لزوم توسعه فرهنگ مدرسه‌سازی با اجرای طرح "آجر به آجر"

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اجرای طرح "آجر به آجر"، گفت: هدف از اجرای این طرح تنها جمع‌آوری کمک‌های مردمی و توسعه مدرسه سازی نیست؛ ما در این ایام بیش از آنکه نیازمند توسعه مدرسه سازی باشیم، نیازمند توسعه فرهنگ مدرسه سازی هستیم.

به گزارش ایمنا، مهرالله رخشانی‌مهر، ضمن تقدیر از خیرین مدرسه‌ساز، اظهار کرد: سازمان نوسازی مدارس کشور در سال جاری دو هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به اعتبارات مشارکتی اختصاص داده است.

وی افزود: دایره خَیری دایره گسترده‌ای است و کارهای خیر بسیار متنوع هستند و کسانی که می‌کوشند تا از آلام مردم بکاهند، رنج محرومیت‌ها را کاهش دهند و زندگی بهتری را برای مردم رقم بزنند، ناب‌ترین کارها را انجام می‌دهند. شاید هیچ خدمتی بالاتر از گره گشایی از کار مردم و کاستن از زجر مردم نباشد که خیرین در این کار بزرگ سهیم هستند. در میان همه کارهای خیر، مدرسه‌سازی متمایز است، زیرا مدرسه جایگاه متمایزی دارد جایگاهی که آینده این سرزمین را می‌سازد. هر جا سخن از وطن سازی و تمدن سازی باشد، سخن از تعالی و پیشرفت است. مدرسه بالاترین جایگاه کلیدی برای تحقق و پیشرفت را دارد و دارای جایگاهی است که انسان‌ها به طور منظم در بهترین دوره حیات‌شان و در زمان فراگیری، تحت یک برنامه و ارتباط خاص تحت تعلیم قرار می‌گیرند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آینده چه خوب و چه بد در مدرسه شکل می‌گیرد و کسانی که مدرسه سازی را انتخاب کرده‌اند، در واقع آینده سازی را انتخاب کرده‌اند. مدرسه تنها یک ساختمان و محل دریافت آموزش نیست بلکه کانون تربیت، رفیع‌ترین محل زندگی انسان‌ها و آینده یک جامعه است. مدرسه باید انسان‌ها را برای یک زندگی شرافتمند و توانمند آماده کند و ما این را مأموریت خود می‌دانیم و تلاش خود را می‌کنیم تا نسلی که تربیت می‌شود، نسلی توانمند، خلاق، نوآور، فعال، کارآمد و تمدن ساز باشد.

رخشانی‌مهر با تاکید بر فرهنگ مدرسه سازی، گفت: برای گسترش فرهنگ مدرسه سازی در سال ۹۹ طرح آجر به آجر را مطرح کردیم. طی سال گذشته هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان تعهد خیرین در حوزه مدرسه سازی بود که این عدد توسط ۳۰ هزار خیر انجام شد. جمعیت ما ۸۰ میلیون نفری است و وجود تنها ۳۰ هزار خیر مدرسه ساز در سال ۹۸ نسبت به جمعیت کشور رقم ناچیزی است.

وی تصریح کرد: برای اینکه همه مردم ایران درگیر مدرسه سازی شوند، شرایطی را فراهم کردیم که همگی با خرید حتی یک آجر در امر مدرسه سازی مشارکت کنند. هدف از اجرای طرح آجر به آجر تنها جمع‌آوری کمک‌های مردمی و توسعه مدرسه سازی نیست. ما در این ایام بیش از آنکه نیازمند توسعه مدرسه سازی باشیم، نیازمند توسعه فرهنگ مدرسه سازی هستیم. در طرح آجر به آجر به دنبال گسترش فرهنگ خیر و ایثار که جزو فرهنگ غنی ایرانی اسلامی ما است، هستیم. در این شش ماه از اجرای طرح اتفاقات خوبی رخ داده و همه مؤسسات و بانک‌ها در کنار آموزش و پرورش قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به مشارکت بنیاد برکت و علوی در ساخت مدرسه، افزود: اعتبار تخصیص یافته از سوی سازمان نوسازی مدارس کشور برای سال جاری به استان خوزستان حدود ۱۲۰ میلیارد تومان است که تا ۱۸۰ یا ۲۰۰ میلیارد تومان نیز خواهد رسید.

بر اساس گزارش ایسنا، رخشانی‌مهر گفت: بیشترین سهم اعتبارات استانی را خوزستان در بین استان‌های کشور به امر مدرسه سازی اختصاص داده است که مبلغ آن حدود ۲۸۰ میلیارد تومان بود.

کد خبر 447467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.