افزایش ۷.۴ درصدی کشت گندم آبی و ۳.۷ درصدی گندم دیم

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت گندم آبی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۴ درصد و گندم دیم ۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش ایمنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری‌پور با بیان اینکه کشت گندم در سال زراعی جاری روند خوبی را طی می‌کند، اظهار کرد: از کل چهار میلیون و ۴۹۲ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم، یک میلیون و ۲۷۲ هزار هکتار آن گندم آبی و سه میلیون و ۲۱۱ هزار هکتار گندم دیم بوده است.

وی افزود: کشت گندم آبی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۴ درصد و گندم دیم ۳.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی، برنامه کشت گندم در سال زراعی جاری را ۶ میلیون هکتار پیش بینی کرد.

اسفندیاری‌پور با اشاره به شرایط مساعد بارندگی در کشور گفت: با توجه به رحمت الهی و بارش‌های دو سامانه اخیر به ویژه در استان‌های دیم خیز غرب، شمال غرب و مرکز کشور که بیش از ۸۵ درصد کشت گندم دیم را در اختیار دارند، ارتفاع بارش تا ۸ آذر ماه در این مناطق ۳۹ میلیمتر بوده که در مقایسه با ۴۱ میلیمتر بارش سال قبل و ۳۵ میلیمتر دوره آمار، نشان می‌دهد شرایط برای جوانه زنی و تراکم بوته در مزارع گندم فراهم می‌باشد.

وی ادامه داد: وضعیت بارندگی تا ۸ آذر برای استان خوزستان که بزرگترین تولیدکننده گندم کیفی درجه یک کشور است، بسیار عالی بوده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره کشت گندم در سایر مناطق کشور اظهار داشت: کشت گندم در اقلیم‌های سرد و سرد معتدل مناطق غرب و شمال غرب خاتمه یافته و یا در مراحل پایانی قرار دارند و در نواحی ساحل خزر مانند گلستان و استان‌های اقلیم گرم و خشک جنوب همچون خوزستان و اقلیم‌های مشابه تا دهه نخست دی ماه ادامه خواهد داشت.

اسفندیاری‌پور گفت: با توجه به افزایش حدود ۲۰ درصدی تولید و توزیع بذر گواهی شده گندم در مقایسه با مصرف بذر گواهی شده سال زراعی قبل و استقبال خوب کشاورزان از کشت گندم در سال جاری، تاکنون علاوه بر برنامه بذر رسمی برای تأمین نیاز کشاورزان، مقادیر لازم دانه گندم از انبارها توسط سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها پیش بینی شده که در مرحله فرآوری و توزیع بین گندمکاران است.

کد خبر 458803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.