بودجه ۱۴۰۰ دوازدهم آذر به مجلس می‌رود

معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اعلام مخالفت دولت با طرح اصلاح ساختار احکامی از بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: بودجه سال آینده را ۱۲ آذر تقدیم مجلس خواهیم کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه‌ملت، سیدحمید پورمحمدی در جلسه علنی امروز -سه شنبه ۲۷ آبان_ در جریان بررسی کلیات طرح کلی اصلاح احکام بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: اصلاح ساختار بودجه دستور مقام معظم رهبری به سران قوا بود از این رو سازمان برنامه و بودجه کلیتی از اصلاح ساختار و برنامه زمانی آن را تقدیم سران قوا کرد، مجلس شورای اسلامی در همین راستا طرحی را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: اصلاح ساختار به معنای درآمدهای پایدار، نظام یارانه پنهان بهم ریخته، انرژی شفاف، مالیات شفاف، دارایی دولت را مولد کردن، انجام اصلاحات نهادی و ایجاد ثبات اقتصادی است.

معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه امهاتی از موضوعات مذکور را به سران قوا ارائه کرد، نمایندگان مجلس نیز نکاتی از اصلاحات ساختاری را در قالب طرح ارائه کردند تا دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درج کند.

پورمحمدی با بیان اینکه بررسی لایحه سال ۱۴۰۰ از ۱۵ آذرماه در مجلس شروع می‌شود، گفت: ما دو روز قبل این لایحه را به دولت دادیم و دولت نیز روز گذشته نامه‌ای به تمامی وزرا زده تا طی ۵ روز نظر خود را درباره لایحه ارائه دهند.

وی یادآور شد: دولت طی پنج روز جلساتی را صبح، بعدازظهر و شب برای تصویب لایحه برگزار خواهد کرد و ما ۱۲ آذرماه لایحه را تقدیم مجلس خواهیم کرد.

معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: اگر مجلس طرح را همین امروز تصویب کند ما نمی‌توانیم تغییراتی در لایحه اعمال کنیم، از همین رو با طرح نمایندگان مخالفیم.

پورمحمدی افزود: دولت اگر بخواهد به طرح نمایندگان تمکین کند باید زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس را عقب بیاندازد که این به مصلحت دولت و مجلس نیست. بنا بر اصل ۵۲، ۵۷ و ۱۲۶ قانون اساسی تفکیک قوا و وظایف دولت و مجلس برای تنظیم و تصویب بودجه مشخص شده، ما لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تنظیم کردیم و ۱۲ آذرماه به شما تقدیم خواهیم کرد شما می‌توانید آن زمان به تنظیم آن بپردازید.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز گفت: در بحث اصلاح ساختار بودجه و نهاد برنامه‌ریزی، هم پورمحمدی و هم نوبخت می‌دانند که حداقل از سه ماه قبل از شخص من گرفته تا بقیه کمیسیون‌ها، گام به گام تا ۴۸ ساعت قبل این موضوعات را به صورت هماهنگ پیش بردیم و از آنها به صورت کتبی یا شفاهی در جلسات حمایت شده است اما حالا اظهار نظر خلاف توافق می‌کنید که این خلاف توقع ماست.

کد خبر 455987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.