مصرف سالانه ۳۰ تا ۳۵ هزار تن سم کشاورزی در کشور

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: میزان مصرف سم برای از بین بردن آفات نباتی در کشورمان به طور متوسط ۳۰ تا ۳۵ هزار تن در سال است.

به گزارش ایمنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، کیخسرو چنگلوایی با اشاره به اینکه وظیفه داریم از بخش خصوصی و تولید کننده ها حمایت کنیم، اظهار کرد: این کار در اولویت کاری نخست ماست اما در گام بعدی باید تلاش کنیم تکنیکال را هم در کشور خودمان تولید کنیم.

وی افزود: امسال ۷۵ درصد آفت کش‌ها ناشی از واردات مواد اولیه مؤثره و یا تکنیکال از خارج است و ۲۵ درصد محصول نهایی وارد می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در گذشته سموم به طور کامل وارداتی بود در پی آن هستیم تا واردات را به صفر برسانیم.

چنگلوایی افزود: پارسال ۱۷ قلم از واردات سموم به علت وجود مشابه داخلی حذف شد و امسال هم ۲۰ قلم در دست بررسی است.

وی ادامه داد: برای کاهش واردات محصولات نمی‌توان یک شبه عمل کرد بلکه باید ساز و کار آن دیده و این کار به تدریج انجام شود زیرا وارد کننده هم تشکیلات و کارگرانی دارد و نباید به یک باره آن را قطع کرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: ۴۰ شرکت از شرکت‌های عضو انجمن تولید کنندگان سموم، وارد کننده سموم هم هستند.

واردات سمومی که نمونه داخلی دارد ممنوع می‌شود

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: کل سمومی که توان تولید داخل را داشته باشیم بر اساس برنامه، واردات آن را به صفر می‌رسانیم ولی این کار امسال اتفاق نخواهد افتاد چون ثبت سفارشات در سال جاری انجام شده است.

چنگلوایی اظهار کرد: از دو هفته آینده هر ثبت سفارش جدیدی که نمونه تولید داخلی آن موجود باشد، در جهت حمایت از تولید اجازه واردات آن محصول را نخواهیم داد.

وی افزود: تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در جهت تولید مواد اولیه سموم منعقد شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت‌: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری چهار بار آگهی برای تولید مواد اولیه را اعلام کرد ولی کسی حاضر به شرکت در آن نشد.

چنگلوایی با اشاره به اینکه سموم ما سرطان‌زا نیست ادامه داد: اکنون متوسط استفاده از سم در دنیا در هر هکتار ۲ ممیز ۸ دهم کیلوگرم و در کشور ما ۲ ممیز ۲ دهم کیلوگرم است و همچنین به ازای هر کیلوگرم محصولی که در دنیا تولید می‌شود ۶۵ صدم گرم سم استفاده می‌شود ولی در کشور ما ۳۵ صدم گرم است.

وی افزود: در کشور چین در هر هکتار ۱۸ کیلوگرم، ژاپن ۱۰ و نیم کیلوگرم و آمریکا ۳ و ۹ دهم کیلوگرم سم مصرف می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت‌: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت همه سموم را کنترل می‌کنند و بیشتر محصولاتی که تولید می‌کنیم در رده محصولات سالم هستند.

کد خبر 446827

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.