درآمدهای حاصل از صادرات مواد خام و نیمه‌خام مشمول مالیات می‌شوند

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ گفت:‌ درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می‌شوند.

به گزارش ایمنا، رحیم زارع در نشست خبری امروز -یکشنبه - با تشریح مصوبات امروز کمیسیون تلفیق اظهار کرد: موضوع نخست نشست امروز شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده بود که بر اساس آن دهک‌های ثروتمند از این معافیت برخوردار نخواهند شد. مصوبه دوم در خصوص اصلاح درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده بود که بر اساس آن از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد البته بدون آنکه نرخی رشد کند.

وی با اشاره به فعالیت سامانه مدعیان از سال گذشته و فرایند تکمیل‌آن در سال جاری گفت: بر اساس قانون برنامه ششم، ۶ درصد از ۹ درصد جی دی پی (GDP) اسمی یا تولید ناخالص داخلی از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه اضافه کرد: بر اساس رشد اقتصادی که دولت برای سال آینده پیش بینی کرده است، با خروج از شرایط کرونا، درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده از ۸۱ هزار میلیارد تومان به ۱۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

زارع افزود: مصوبه سوم، حذف معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد بود که تاکنون این معافیت داده می‌شد اما کمیسیون تلفیق این معافیت را حذف کرد. البته شرایط معافیت بر عملکرد طبق قانون خاص خود و قانون احکام دائمی که در سال ۹۶ خواهد بود و این مصوبه، معافیت مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد، نه مناطق ویژه را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز همچنین با هدف جلوگیری از خام فروشی و حمایت از تولید داخل درآمدهای حاصل از صادرات مواد معدنی، فلزی غیرفلزی، نفت، گاز و پتروشیمی خام و نیمه خام مشمول مالیات می‌شوند. البته صادرات محصول مشمول مالیات و عوارض نیست.

منبع: ایرنا

کد خبر 466094

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.