برداشت بیش از ۱۲۰ هزار تن میوه زیتون در کشور

بیش از ۱۲۰ هزار تن میوه زیتون تاکنون از باغات کشور برداشت شده که نسبت به دوره پنج ساله گذشته رشد ۵ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، جواد میرعرب رضی، مجری طرح زیتون، اظهار کرد: تولید میوه زیتون در سال جاری در مقایسه با سال‌های قبل روند خوبی داشته و برداشت از برخی استان‌ها ادامه دارد.

وی میزان تولید میوه زیتون در سنوات قبل از سال ۹۸ را حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تن عنوان کرد و ادامه داد: تنها در سال ۹۸ با مساعد شدن شرایط ۱۴۷ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید شد.

مجری طرح زیتون با اشاره به برنامه ششم توسعه کشور گفت: طبق این برنامه، میزان تولید روغن زیتون در سل ۱۴۰۰ حدود ۱۶ هزار تن و سطح زیر کشت باغات ۹۸ هزار و ۶۴۰ هکتار پیش بینی شده است.

میرعرب رضی افزود: سطح باغات زیتون کشور بر اساس آخرین آمارنامه کشاورزی نزدیک به ۹۳ هزار هکتار است که از این سطح حدود ۶۴ هزار هکتار بارور و ۲۹ هزار هکتار غیر بارور و در مرحله نونهالی است.

وی با بیان این که در ۲۶ استان کشور زیتون‌کاری صورت می‌گیرد، گفت: زنجان، قزوین، گیلان، فارس، گلستان و سمنان از استان‌های عمده تولید زیتون هستند.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، درباره جایگاه ایران در تولید زیتون اظهار کرد: ایران نهمین کشور تولید کننده کنسرو زیتون در جهان است و در سال ۹۸ به میزان ۷۹۵ تن صادرات کنسرو زیتون به کشورهایی همچون عراق، ترکیه، قطر، کویت، امارات و مالزی داشتیم.

میرعرب رضی خاطر نشان کرد: صادرات کنسرو زیتون در سال ۹۸ نسبت به سال ماقبل آن ۴۵۰ درصد افزایش وزنی داشته است.

وی سرانه مصرف کنسرو زیتون در کشور را ۹۵۲ گرم و سرانه مصرف روغن زیتون را ۱۸۸ گرم برای هر نفر عنوان کرد.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که سالانه در کشور به ۱۵ هزار تن روغن زیتون نیاز است، خاطرنشان کرد: از این میزان ۷۵ درصد از طریق تولید داخل و مابقی از محل واردات تأمین می‌شود.

میرعرب رضی تخصیص اعتبارات برای بازسازی و نوسازی واحدهای فرآوری روغن کشی زیتون، تخصیص اعتبارات در راستای تأمین سرمایه در گردش خرید میوه زیتون و تبدیل کارخانه‌های سه فاز به دو فاز برای جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و افزایش کیفیت زیتون، تشکیل صندوق توسعه زیتون و تشکیل زنجیره ارزش زیتون را از برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه زیتون کشور عنوان کرد.

کد خبر 461371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.