جزئیات صدور شناسنامه فرزندان حاصل ازازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور از آمادگی این سازمان برای صدور شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی ظرف مدت حداکثر ۳ روز پس از تکمیل پرونده توسط دستگاه‌های امنیتی خبر داد.

به گزارش ایمنا، سیف الله ابوترابی در تشریح روند صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، افزود: آئین نامه این قانون توسط دولت تصویب و به استانداری‌ها ابلاغ شده است؛ در حقیقت متولی این موضوع استانداری‌ها هستند.

وی افزود: سازمان ثبت احوال در دو مرحله در این مورد پاسخگوست، نخست زمانی که مادر ایرانی که فرزند زیر ۱۸ سال دارد ادعا می‌کند ایرانی است و با تبعه خارجی ازدواج کرده است؛ در این مرحله استانداری از ما استعلام می‌کند که آیا این مادر ایرانی است یا خیر؟ که سازمان ثبت احوال بر اساس پرونده‌هایی که داریم اظهارنظر می‌کند.

وی تصریح کرد: در مرحله بعدی پس از استعلام وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، پرونده تکمیل و تأئید می‌شود و به سازمان ثبت احوال برای صدور شناسنامه داده خواهد شد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون شناسنامه‌ای برای فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی صادر شده است یا خیر گفت: تاکنون صدور شناسنامه نداشتیم چرا که این پروسه ۳ ماه زمان می‌برد در حالی که تاکنون ۲۰ روز آئین نامه ابلاغ شده است.

به گزارش ایسنا ابوترابی، تاکید کرد: دستگاه‌های امنیتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه دو مرجعی هستند که ۳ ماه فرصت دارند اعلام نظر کنند، لذا هنوز به مرحله‌ای نرسیده که پرونده‌ای به سازمان ثبت احوال داده شود؛ اما اگر پرونده‌ای به سازمان ارائه شود، حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت یا سه روز شناسنامه صادر خواهد شد.

کد خبر 441857

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • نورجان غفاری IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  0 0
  خواهشمند است به سرعت روند گرفتن شناسنامه اقدام از صاحب نظران صورت بگیرد وی دانشجو هستم ولی هزینه زیادی را باید بپردازم در حالی ک دولتی و روزانه قبول شده ام و الان ۲۰ سالم هست و از ۳ سال قبل شروع به پیگیری برای گرفتن شناسنامه کرده ام خواهشمند سریعا اقدامات لازمه صورت بگیرد با تشکر از همه کسانی که در این راه از تمام توانشان برای ما دریغ نمیکنن
 • Af IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  0 0
  با سلام و وقت بخیر.افرادی هستند که جز اینکه مادرشان ایرانی است به تازگی پدر نیز اثبات هویت شده و ایرانی شناخته شده است،لذا ثبت احوال شناسنامه فرزندان این افراد را نمیدهد.سوال من اینجاست که تکلیف این افراد چیست؟و چرا ثبت احوال با وجود اینکه پدر و مادرشان ایرانی هستند اما شناسنامه هایشان را صدور نمیکند؟