ارتش‌ عراق علیه داعش در سه استان عملیات انجام داد

کمیته اطلاع رسانی امنیتی عراق از آغاز عملیات نیروهای ارتش برای تعقیب و نابودی عناصر گروه تروریستی داعش در سه استان این کشور خبر داد.

به گزارش ایمنا، کمیته اطلاع رسانی امنیتی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این عملیات از روز گذشته (پنجشنبه) با هدف تأمین امنیت مرزهای سه استان کرکوک، صلاح‌الدین و دیاله آغاز شده است.

منطقه مرزی میان استان‌های کرکوک، صلاح‌الدین و دیاله معروف به «مثلث مرگ» از کانون‌های اصلی تحرک و فعالیت هسته‌های داعش در عراق به شمار می‌رود و در ماه‌های گذشته حملات تروریست‌ها از این منطقه افزایش یافته است.

در همین حال، ارتش و نیروهای امنیتی عراق سه شنبه گذشته نیز یک عملیات نظامی بزرگ برای پاکسازی بقایای گروه تروریستی «داعش» در غرب این کشور آغاز کردند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این باره از آغاز عملیات «شیرهای بیابان» برای پاکسازی غرب این کشور (استان‌های الانبار و نینوا) از عناصر تروریستی خبر داد.

سرلشکر «یحیی رسول» گفت که هدف از این عملیات نابودی بقایای تروریست‌های داعش و پاکسازی منطقه از وجود آنها است.

دو استان الانبار و نینوا در غرب عراق به علت وجود مرزهای مشترک با سوریه از مناطق عمده ورود تروریست‌ها به این کشور و تحرک هسته‌های عناصر داعش هستند.

«نهاد تحقیق و تحلیل تروریسم» (TRAC) شهریور گذشته در گزارشی اعلام کرد که بازماندگان گروه تروریستی داعش تنها در ماه آگوست (مرداد) ۱۰۰ حمله در عراق انجام دادند که در هم‌سنجی با ژوئیه (تیر) ۲۵ درصد افزایش یافته است.

در گزارش نهاد تحقیق و تجزیه و تحلیل تروریسم عراق آمده بود که حملات داعش در درجه نخست در مناطق آزاد شده از اشغال تروریست‌ها متمرکز شده است.

در این گزارش تاکید شد که افزایش حملات نشان‌دهنده روند نگران کننده ظهور دوباره داعش از طریق هسته‌های خفته این گروه است که با وجود شکست سه سال پیش در عراق، همچنان باعث نگرانی منطقه‌ای و جهانی شده است.

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق اواخر مرداد گذشته پیش از سفر به واشنگتن گفته بود که کشورش همچنان برای مقابله با تهدید گروه تروریستی داعش به کمک سایر کشورها نیاز دارد، حتی اگر کاخ سفید متعهد به کاهش حضور نظامیانش در این کشور درگیر جنگ باشد.

عراق پس از سه سال جنگ خونین، در پایان سال ۲۰۱۷ پیروزی بر سازمان تروریستی داعش را اعلام کرد.
با این حال بقایای داعش همچنان قادر به حمله به نیروهای امنیتی و شهروندان در مناطق دور افتاده در شمال، شرق و غرب این کشور هستند.

استان‌های دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین و الانبار از کانون‌های فعالیت و تحرک گروه تروریستی داعش در عراق به شمار می‌رود.

نیروهای «الحشد الشعبی» و ارتش عراق در چهار ماه گذشته که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده، بیش از یکصد عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند.

کد خبر 446176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.