معابر تهران را از تصرف موتورسیکلت‌ها آزاد کنید

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران نسبت به تصرف مسیر پیاده‌روها توسط موتور سیکلت ها تذکر داد و از معاونت حمل و نقل درخواست کرد با ایجاد موانع فیزیکی امکان آزاد سازی معابر از راکبان موتورسوار را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، زهرا صدراعظم نوری در جلسه امروز (یکشنبه) شورای شهر تهران در تذکری به معاونت حمل‌ونقل و ترافیک به وضعیت تصرف معابر توسط موتور سیکلت ها تذکر داد و اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهر تهران باعث زیر پا گذاشتن حقوق شهروندان شده است، توقف و تردد موتورسیکلت سواران در پیاده‌روها و محل‌های غیرمجاز است که هرساله باعث بروز حوادث ناگوار و افزایش آلودگی در مسیر تردد شهروندان می‌شود.

وی افزود: رسیدگی به این موضوع در راستای رعایت حریم و حقوق شهروندان و عابرین پیاده است. از ابتدای دوره پنجم شورای شهر در غالب طرح‌ها و بررسی‌های برنامه پنج ساله سوم توسعه شهرداری یکی از چالش‌ها این مساله بوده و با توجه به تاکید فراوان بر ارتقا ایمنی شهر، به رغم وجود قوانین شفاف و مشخص در بسیاری از مراکز پر خطر و پرتردد و مرکزی شهر تهران شاهد تصرف پیاده راه‌ها و پارک موتورسیکلت‌ها در مسیر عابرین و حتی مصدومیت شهروندان هستیم.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه افزایش این پدیده موجب نارضایتی شهروندان شده، افزود: کم‌توجهی به آن باعث شده است که اخیراً بخشی از پیاده‌روهای بزرگ و بخشی از حاشیه خیابان‌ها که به مسیر دوچرخه اختصاص یافته، جولانگاه موتورسوارها شود و به این نگرانی بیفزاید.

نوری ادامه داد: براساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی طبق ماده ۲۰ مصوب سال ۸۹، کلیه قوانین و مقررات عمومی مربوط به حمل ونقل و عبور و مرور موتورسیکلت‌ها این قانون جاری است و حرکت در پیاده‌روها، ایجاد عمدی صدای حمل بار، حرکت نمایشی و پارک آنها از جمله مصادیق تخلف است و مأمورین راهنمایی و انتظامی موظف به برخورد قانونی می‌باشند.

وی افزود: از این رو از پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ می‌خواهم تمهیدات لازم را طبق قانون اتخاذ کند و به معاونت حمل و نقل شهرداری تهران نیز تذکر می‌دهم اقدامات لازم به منظور ایجاد موانع فیزیکی و آزادسازی معابر از راکبان موتورسوار را ایجاد و برخورد با واحدهای صنفی که باعث تشدید این مزاحمت می‌شوند در برنامه خود قرار داده و گزارشی از اقدامات آن معاونت را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کنند.

کد خبر 454090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.