درخواست آرایش نوین جنگی برای مقابله با کرونا در ایران

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر تهران خواستار «بازآرایی نوین و ایجاد یک آرایش نوین جنگی» به منظور مقابله با ویروس کرونا در دستگاه های مربوطه شد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی در دیدار مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا با رئیس جمهوری با اشاره به جایگاه ویژه و خاص ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، آرایشی که در برخی از دستگاه‌های اجرایی وجود دارد متناسب و در اقتضا با سختی و صعوبت این بیماری منحوس نیست. بنابراین بازآرایی نوین دستگاه‌های مربوطه و ایجاد آرایش نوین جنگی در مقابله با ویروس کرونا لازم است.

وی افزود: اگر دستور ریاست جمهوری وظایفی برای تمامی دستگاه‌های ذیربط تبیین و با نگاه دیده ورانه و ممیزی ستاد ملی مقابله با کرونا وظایف تمام این دستگاه‌ها احصا شود، می‌توان مکانیسم‌های مناسبی برای برخورد با اقدامات غیر متعهدانه احتمالی که از سوی برخی دستگاه‌ها انجام می‌شود، به عمل آورد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر تهران با بیان اینکه ۴۵ شهر در شرایط کاملاً بحرانی به سر می‌برند، افزود: اگر تمام راهبردهای محدودیت سازی و کنترلی خود را روی این شهرها معطوف کنیم، حتماً نقطه قوتی برای ما محسوب می‌شود.

زالی دگردیسی در راهبردهای سلبی یعنی ایجاد راهبردهای سلبی و قهری را ضروری برشمرد و گفت: به نظر می‌رسد یک اسلوب جدید از نحوه راهبردهای ما در ستاد ملی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم شکل‌گیری خدمات دیجیتالی به خصوص در حوزه تجارت افزود: اگر امروز تجارت الکترونیک را برای مایحتاج عمومی مردم فراهم کنیم، باید از تسهیلاتی بهره مند شوند. گمرک و عوارض باید کاهش یابد، مالیات کمتری پرداخت کنیم تا بتوانیم قیمت حوزه تجارت الکترونیک را کاهش دهیم. همه این مفاهیم در تهران بزرگ که بالغ بر یک میلیون نفر از مترو استفاده می‌کنند و بالاترین چگالی جمعیتی کشور را داراست می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.

ایجاد پنجره‌های واحد غیر دیوان سالارانه در مبادی اجرایی و تصمیم‌گیری

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ایجاد پنجره‌های واحد غیر دیوان سالارانه در برخی مبادی اجرایی و تصمیم‌گیری شد که می‌تواند راهگشای مشکلات در مواردی نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک باشد.

نیاز به یک آئین نامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا که در برگیرنده همه وجوه و مؤلفه‌های معیشتی، تشکیلاتی، رفاهی و تسهیلاتی باشد از دیگر نکات مطرح شده توسط زالی بود.

وی با تاکید بر این که امروز در جنگ تمام عیار با ویروس کرونا به نیروهای آفندی نوین و تازه نفس با طراوت و نشاط برای این مقابله سهمگین نیاز است، گفت: فرایندهای متعارف موجود در جذب نیروی انسانی با کندی روبروست و نیازمند این هستیم که یک بسته استخدامی کاملاً متفاوت از سلوک فعلی اداری طراحی شود.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر گفت: آنچه امروزه از بیمه‌ها مستفیض می‌شود، بحث تجمیع حداکثری نیست. بنابراین الگوی مشارکت بیمه‌های تکمیلی و پایه باید تغییر کند و شکل متفاوتی بگیرد تا اسلوبی نوین از بیمه‌ها را در این مشارکت داشته باشیم.

زالی تصریح کرد: شاید از این پس ایجاد یک فدرالیسم منطقی هوشمندانه مبتنی بر ملاحظات بومی در اعمال ملاحظات مقطعی در مجموعه استان‌ها لازم باشد؛ به شرطی که چارچوب‌های اصولی آن از سوی ستاد ملی ترسیم و تبیین و موجب افزایش اعتماد به نفس مدیریتی در محیط شود.

وی با بیان این که در تصمیم‌های کرونا باید از یک داینامیسم مدیریتی برخوردار باشیم، خاطرنشان کرد: این امر به معنای تزلزل مدیریتی نیست. کرونا یک بیماری چند وجهی بسیار ملون است که می‌تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند. بنابراین تصمیم‌های مقطعی مثل برخی محدودیت‌های اجتماعی و خدمات مدنی و از این قبیل به طور طبیعی گذرا است و باید به شکلی در هر استان یا ستاد آن استان مراقبت شود که ریتم اقتصادی مخدوش نشود.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر با اشاره به حضور گردشی کارکنان در برخی از مشاغل که می‌تواند چاره ساز باشد، گفت: در برخی از مشاغل در شهرهای بزرگ می‌توان به نوعی شیفت بندی کرد که گروه‌هایی که در مواجهه مستقیم با ارباب رجوع نیستند به شیفت شب منتقل شوند. نوبت بندی به نحوی صورت گیرد که شاهد کاهش حضور کارکنان بدون ایجاد اختلال در کارها باشیم.

لزوم نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفرهای بین استانی

زالی محدودیت سفرهای بین استانی را راهکار بسیار مؤثری دانست و تاکید کرد: اعمال این مداخلات نیاز به نظارت‌های جدی تری دارد و باید همه دستگاه‌ها موظف شوند که تولید سفرها در کلان شهرها را به حداقل برسانند.

وی حمل و نقل عمومی در تهران را نیازمند توجه ویژه برشمرد و با اشاره به نیاز به ۱۲۰۰ واگن مترو در تهران خاطرنشان کرد که ظرفیت فعلی مترو تقریباً یک سوم کفایت واقعی است و ناوگان اتوبوسرانی نیز دارای ۵ هزار دستگاه است که کافی نیست.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا کلان‌شهر در خاتمه سخنان خود با اشاره به حمایت دولت در خصوص افتتاح تخت‌های بیمارستانی در کلانشهرها تا پایان سال، به مدار آمدن این تخت‌ها و بهره برداری از آنها را نقطه قوتی برای بهبود خدمت رسانی به بیماران ذکر کرد.

زالی با اشاره به حضور رؤسای دانشگاه‌ها به نیابت از پیش قراولان سلحشور مدافع سلامت در این نشست گفت: ان‌شاءالله این دیدار بزنگاه مناسبی برای رفع مشکلات باشد و با آسیب شناسی آنچه تاکنون در مقابله با کرونا در کشور صورت گرفته است، درس آموخته‌های نوینی با نگاهی مبتکرانه و خلاقانه در فراسوی مقابله با این چالش بزرگ قرن داشته باشیم.

کد خبر 451557

برچسب‌ها