کنگره آمریکا برای اولین بار رای به لغو وتوی رئیس جمهور داد

کنگره آمریکا روز جمعه برای اولین بار در طول دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رای به لغو وتوی وی داد.

به گزارش ایمنا به نقل از یورونیوز، رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره برای تأمین بودجه ۷۴۰ میلیارد دلاری وزارت دفاع را وتو کرده بود. مجلس سنای ایالات متحده با ۸۱ رأی موافق در برابر ۱۳ رأی مخالف به لغو وتوی رئیس جمهوری علیه مصوبه تأمین بودجه دفاعی رأی داد. این رأی‌گیری در جریان جلسه مجلس سنا که به طور استثنایی در اولین روز سال ۲۰۲۱ برگزار شد، صورت گرفت.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز دوشنبه گذشته به لغو وتوی دونالد ترامپ علیه مصوبه تأمین بودجه دفاعی رأی داده بود. اکثریت سناتورهای جمهوریخواه نیز به همراه همکاران دموکرات خود به لغو وتوی دونالد ترامپ رأی مثبت دادند.

دونالد ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری خود ۹ مصوبه کنگره را وتو کرده، اما این برای اولین بار است که اعضای کنگره با رأی دو سومی خود موفق به لغو وتوی وی می‌شوند. به این ترتیب مصوبه کنگره برای تأمین بودجه ۷۴۰ میلیارد دلاری وزارت دفاع با وجود مخالفت دونالد ترامپ به اجرا در خواهد آمد.

همراهی اکثریت اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا با دموکرات‌ها برای لغو وتوی دونالد ترامپ در حالی روی داد که شکاف در حزب جمهوریخواه بر سر اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) افزایش یافته است. تصمیم یکی از سناتورهای جمهوریخواه برای اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جلسه هفته آینده کنگره اعتراض برخی از هم حزبی‌های وی در مجلس سنا را برانگیخته است.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا که ۱۹ روز دیگر دوره ریاست جمهوری‌اش به پایان می‌رسد شکست خود در مقابل جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور را نپذیرفته است. وی چند روز پیش از «رهبری ضعیف و خسته» حزب جمهوریخواه نیز انتقاد کرده بود.

شکاف‌ها در حزب جمهوریخواه به دنبال تبریک میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا به جو بایدن برای پیروزی در رأی‌گیری کالج الکترال آغاز شد. دونالد ترامپ از مصوبه تأمین بودجه دفاعی آمریکا به دلیل فراهم کردن امکان تغییر نام پایگاه‌های نظامی این کشور انتقاد کرده است. نام شماری از فرماندهان نظامی ایالت‌های جنوبی آمریکا در جریان جنگ داخلی بر روی برخی از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده گذاشته شده است. فرماندهان نظامی ایالت‌های جنوبی در جریان جنگ داخلی آمریکا از برده‌داری دفاع می‌کردند.

کد خبر 465850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.