به این امید که کرونا تمام شود نباشیم/ تنبیه اداراتی که به خدمات غیر حضوری بی‌توجه اند

رئیس جمهور گفت: در کشور ما همه برای این واکسن تلاش می‌کنند، از شرکت‌ها و مؤسسات مختلف، شرکت‌های دانش بنیان تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و امیدواریم که به این واکسن دست یابیم، اما به امید اینکه این ویروس یک یا دو ماه دیگر این ویروس تمام می‌شود، نباشیم.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امسال یک تبریک جانانه تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند و همیشه پزشکان عزیز ما کار خود را به عنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند.

وی افزود: ما الان وارد شهریور شدیم و ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم. در این مقابله مدافعان سلامت کار بسیار بزرگی انجام دادند اعم از پزشک پرستار بهیار و همه‌آنهایی که تلاش می‌کنند در بخش‌های مختلف. یک زنجیر به هم پیوسته است و همه را به عنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می‌شناسیم و می‌خواهیم از عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: حتی اساتید و افرادی که می‌توانستند حضور نداشته باشند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند. همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته پزشکی آنها اپیدمی و عفونی نبوده اما در عین حال آمدند و کمک کردند همه آنها سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه‌آنها تبریک می‌گوئیم.

روحانی تصریح کرد: به عزیزانی که در مقابله با ویروس جان عزیز خود را از دست دادند به خانواده بزرگشان تسلیت می‌گوئیم. امروز در جلسه ستاد ملی به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را فدا کرده و به شهادت رسیده بودند، دعوت شده بودند و از آنها به عنوان نمونه تجلیل و تشکر شد.

وی خاطرنشان کرد: البته تجلیل و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز است تواضع کنیم در برابر همه خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند.

رئیس جمهور با اشاره به نقش پزشکان در دوران دفاع مقدس گفت: در آن زمان وقتی به جبهه می‌رسیدیم، جراحان مشغول عمل جراحی بودند و شاید برخی از آنها ۴۸ ساعت نمی‌خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و جان رزمندگان زیادی را نجات دادند و پزشکان، جراحان و پرستاران کار بزرگی در آن ۸ سال انجام دادند.

روحانی شرایط امروز در مقابله با کرونا را شبیه روزهای دفاع مقدس دانست و گفت: امروز هم به فداکاری و ایثار نیاز داریم، ممکن است خمپاره و بمب و کاتیوشا دشمن نزدیک ما نباشد، اما وقتی این همه بیمار وجود دارد در مجموع به یک مرز خطرناک در میدان جنگ شباهت دارد.

وی افزود: از تلاش‌های کادر درمان به ویژه در مقابله با کرونا در موج دوم تشکر و قدردانی می‌کنیم، موج اول به یک شکلی سخت بود برای اینکه با این ویروس و خطرات آن و اینکه چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد و یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم. از ماه اسفند تا اواخر فروردین دو ماه بسیار سختی بود.

رئیس جمهور ادامه داد: موج دوم کرونا از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس مهاجم‌تر شده بود.

روحانی با ارائه آماری از جان باختگان کرونا اظهار کرد: در میان جان باختگان، جوانان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال را مشاهده می‌کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود اما در موج دوم بیشتر شده است.

وی گفت: علاوه بر این در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده‌اند، اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی از ۳۱ استان، بیش از ۲۰ استان درگیر بیماری هستند.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط سخت و مشکل مقابله با کرونا تاکید کرد: باید از کادر درمانی کشور، از پزشکان، مدیران و مسئولان بهداشت و درمان، استانداران و دانشگاه‌های پزشکی و همه آنهایی که تلاش کردند، تشکر کنیم.

روحانی با بیان اینکه برای اینکه در نمودارهای استانی کرونا یک میلیمتر کاهش پیدا کند و روند و شرایط عادی شود، خیلی تلاش شده است، اظهار کرد: اینکه امروز به نمودار برخی استان‌ها با یک نفس راحت و لبخند نگاه می‌کنیم که تا چه اندازه از نقطه اوج قبلی با تلاش همه این نقطه اوج پایین رسیده و خط صاف شده و شرایط آرامش بخش شده، کار بزرگی انجام شده است.

وی گفت: امیدوارم با همین روحیه و تلاش و فداکاری تا روز پایانی مقابله با این ویروس و عبور از آنکه البته نمی‌دانیم چه زمانی است، همه به همین صورت کنار هم باشیم و مدافعان سلامت کشور نیز با همین روحیه با این ویروس مقابله کنند تا خداوند پیروزی را نصیب ما کند.

رئیس جمهور در ادامه درباره برگزاری آزمون‌های سراسری گفت: برای ما تصمیم‌گیری درباره این آزمون‌ها، تصمیم‌گیری درباره اینک این آزمون‌ها برگزار شود یا برگزار نشود و یا چگونه انجام شد، سخت و مشکل بود. برخی می‌گفتند «برگزاری این آزمون را کنار بگذارید» حتی یکی از مسئولان در تماس تلفنی می‌گفت که «این آزمون را کنار بگذارید مگر چه اتفاقی می‌افتد، خب یک سال دیرتر»؛ البته به راحتی می‌توان گفت یک سال دیرتر، اما گفتن آن خیلی سخت است، عمر، آرزو، امید و برنامه‌ریزی یک جوان و خانواده است اگر بگوییم یک سال صبر کن یا دانشگاه‌های پایین‌تر ثبت نام کن.

