طرح پایش و غربالگری زندانیان در زندان‌های کشور به اجرا درآمد

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: به موجب بخشنامه اخیر رئیس محترم قوه قضائیه وضعیت زندانیان و تحقق اهداف اجرای حبس، رصد و پایش می‌شود.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان زندان‌های کشور، محمد مهدی حاج محمدی، اظهار کرد: بناست کسانی که از زندان بودن آنها نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود شناسایی شوند و برای ایشان تصمیم فوری و فوق‌العاده اتخاذ شود نباید کسی بی‌جهت در زندان بماند و در زندان رها باشد. در مواردی حبس نه ضرورت دارد نه فایده؛ اگر هدف از حبس تنبیه به امید تنبیه است برای بعضی حبس نه نقش تنبیهی دارد نه تنبهی.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، تصریح کرد: به موجب بخشنامه پایش وضعیت زندانیان، به بیمارانی که توانایی تحمل حبس ندارند یا افرادی که در طول یک سال گذشته هیچ ملاقات کننده‌ای ندارند یا افرادی که در موعد قانونی در خصوص ادامه بازداشت آنها تصمیم گیری نشده است و یا کسانی که مستحق برخورداری از ارفاق قانونی همچون آزادی مشروط، تعلیق اجرای مجازات و … می‌باشند بیش از گذشته مورد توجه و پیگیری واقع می‌شوند.

وی افزود: در این بخشنامه ملاقات چهره به چهره قضات با زندانیان توصیه شده است و اگر قرار باشد به موجب تصمیم قضائی تغییری در وضعیت زندانیان موضوع بخشنامه ایجاد نشود ملاقات قاضی با زندانی در زندان یا دادگاه الزامی است.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: این بخشنامه مصداق و نشانه واضحی است که در الگوی زندانبانی اسلامی، زندانی عائله تحت تکفل حکومت است و باید دائماً تحت رصد و کنترل در چرخه اصلاح و تربیت باشد.

عضو شورای عالی قضائی کشور با تشکر از رؤسای کل دادگستری، دادستان‌ها، همکاران قضائی و زندانبانان در اهتمام جدی به اجرای سریع و دقیق دستورالعمل گفت: پایش و غربالگری زندانیان خدمت جهادی دیگری در دوره تحول قوه قضائیه و زندان‌های کشور است.

کد خبر 454724

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.