تاثیر سبک زندگی سالم در حفظ سلامت قلب و چشم ها

پژوهشگران دریافتند سلامت ایده آل قلب و عروق که نشانه سبک زندگی سالم است با احتمال کمتر بیماری های چشمی، به خصوص رتینوپاتی دیابتی، مرتبط است.

به گزارش ایمنا، محققان معتقدند انجام اقداماتی در راستای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی در پیشگیری از بیماری‌های چشمی هم مؤثر است. در جهان حدود ۲.۲ میلیارد نفر از بیماری‌های چشمی منتهی به اختلال در بینایی یا نابینایی رنج می‌برند. حدود نیمی از موارد می‌توانند قابل پیشگیری باشند. علل اصلی اختلال در بینایی یا نابینایی، دژنراسیون ماکولا، رتینوپاتی دیابتی، آب مروارید و آب سیاه است.

«دوک آپیا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره می‌گوید: «مطالعات اولیه رابطه بین بیماری‌های چشمی و فاکتورهای سبک زندگی فرد نظیر سیگار کشیدن، چاقی یا فشارخون بالا را نشان داده اند.»

این تحقیق نشان می‌دهد پیروی از سبک زندگی سالم و عادات رفتاری سالم همگی در سلامت خوب قلبی عروقی نقش دارند. محققان در این مطالعه هفت عامل در سبک زندگی سالم را بررسی کردند: سیگار نکشیدن، فعالیت منظم فیزیکی، رژیم غذایی سالم، حفظ وزن عادی، و کنترل کلسترول، فشارخون و قند خون.

بنا به گزارش مهر، به گفته محققان، افراد دارای سلامت مطلوب قلب و عروق، ۹۷ درصد کمتر با خطر رتینوپاتی دیابتی مواجه هستند. در این مطالعه پژوهشگران داده‌های مربوط به ۶۱۱۸ فرد ۴۰ سال به بالا را بررسی کردند.

کد خبر 441499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.