمن در جنوب و درگیر کردن نیروهای دشمن در منطقه سومار طرح‌ریزی شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عملیات کربلای ۶ در روز ۲۳ دی سال ۶۵، با رمز یا فاطمه الزهرا (س) در منطقه عمومی سومار به وسعت تقریبی ۱۰۰ کیلومتر مربع آغاز شد.
رزمندگان اسلام با عبور از موانع گوناگون از جمله میدان‌های وسیع مین، سیم‌های خاردار و تله‌های انفجاری، به دشمن بعثی یورش بردند و پس از شکستن خطوط و مواضع دشمن، بیش از ۶۰ کیلومتر از خاک میهن اسلامی را آزاد کردند.

در این عملیات علاوه بر آزادی ارتفاعات منطقه، تعداد یازده فروند هواپیما، دو فروند هلی‌کوپتر، بیست دستگاه تانک، تعداد زیادی خودرو و چندین انبار مهمات منهدم شد و علاوه بر فروپاشی پنج گردان و پنج تیپ دشمن، تعداد سه هزار نفر از مزدوران بعثی کشته و زخمی شده و تعدادی تانک و نفربر و انواع سلاح‌های سبک و سنگین به غنیمت سربازان اسلام درآمد.

این عملیات را رزمندگان جان برکف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به منظور آزادسازی ارتفاعات مهم شمال شرقی نفت شهر طراحی و اجرا کردند. جغرافیای طبیعی نفت شهر و ارتفاعات مرزی منطقه این شهر را از موقعیت نظامی مستحکم‌تری بر خوردار کرده است. در آغاز هجوم ارتش عراق مدافعان اندک نفت شهر با اتکا بر برتری این ارتفاعات بیش از ۴۸ ساعت مقاومت کردند.

نفت شهر در دوم مهر سال ۱۳۵۹ اشغال شد و تا آخر جنگ در اشغال دشمن ماند. در عملیات کربلای ۶ برای آزادی نفت شهر و تصرف نفت خانه عراق تلاش شد اما نتیجه‌ای نداشت. در این عملیات گروهان‌های پیاده، زرهی و هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند. نتیجه عملیات کربلای شش، کشته و زخمی شدن ۳ هزار نفر از افراد دشمن و همچنین منهدم شدن تعداد ۲۰ تانک و نفربر و۱۱ هواپیما و ۲ بالگرد از دشمن بعثی و غنیمت گرفتن ده‌ها تانک و نفربر بود.شرح مختصری از عملیات

با توجه به تاریخ اجرای عملیات کربلای ۶ که ۴ روز پس از اجرای عملیات کربلای ۵ که در منطقه شلمچه اجرا می‌گردد به‌منظور کاهش فشار دشمن بر جبهه جنوب و در گیر نمودن نیروهای دشمن در غرب کشور عملیات کربلای ۶ با حضور یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران اجر می‌شود دشمن در این عملیات با بمباران وسیع شیمیایی منطقه عملیاتی من‌جمله بیمارستان صحرایی سومار سعی در جلوگیری از پیشروی رزمندگان ارتش اسلام کرد. هر چند در این عملیات هدف‌های پیش بینی شده تأمین نگردید اما ۴۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی آزاد شد و پشتیبانی از عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه با موفقیت انجام شد.

نتایج عملیات

۱ _ مناطق آزاد شده: ۴۰ کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی در این عملیات آزاد شد.
۲_ یگانهای منهدم شده دشمن : گردان‌های ۱ و ۲ از تیپ ۱۰۸_ گردان ۱ از تیپ ۶۰۶_یک گردان از تیپ ۸۰ پیاده _ یک گردان از تیپ ۴۵ _ یک واحد کماندویی و ۳۰۰۰ نفر کشته و زخمی از نفرات دشمن
۳_ تجهیزات منهدم شده دشمن: ۱۳ فروند هواپیما_ ۳ فروند بالگرد_ ۲۰ دستگاه تانک و نفربر_ چندین انبار مهمات _ تعداد زیادی خودرو
۴_ غنایم به دست آمده: ده‌ها دستگاه تانک و نفربر_ تعداد زیادی انواع سلاح سبک و مهمات
یگان عمل کننده: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

کد خبر 467945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.