ثبت‌نام ۱۵۰۰ تاکسیران برای خرید تاکسی‌های یورو ۵

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: با توجه به مصوبه ارتقای سطح آلاینده‌ها از یورو چهار به یورو پنج، مالکان یک هزار و ۵۰۰ تاکسی برای نوسازی با استاندار یورو ۵ ثبت نام کرده اند و در مرحله صدور پیش فاکتور قرار دارند.

به گزارش ایمنا، مرتضی ضامنی اظهار کرد: فرآیند تحویل خودرو با استاندارد یورو پنج طبق اعلام آمادگی شرکت خودروساز، از ۱۵ آبان ماه با هدف نوسازی تاکسی‌های فرسوده دوباره از سر گرفته شد و امیدواریم در زمینه نوسازی ناوگان تاکسیرانی بتوانیم با خودروساز (ایران خودرو) همکاری مناسبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: قرار است در نوسازی تاکسی‌ها براساس سطح آلایندگی یورو پنج حدود ۴۰ هزار تاکسی نوسازی شود، اما با توجه به شرایط و با احتساب نوسازی چهار هزار و ۹۳۵ دستگاه از ناوگان تاکسیرانی تا ۳۰ مهر سال جاری با استاندارد یورو چهار در مجموع پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۲ هزار دستگاه تاکسی نو سازی شود.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: البته ادامه فرآیند نوسازی و اختصاص خودروهای مورد نظر برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی به متغیرهایی مانند قیمت خودرو، اعطای تسهیلات برای نوسازی و موجودی و تولید خودروساز توسط خودرو ساز وابسته است.

ضامنی افزود: طبق مصوبه هیئت وزیران، تاکسی‌هایی که به سن ۱۰ سال رسیده باشند، مشمول فرسودگی هستند و اکنون ۱۹۲ هزار دستگاه تاکسی به سن فرسودگی رسیده و به رغم طرح خوبی که در حوزه نوسازی تاکسی‌های فرسوده از ابتدای سال ۹۵ آغاز شد، موفق به نوسازی ۷۱ هزار دستگاه تاکسی فرسوده شدیم.

وی تاکید کرد: در این بین با مشکلاتی مثل افزایش بی رویه قیمت خودرو و از طرفی بحث عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک‌ها مواجه شدیم که فرآیند نوسازی را با مشکل مواجه کرد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور افزود: به رغم همه این مشکلات در سال گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم فرآیند نوسازی را دوباره فعال کنیم که در ادامه در ابتدای سال ۹۹ به مشکل مصوبه و قانون ارتقای سطح آلایندگی خودروهای تولیدی از استاندارد یورو چهار به یورو پنج برخوردیم که این قانون در حوزه تاکسیرانی اتفاق نیفتاده بود که با انعکاس آن به دولت و همچنین موافقت سازمان حفاظت محیط زیست، مجوز نوسازی پنج هزار دستگاه تاکسی با استاندارد یورو چهار را دریافت کنیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

ضامنی ادامه داد: بخش زیادی از این خودروها به متقاضیان تحویل داده شده و تعداد اندکی از آنها باقی مانده که فرآیند تحویل آنها نیز در حال انجام است.

وی افزود: طبق تفاهمی که با شرکت خودروساز صورت گرفته، دو نوع خودروی پژو ۴۰۵ و سمند مجوزهای لازم برای کاربری تاکسی را اخذ کرده‌اند و متقاضیان زیادی در شهرهای مختلف به ویژه کلان شهرها اعلام آمادگی کرده‌اند تا در فرآیند نوسازی شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌های برخی شهرها نیز به این موضوع ورود و تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت را فراهم کرده‌اند که این امر در افزایش میزان نوسازی مؤثر است؛ امیدواریم که زمینه برای اعطای تسهیلات فراهم شود تا فرآیند نوسازی ناوگان تاکسیرانی سرعت بیشتری به خود بگیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 459063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.