حضور ایران در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با موضوع «کرونا»

معاون وزیر امور خارجه امروز در نشست مجازی وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد (NAM) که به عنوان یکی از فعالیت‌های جنبش در حاشیه هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، شرکت و سخنرانی کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت امور خارجه، در این نشست علاوه بر معاون وزیر امورخارجه کشورمان، وزیران امور خارجه و دیگر مقامات سیاسی حدود شصت کشور عضو جنبش نیز هر یک ضمن ایراد سخنرانی حول مهم‌ترین موضوعات سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های جهانی از جمله شیوع بیماری همه‌گیر کووید – ۱۹، مواضع کشورهای متبوع خویش را در چارچوب دستور کار نشست بیان کردند.

جمهوری اسلامی ایران در روند مذاکراتی تصویب بیانیه سیاسی نشست وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد نقشی فعال ایفا کرد و چندین مورد بندهای پیشنهادی کشورمان حاوی محکومیت اقدامات یکجانبه گرایانه و سیاست تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ضرورت تقویت چند جانبه گرایی و اهمیت تضمین دسترسی کشورها به خدمات و تجهیزات پزشکی و درمانی و دارو به منظور افزایش ظرفیت مقابله آنها با ویروس کرونا مندرج در بیانیه مزبور به تصویب نشست وزیران امور خارجه جنبش رسید. نشست امروز وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد که در سایه درگیری نظامی اخیر جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و ویروس کرونا برگزار شد، علاوه بر تصویب یک بیانیه سیاسی در ۳۶ بند مشتمل بر موضوعات گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی، پیش‌نویس یک بیانیه سیاسی ویژه پیشنهادی جمهوری آذربایجان در خصوص درگیری‌های اخیر این کشور با ارمنستان را نیز بررسی و تصویب کرد.

بیانیه اخیر با تأکید بر حمایت جنبش از حل و فصل منازعه میان ارمنستان و آذربایجان بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد تمرکز دارد.

کد خبر 448880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.