راه‌اندازی کارخانه کمپوست لنگرود نیازمند دستگاه «ویندرو ترنر» است

شهردار لنگرود گفت: راه‌اندازی و بهره برداری از کارخانه کمپوست لنگرود نیازمند خریداری دستگاه «ویندرو ترنر» (دستگاه تبدیل زباله به کود کمپوست) است.

سید مهدی رجایی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: دستگاه "ویندرو ترنر" در انحصار تولید تعداد محدودی از شرکت‌های خارجی است و به دلیل شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه در واردات این دستگاه با مشکلات خاصی روبرو بودیم. که در نهایت با برگزاری آگهی مناقصه، شرکت واجد شرایط برای خرید دستگاه انتخاب و قرارداد آن منعقد شد و شرکت شش ماه فرصت دارد تا دستگاه را از خارج کشور خریداری کرده و به شهرداری لنگرود تحویل دهد.

وی افزود: ساخت کارخانه کمپوست لنگرود در سال ۱۳۹۷ در زمینی به مساحت دو هکتار با اخذ مجوزهای زیست محیطی در نزدیک محل دفن زباله در روستای آلمان لنگه بخش اطاقور این شهرستان با ظرفیت دریافت روزانه ۲۵۰ تن زباله و با اختصاص هزینه‌ای بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات دولتی آغاز شد.

شهردار لنگرود عنوان کرد: مجموع اعتبارات پیش‌بینی شده برای اجرای کارخانه کمپوست لنگرود ۱۷۰ میلیارد ریال است. در سال ۱۳۹۸ مبلغ یکصد میلیارد ریال به این طرح اختصاص پیدا کرد و در سال ۹۹ نیز ۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز تخصیص خواهد یافت.

رجایی ادامه داد: ایجاد این کارخانه در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و احداث ساختمان آن به پایان رسیده، تجهیزات سیستم خط پردازش به طور کامل خریداری و نصب شده و اکنون تأسیسات برق سه فاز آن در حال اجرا است.

وی تاکید کرد: در صورت تهیه و تحویل دستگاه"ویندرو ترنر" توسط شرکت طرف قرارداد شهرداری، کارخانه کمپوست لنگرود در بهار ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

شهردار لنگرود با اشاره به تولید روزانه ۸۰ تن زباله در شهر لنگرود، گفت: کارخانه کمپوست این شهر تنها کارخانه مدرن با تکنولوژی روز دنیا در استان گیلان است که امیدواریم با راه اندازی آن بتوانیم ۷۰ درصد زباله را به کود آلی تبدیل کرده و مشکلات محل دفن زباله در مادیان گوابر بخش اطاقور این شهرستان را رفع کنیم.

به گزارش ایمنا، شهرستان لنگرود با حدود ۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارای سه بخش مرکزی، کومله و بخش اطاقور و پنج شهر است که شهر لنگرود مرکز بخش مرکزی محسوب می‌شود و تا مرکز استان گیلان ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

کد خبر 449802

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.