روحانی: رویکرد دولت نسبت به منابع جدید درآمدی بودجه مثبت است

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت با توجه به نظر مقام معظم رهبری درخصوص سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت، اصلاحیه لازم را در مورد درآمد بودجه ارائه می‌کند، گفت: رویکرد دولت نسبت به منابع جدید درآمدی بودجه مثبت است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در یکصد و نود و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اظهار کرد: با توجه به نظر مقام معظم رهبری در خصوص سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفت، دولت اصلاحیه لازم را در مورد درآمد بودجه پیشنهادی ارائه می‌کند و همزمان حداکثر صرفه‌جویی در مصارف را اعمال خواهد کرد.

وی افزود: رویکرد دولت نسبت به منابع جدید درآمدی در بودجه که بر اقتصاد کشور آثار تورمی نداشته باشد، مثبت است اما باید دو ملاک واقعی بودن درآمدها و تحمیل نشدن فشار بر مردم به‌طور دقیق مورد توجه قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره مذاکرات پیرامون لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مصوبات محرمانه نداریم

ربیعی، سخنگوی دولت درباره خبر امضای محرمانه وزرا برای لغو محدودیت ارتفاعی محله جماران در شورای شهر، گفت: وزیر راه این موضوع کاملاً را تکذیب کرد و اساساً شورای عالی شهرسازی و معماری ایران دارای ضوابط و شیوه‌های تعریف شده‌ای است و به طور ثابت نسبت به تهیه، بررسی و تصویب طرح‌های عمران و توسعه شهری اقدام می‌کند. در مجموع نامه محرمانه داریم اما مصوبات و امضای نامه محرمانه وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که رسانه‌های روسی چهارم دیماه از ارسال حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از ایران به صورت بسته‌بندی در دو کیف به روسیه گزارش دادند، گفت: خبر مذکور به تشکیل پرونده جنایی اختلاس یکی از کارمندان وزارت امور خارجه روسیه، مربوط می‌شود که مراحل دادرسی آن از سال گذشته در دادگاه‌های روسیه در جریان است. این امر موضوعی در چارچوب قوانین روسیه است و ارتباطی با ایران و روابط دو کشور ندارد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه این پول مربوط به ایران نبوده است، ادامه داد: موارد مربوط به پرونده با ایران مرتبط نیست، تنها ارتباط آن با ایران، این است که این وجوه مورد اشاره از محل درآمدهای کنسولی سفارت روسیه در تهران بوده است. بنابراین، نه این اموال متعلق به ایران است و نه متهم آن ایرانی است.

FATF مستقیم و غیرمستقیم بر همه مبادلات مالی و تجاری تأثیر دارد

ربیعی با تاکید بر اینکه FATF مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تأثیر دارد، ادامه داد: بعد از سخنان مشخص هفته قبل من درباره واکسن کرونا که گفتم تحریم و FATF بر مبادلات تجاری ما اثر دارند، برخی مخالفان همیشگی دولت، هجمه‌ای عجیب به راه انداختند. در حالی که من به طور روشن و به شکل ترکیبی از تأثیر تحریم و FATF به طور توأمان، بر زندگی مردم صحبت کردم اما عده‌ای سعی در تجرید این موضوع داشته و دارند.

وی ادامه داد: این در حالی است که برایان هوک رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا صراحتاً تاکید کرد که حضور ایران در لیست سیاه FATF چطور توانسته به اثرگذاری هرچه بیشتر تحریم‌های ظالمانه آمریکا کمک کند.

سخنگوی دولت افزود: هوک در ابتدا به دروغ مدعی می‌شود که آمریکا منعی برای دسترسی شهروندان ایران به دارو ایجاد نکرده است؛ اما در پاسخ به این که چرا برخلاف ادعای آمریکا، تراکنش مالی مربوط به دارو و سایر اقلام بشری با مشکل مواجه شده است پاسخ می‌دهد، این مشکل مربوط به آمریکا نیست بلکه به مشکل ایران و بانک‌های جهان برمی‌گردد. این‌ها از هر دو ابزار تحریم و FATF توأمان سو استفاده می‌کنند.

ربیعی خاطرنشان کرد: بنابراین به طور مشخص به بهانه‌ها و سو بهره‌جویی آمریکا اشاره کردم که هم به حربه تحریم و هم به یک حربه مکمل به نام FATF متوسل می‌شود.

وی با اشاره به این گفته هفته قبل خود مبنی بر اینکه در لیست سیاه بودن آثار خود را در مراودات مالی نشان داده است و این مساله بهانه‌ای برای تحمیل فشار به کشورمان شده است، گفت: اگر منتقدین سخنان من، کمترین تردیدی در توسل آمریکا به هر دو بهانه تحریم و FATF دارند، به بیانات مأموران و بازیگران آمریکایی تحریم‌ها، مراجعه کنند و ببینند که آمریکایی‌ها چگونه هرگاه در توجیه تحریم‌ها کم می‌آورند به حربه FATF متوسل می‌شوند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در نهایت آنچه هفته گذشته گفتم نظر دولت بود، البته اعضای مجمع هم دلسوزانه تصمیم می‌گیرند و آنچه مصلحت نظام و منافع ملی است درباره آن تصمیم گرفته می‌شود.

کد خبر 465067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.