پیشنهاد همسان‌سازی بازنشستگی آتش‌نشانان بررسی می‌شود

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: برای رفع تبعیض درخصوص حقوق بازنشستگی آتش‌نشانان شهرداری تهران طرح اصلاح قانون بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان آور مصوب سال ۶۷ در دستور کار سی و ششمین اجلاس شورای عالی استانها قرار دارد.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان‌ها علیرضا احمدی با بیان اینکه یکی از دستگاه‌های خدمت رسان در کشور که خدمات ارزنده‌ای را به جامعه ارائه کرده و باعث ایجاد امنیت و آسایش در میان مردم شده سازمان آتش‌نشانی است، اظهار کرد: هرچند نام این دستگاه خدمات رسان آتش‌نشانی بوده و تصور می‌شود که وظایف آن در حوزه اطفای حریق خلاصه شده اما شرح وظایف این نهاد وسیع‌تر بوده و مأموران این سازمان در سراسر کشور و در همه شرایط بحرانی به ایفای نقش مشغولند.

وی افزود: برای مثال وقتی در روزهای انتهایی سال ۹۷ و روزهای ابتدایی سال ۹۸ استان‌های شمالی و غربی کشور با پدیده بارش باران‌های سیل‌آسا و در نتیجه جاری شدن سیل مواجه شد این آتش نشانان بودند که از سراسر کشور با تجهیزات خود به کمک مردم شتافتند.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: هرچند مأموران این دستگاه خدمات‌رسان با حوادث متعددی نظیر آتش و سیل و سقوط از ارتفاع مواجه هستند اما خود آنها سال‌هاست با برخی از مشکلات عدیده در حوزه شغلی خود روبرو هستند.

وی اضافه کرد: یکی از این موضوعات بحث سخت و زیان‌آور محسوب شدن شغل آتش‌نشانی و بالتبع تغییر و افزایش زمان کار و موضوعات مرتبط با بازنشستگی مأموران این سازمان خدمت‌رسان است.

احمدی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع مقرر شده است تا در اجلاس پیشروی شورای عالی استان‌ها یکی از دستور جلسات اجلاس به بررسی و تعیین تکلیف این موضوع اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: در اجلاس پیشرو که در هفته آخر مهرماه برگزار خواهد شد با دعوت از صاحب نظران این حوزه و بحث و هم اندیشی در این خصوص تلاش خواهیم کرد تا این دغدغه به حق مأموران پر تلاش سازمان آتش‌نشانی در سراسر کشور مرتفع شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان به اینکه در متن طرح پیشنهاد شده که یک تبصره به عنوان تبصره چهار به قانون نحوه بازنشستگی شاغلین مشاغل سخت و زیان‌آور اضافه می‌شود گفت: متن این تبصره عبارت است از «مشاغل آتش‌نشانی به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور با درجه (۳) محسوب و آتش‌نشان‌های مشمول صندوق بازنشستگی شهرداری‌ها می‌توانند با احتساب حداکثر ۱۰ سال سنوات ارفاقی و با داشتن ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متوالی و یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی از صندوق بازنشستگی ذیربط درخواست بازنشستگی پیش از موعد را نمایند».

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: همچنین در متن طرح آمده است که شهرداری‌ها مکلف‌اند بار مالی ناشی از اجرای این قانون را از محل اعتبارات خود پیش‌بینی و سهم صندوق (حق بیمه و سهم کارفرما) را به نسبت سنوات ارفاقی براساس آخرین حقوق و مزایای مشمول کسر کسور بازنشستگی و نیز مابه التفاوت بازنشستگی بابت سنوات ارفاقی آن دسته از آتش‌نشان‌هایی که قبل از تصویب این قانون بازنشسته شده‌اند را محاسبه و یک‌جا به حساب صندوق‌های بازنشستگی شهرداری واریز و اعتبار مورد نیاز برای سال‌های آتی را در قانون بودجه سنواتی پیش‌بینی و تأمین نمایند.

وی با اشاره به اینکه این طرح پس از تصویب در شورای عالی استان‌ها، به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود، گفت: هر چند این طرح با توجه به مشکل عدیده آتش‌نشانان تهرانی تدوین و پیشنهاد شده است اما به طور قطع آثار تصویب آن به نفع همه آتش نشانان در سراسر کشور خواهد بود

کد خبر 448386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.