افزایش تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در شیراز

رییس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری شیراز گفت: تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در شیراز روز به روز در حال افزایش است

به گزارش ایمنا، علی پارسازاد اظهار کرد: در روزهای اخیر به یکباره تعداد فوتی‌های کرونایی در شیراز افزایش چشمگیری یافت و به همین دلیل تأخیر و یا ناهماهنگی‌هایی در خصوص تحویل اجساد ایجاد شد.

وی افزود: وجود اموات کرونایی در کنار جنازه‌های دیگر باعث بروز اختلالاتی در روزهای اخیر شده که به همین دلیل به تعداد تیم‌های شست و شو و دفن اموات کرونایی افزوده شده تا مشکلات ایجاد شده کاهش یابد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری شیراز با بیان اینکه تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا در شیراز روز به روز در حال افزایش است، تصریح کرد: در این شرایط بحرانی پرسنل آرامستان ها نیز همانند کادر درمان توانشان را از دست داده‌اند، اما تا امروز کار به شکلی پیش رفته که کمترین مشکل در این حوزه ایجاد شود.

پارسازاد که معتقد است به لحاظ خدمات دهی به اموات کرونایی، شیراز در سطح کشور جزو بهترین کلانشهرها بوده است، ادامه داد: هماهنگی‌ها به نحوی انجام شده که به محض فوت بیماران کرونایی کادر درمان به پرسنل آرامستان‌ها اطلاع می‌دهند و جنازه به دارالرحمه منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه روند کفن و دفن اموات کرونایی با جنازه‌های معمولی تفاوت دارد، گفت: غسالخانه ویژه با زیرساخت‌های مناسب برای این کار پیش‌بینی شده که شهروندان و محیط زیست شیراز از این طریق آسیب نبیند.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری شیراز تصریح کرد: جامعه روحانیت و گروه‌های جهادی در این شرایط پای کار آمده و کار غسل و کفن اموات کرونایی را انجام می‌دهند.

پارسازاد گفت: جنازه‌های کرونایی در سردخانه دارالرحمه شیراز قرار گرفته و در مراحل بعدی غسل، کفن و با رعایت مسائل شرعی و پروتکل‌های بهداشتی به آرامستان بهشت احمدی منتقل و تشییع و تدفین می‌شوند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلیل انتقال ندادن اموات کرونایی از مراکز درمانی به آرامستان تازه تأسیس بهشت احمدی شیراز چیست؟، اظهار کرد: در پی بازدید شبکه بهداشت شیراز از این محل، امکانات این آرامستان به جهت نگهداری، غسل و شست و شوی اموات کرونایی تأیید نشده است.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری شیراز با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در حوزه کمبود سردخانه برای نگهداری اموات کرونایی در شیراز وجود ندارد، تصریح کرد: امکانات بهشت احمدی هنوز کامل نیست و از جمله امنیت این محل ناکافی است و مسیر دسترسی به آرامستان تازه تأسیس شیراز نیز مناسب نیست.

پارسازاد ادامه داد: دلال بازی که شاید در حوزه فروش قبر در دارالرحمه ایجاد شده در سایر موارد هم وجود دارد و اگر اجساد کرونایی نیز از مراکز درمانی مستقیم به بهشت احمدی منتقل می‌شدند احتمال داشت این دلال بازی‌ها باز شکل بگیرد.

وی با تاکید بر افزایش نظارت دستگاه‌های ناظر برای جلوگیری از دلال بازی‌هایی که در این حوزه شکل گرفته افزود: در حدود ۹ ماه گذشته از زمان شروع همه‌گیری بیماری کرونا تلاش شده تا بحرانی در حوزه غسل، کفن و دفن اموات کرونایی در شیراز ایجاد نشود.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری شیراز گفت: در حال حاضر غسالخانه مخصوص خواهران و برادران در دارالرحمه شیراز ایجاد و به دستگاه‌های کلر زن و بی خطرسازی آب پس از غسل اموات کرونایی نیز تجهیز شده تا همه مراحل طبق پروتکل‌های بهداشتی به پیش رود.

کد خبر 455270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.