مراسم و راهپیمایی باشکوه مردم عراق در سالروز شهادت فرماندهان مقاومت

به مناسبت سالروز شهادت و ترور سرداران مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، مراسم‌ گرامیداشتی در سراسر عراق برگزار شد و مردم این کشور صبح امروز، یکشنبه ۱۴ دی ماه ۹۹ به مناسبت یکمین سالگرد شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و یارانشان به سمت میدان التحریر در مرکز بغداد راهپیمایی کردند.

به گزارش ایمنا، به مناسبت سالروز شهادت و ترور سرداران مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، مراسم گرامیداشتی در سراسر عراق برگزار شد.

شنبه شب، هزاران تن از قشرهای مختلف مردم عراق در کنار مسئولان و شخصیت‌های سیاسی و دینی، در محل شهادت سردار «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه و «حاج ابومهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی عراق در نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد، مراسم گرامیداشت این عزیزان را برگزار کردند.

در این مراسم «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و «فالح الفیاض» رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق حضور داشتند و مراسم روشن کردن شمع و پرده برداری از بقایای خودروهای شهیدان سلیمانی و المهندس به عنوان مرحله اول یادمان این شهیدان توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

شماری از سخنرانان نیز در این مراسم به تشریح شخصیت والای فرماندهان شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و رشادت‌های آنها در نبرد علیه تروریسم پرداختند. شرکت کنندگان در این مراسم بر گرفتن انتقام خون این عزیزان و ادامه راه آنها تا اخراج نظامیان آمریکایی از عراق و منطقه تاکید کردند و خواهان محاکمه عاملان و آمران این ترور شدند.

مردم عراق صبح امروز، یکشنبه ۱۴ دی ماه ۹۹ نیز به مناسبت یکمین سالگرد شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و یارانشان به سمت میدان التحریر در مرکز بغداد راهپیمایی کردند.

فرماندهی پلیس بغداد امروز (یکشنبه) از تأمین امنیت تجمعات مربوط به اولین سالگرد این حادثه خبر داده بود.

مدیر کل اداره راهنمایی و رانندگی عراق نیز گفته بود که شماری از راه‌ها به مناسبت تأمین امنیت مراسم برگزاری سالگرد شهادت فرماندهان شهید بسته خواهند شد.

مقامات سازمان حشد شعبی عراق پیش‌تر اعلام کرده بودند، مهمترین برنامه تدارک دیده شده برای بزرگداشت نخستین سالروز شهادت سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس» نایب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق و سایر هم‌رزمانشان، برگزاری راهپیمایی میلیونی مردمی در بغداد همزمان با تظاهرات مردمی در سایر استان‌های عراقی است که طی آن بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک عراق تاکید خواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی را منتشر کردند که مردم عراق در حال عزیمت به میدان التحریر بغداد، شعارهایی علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی سر می‌دهند.

گروهی از مردم عراق نیز در حال حرکت، شعار «کلا کلاً آمریکا» (نه نه آمریکا) و «کلا کلاً اسرائیل» سر دادند. آنها پرچم‌های عراق و الحشد الشعبی و تصاویر و پلاکاردهای بزرگی از شهیدان سلیمانی و المهندس و پرچم‌های بزرگ عراق را همراه پارچه نوشته‌های بزرگ در دست داشتند که در آن بر لزوم خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی از عراق تاکید شده است.

شعار «شهادت و حاکمیت» به عنوان شعار مرکزی نخستین سالروز بزرگداشت فرماندهان شهید اختصاص یافته است و در همین راستا، آئین‌های رسمی و مردمی نخستین سالروز بزرگداشت شهادت سرداران شهید با محوریت تاکید بر اخراج فوری نیروهای اشغالگر از خاک عراق در مناطق مختلف عراق در حال برگزاری است.

«فالح الفیاض» رئیس حشد شعبی عراق امروز در سخنرانی خود در میدان التحریر بغداد به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تاکید کرد که تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق لازم‌الاجراست.

فالح الفیاض گفت که پاسخ به جنایت آمریکا در ترور فرماندهان مقاومت به روش‌های مختلف صورت می‌گیرد که اولین آنها اجرای تصمیم پارلمان در اخراج آمریکایی‌ها از عراق است.

وی با تاکید بر اینکه ملت عراق و نیروهای سیاسی این جنایت را محکوم می‌کنند تاکید کرد، این تصمیم پارلمان لازم‌الاجراست.

شهرها و مناطق مختلف عراق از بیش از یک هفته پیش شاهد ویژه برنامه‌های گرامیداشت سالگرد ترور فرماندهان شهید در قالب گردهمایی، آئین‌های یادبود، برگزاری نمایشگاه‌های عکس و فیلم و نشست‌های تخصصی بررسی حقوقی این ترور و شکایت در دادگاه‌های بین‌المللی علیه عاملان و آمران آن است.

همزمان خیابان‌های شهرهای مختلف عراق از جمله پایتخت و اتوبان‌های این کشور به پوسترها و بیلبوردهای بزرگی از تصاویر دو فرمانده شهید با نام «شهادت و حاکمیت» مزین شده است.

مجالس ترحیم مردمی و پخش پویانماها و ویژه برنامه‌های مستند، تحلیلی و خبری از رسانه‌های مختلف عراق نیز همچنان ادامه دارد و زیارت مزار شهید ابومهدی المهندس در نجف اشرف و تجدید بیعت با فرماندهان شهید از دیگر آئین‌های امسال است.

منبع: تابناک
کد خبر 466204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.