سهم درآمدهای پایدار باز هم آب رفت

خزانه دار شورای شهر تهران، با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی درآمدهای شش ماهه امسال نسبت به سال ۹۸ تاکید کرد: شهردار و همکارانش اهتمام بیشتری برای افزایش تعادل منابع و مصارف داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدحسن رسولی درباره حساب‌های درآمد و هزینه شهرداری تهران (شش ماهه سال ۱۳۹۹)، اظهار کرد: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب موظف بوده است در برش عملکردی شش ماهه خود نسبت به تأمین منابع در سقف ۱۵ هزار و۲۸۷ میلیارد تومان اقدام کند. طی این دوره شش ماهه مبلغ ۹ هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان معادل ۶۲ درصد درآمد کسب کرده است. طی شش ماهه مذکور کسری عملکرد پنج هزار و ۸۰۹ میلیارد تومان معادل ۳۸ درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: از کل درآمد شش ماهه مبلغ دو هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان معادل ۳۱ درصد آن درآمد پایدار و ۶۹ درصد آن درآمد ناپایدار است.

خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران درباره عملکرد هزینه‌ای تصریح کرد: در این دوره، شهرداری اجازه داشته است حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ ۱۳ هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان هزینه کند. طی دوره مذکور مبلغ ۹ هزار و ۶۱۳ میلیارد تومان (۷۰ درصد) هزینه در دفاتر ثبت شده است که از این مبلغ ۹۷ درصد آن بصورت پرداخت‌های نقدی است و ۳ درصد آن غیرنقدی بوده است یعنی همانند پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ انجام شده است.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه شهریور ماه اظهار کرد: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی شهریور ماه خود نسبت به تأمین منابع در سقف دو هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان اقدام کند. در این ماه مبلغ یک‌هزار و ۸۱۵ میلیارد تومان معادل ۷۱ درصد درآمد کسب شده است. از کل درآمد شهریورماه مبلغ ۶۹۵ میلیارد تومان معادل ۳۸ درصد آن درآمد پایدار و ۶۲ درصد آن درآمد ناپایدار است.

رسولی درباره عملکرد هزینه‌ای گفت: شهرداری تهران در شهریور ماه تا سقف دو هزار و ۲۷۲ میلیارد تومان اجازه هزینه کرد داشته است که با اعلام مبلغ یک‌هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان در شهریورماه تقریباً معادل ۷۳ درصد مصارف خود را منظور و ثبت کرده است. که از این مبلغ ۹۷ درصد آن به صورت پرداخت‌های نقدی است و سه درصد آن غیرنقدی است.

وی در تحلیل و ارزیابی حساب و درآمد و هزینه شش ماه شهرداری در سال جاری گفت: بودجه مصوب شش دوازدهم سال ۹۸ مبلغ ۹ هزار و ۴۱۴ تومان بوده است که از این مبلغ ۷ هزار و ۶۹۰ تومان آن معادل ۸۲ درصد درآمد کسب شده است و در سال ۹۹ بودجه مصوب شش دوازدهم مبلغ ۱۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان است که مبلغ ۹ هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان معادل ۶۲ درصد درصد آن درآمد کسب شده است بنابراین کسب درآمد، نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و از ۸۲ درصد در سال ۹۸ به ۶۲ درصد در سال جاری رسیده است.

وی ادامه داد: هر چند کاهش ۲۰ درصدی کسب درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلیل رکود پیش آمده در فضای کسب و کار و همچنین افزایش ۳۸ درصدی بودجه مصوب شش دوازدهم سال جاری نسبت به سال گذشته است، لیکن بروز این دو عامل نه تنها از آقای شهردار و همکاران رفع تکلیف نمی‌کند بلکه لزوم اهتمام آنان به کاهش تعادل منابع و مصارف را مضاعف می‌کند.

خزانه‌دار شورای شهر تهران تصریح کرد: از تلاش‌های دو حوزه معاونت شهرسازی و معماری و معاونت مالی و اقتصاد شهری که در شهریورماه موفق به کسب ۷۱ درصد درآمد مصوب شده‌اند قدردانی می‌کنم. انتظار دارم این روند افزایشی کسب درآمد در نیمه دوم سال جاری به گونه‌ای مدیریت و تداوم یابد که امکان برقراری تعادل کامل درآمد_هزینه را فراهم کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران افزود: از کل درآمد شش ماهه ۳۱ درصد آن درآمد پایدار و ۶۹ درصد آن درآمد ناپایدار است. در مدت مشابه سال گذشته از کل درآمد وصولی ۳۵ درصد آن از درآمد پایدار و ۶۵ درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است. درآمد پایدار نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد کاهش داشته است. همچنین از کل درآمد شهریورماه ۳۸ درصد آن درآمد پایدار و ۶۲ درصد آن درآمد ناپایدار است.

رسولی اعلام کرد: در گزارش ارائه شده، هزینه‌های شش ماهه ۹۷ درصد نقدی است و از ۲۰ درصد بودجه غیرنقد فقط ۳ درصد تحقق یافته است. لذا کمافی‌السابق برطرف کردن موانع موجود و عملیاتی شدن کل ۲۰ درصد منابع غیرنقد را در شش ماهه دوم سال انتظار داریم.

کد خبر 450829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.