اعمال ضوابط اعتبارسنجی و سقف مجاز واردات سیستمی شد

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از سیستمی شدن اعمال ضوابط اعتبارسنجی، تعیین رتبه اعتباری و سقف مجاز واردات حوزه‌های مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ولیاله فریادرس اظهار کرد: بر اساس ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین ماده ۴ آئین نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ قانون یاد شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف به ایجاد سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری به منظور ساماندهی صدور و تمدید کارت بازرگانی از یک طرف و کنترل رشته فعالیت و میزان فعالیت متناسب با رتبه هر بازرگان با هدف پیشگیری از بروز تخلفات و قاچاق کالا و ارز شده است.

وی افزود: بعد از تحولات ارزی ابتدای سال ۱۳۹۷ فرایند ثبت سفارش و تأیید درخواست‌های واردات کالا به منظور صیانت از منابع ارزی تغییر یافته و درخواست‌های مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ به سامانه مجوزهای تجارت خارجی وزارت جهاد کشاورزی ارجاع شده است.

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دولت برای صیانت از منابع ارزی نیز با اصلاح ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، سقف ارزشی واردات را بر اساس رتبه‌بندی اعتباری سامانه یاد شده و در صورت امکان نداشتن برای رتبه بندی، این سقف را در سال اول ۵۰۰ هزار دلار تعیین کرده که در زمان ثبت سفارش اعمال خواهد شد.

فریادرس اضافه کرد: رتبه‌بندی اعتباری سامانه مذکور با لحاظ شاخص‌های مسئولیت پذیری، مالی و کسب و کار (کمی و کیفی) به شکل جامع بوده و با شاخص‌های مندرج در بخشنامه وزارت صنعت معدن و تجارت برای بازرگانان بوسیله سامانه تجارت اعمال و قابل مشاهده است. همچنین در صورت هرگونه اعتراض امکان ثبت درخواست بازبینی بوسیله سامانه (بدون نیاز به مراجعه حضوری و تماس تلفنی) وجود دارد.

وی افزود: شاخص‌های کمی (۷۵۰ نمره) که دارای داده معین نزد مراجع حاکمیتی کشور است، بر اساس اطلاعات دریافتی توسط سامانه به صورت سیستمی دریافت و پردازش شده و رتبه‌بندی تمامی بازرگانان فعال بر اساس آن انجام پذیرفته و در دوره‌های سه ماهه (فصلی) به‌روزرسانی می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: همچنین در مورد شاخص‌های کسب و کار - کیفی (۲۵۰ نمره) که دارای مرجع مشخص در سطح کشور نبوده و نیازمند دریافت اسناد و مدارک از متقاضی ارزیابی‌های خبره‌محور است، در صورت تمایل بازرگانان بوسیله مؤسسه‌های رتبه‌بندی که طبق قانون مجوز خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت می‌کنند، اقدام می‌شود که نتایج ارزیابی بوسیله سامانه سازمان بورس به سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی منتقل و به رتبه بازرگان اضافه خواهد شد.

فریادرس ادامه داد: اعمال سیستمی این موضوع در اجرای تکالیف قانونی موجب افزایش دقت، سرعت و کاهش مراجعه‌های حضوری و مداخلات نیروی انسانی خواهد شد، بر اساس مکاتبات و مذاکره‌های مسؤولان سامانه مزبور، مقرر شده از ۱۵ آبان ماه امسال رتبه بندی اعتباری و سقف واردات سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری برای درخواست‌های ثبت سفارش ارجاعی به وزارت جهاد کشاورزی در سامانه جامع تجارت اعمال شود.

وی تصریح کرد: بازرگانان حوزه‌های مربوط به وزارت جهاد کشاورزی لازم است با مراجعه به سامانه جامع تجارت (منو رتبه‌بندی و مالی-مدیریت رتبه‌بندی) و ملاحظه رتبه اعتباری خود، در صورت نیاز اقدام به ثبت درخواست بازبینی و یا اقدام برای ارزیابی شاخص‌های کسب و کار - کیفی نمایند.

مدیرکل دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: واحد مشاوره سازمان مدیریت صنعتی به عنوان همکار طراحی، توسعه و بهبود مدل رتبه‌بندی در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، به عنوان تنها مرجع اعتباری و پاسخگویی به ابهام‌ها و سوال‌های بازرگانان در این زمینه معرفی شده و آمادگی ارائه هرگونه توضیح و برگزاری کارگاه آموزشی و توجیهی به درخواست هر یک از انجمن‌ها یا اتحادیه‌های تخصصی را دارد.

کد خبر 447801

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.