روحانی افزود: زمانی یک دانش‌آموز در آزمون سراسری شرکت می‌کند نمره کافی نمی‌آورد و امتیاز نمی‌آورد و دانشگاه مورد نظر قبول نمی‌شود یک موضوع است، اما وقتی ما اجازه حضور و آزمون نمی‌دهیم خیلی سخت است؛ از طرف دیگر وقتی ما نمی‌توانیم یک آزمون برگزار کنیم پس چگونه می‌توانیم در دوران کرونا اعلام کنیم مغازه‌ها و بازار و مترو و حمل و نقل عمومی، ادارات باز باشند و یا اجازه می‌دهیم در شرایط این ویروس مردم سفر بروند به استان‌ها بروند، اینها همه مشابه هم هستند، آزمون هم مانند همین موارد است.

وی نگرانی درباره برگزاری کنکور را کاملاً صحیح دانست و افزود: البته کار مهمی است چون یک جمعیت بزرگی در سالن‌های متعدد جمع می‌شوند و امتحان می‌دهند، باید مراقبت شود، این مشکل وقتی مرتفع می‌شود که مراقبت کامل انجام شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: مردم عزیز باید توجه کنند این بیماری علی‌رغم اینکه برخی از ابعاد آن برای ما آشکار شده است اما هنوز هم برخی دیگر از ابعاد آن برای ناشناخته است. در مدت زمان این ۶ ماه که از شیوع بیماری کرونا گذشته است، داروها، مقاله‌ها و تحقیقات مختلفی انجام شده است و به رغم همه این تلاش‌ها، همچنان صحبت‌های متضادی گفته می‌شود. کشوری ادعای مفید بودن یک دارو را دارد و کشوری دیگر مدعی است آن دارو مضر است.

روحانی اظهار کرد: به رغم گذشت ۶ ماه از شیوع ویروس و با توجه به جدید بودن آن همچنان اتفاق نظر، گفته‌های متضاد و حتی بازگشت به زمان قبل وجود دارد. در روزهای اول شیوع بیماری تاکید بر استفاده از دستکش بود ولی امروز شستن دست و صورت با آب و صابون توصیه می‌شود. البته هرچقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم، با وجود اینکه بعضی از ابعاد ویروس مشخص می‌شود، بخش تاریک ویروس همچنان زیاد است و این بیماری به صورت کامل از کسوف و خسوف خارج نشده است.

وی به تلاش کشورهای مختلف برای تولید واکسن کرونا اشاره کرده و گفت: بعضی از کشورها مدعی ساخت واکسن هستند و بعضی دیگر مدعی تولید آن در مرحله فاز یک، فاز دو و یا مدعی هستند از فلان تاریخ ۴۰ هزار نفر واکسن را تست می‌کنند. همچنین معروف است که ۱۸۰ مرکز یا بیشتر در حال تولید واکسن هستند. اما هنوز با اطمینان درباره هیچ واکسنی نمی‌توان صحبت کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه به جایگاهی برسیم که سازمان بهداشت جهانی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به ما بگوید که این کشور واکسنی که تولید کرده مؤثر، بی‌خطر و چند ماه نیز تأثیر گذار است مهم است. یعنی اینکه این واکسن چه مقدار می‌تواند مردم را از بیماری حفاظت کند و ایمنی‌زایی این واکسن چه مقدار و چند ماه است؟ هیچ‌کدام از این موارد مشخص و روشن نیست و همه برای رسیدن به پاسخ آن تلاش می‌کنند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد تا مهار این ویروس دو سال فاصله داریم، این چیز عجیبی است که با گذشت شش ماه هنوز اعلام می‌کنند که دو سال فاصله داریم و این نشان می‌دهد که پیچیدگی‌ها در این زمینه زیاد است؛ البته در کشور ما همه برای این واکسن تلاش می‌کنند، از شرکت‌ها و مؤسسات مختلف، شرکت‌های دانش بنیان تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و امیدواریم که به این واکسن دست یابیم، اما به امید اینکه این ویروس یک یا دو ماه دیگر این ویروس تمام می‌شود، نباشیم.

وی ادامه داد: این بیماری ممکن است با ما باشد، حتی اگر واکسن آن ساخته شود نمی‌دانیم آن واکسن اگر نسبت به این بیماری ایمنی داد، چند ماه بعد یا سال بعد این ویروس وجود ندارد یا به شکل دیگری وجود و بروز و ظهور دارد، هنوز برای من کامل اینها روشن نیست؛ ما باید خود را به یک سبک زندگی عادت بدهیم.

رئیس جمهور گفت: ممکن است واکسن ماه یا چهار و ۶ ماه دیگر ساخته شود، یا درمان آن مشخص شود. باید خود را به سبک زندگی جدید عادت بدهیم؛ فاصله‌گذاری فقط برای امروز و ماه محرم نیست بلکه تا ماه‌ها باید مراعات کنیم، در سفرها و در جمع خانوادگی مراقبت کنیم؛ در یکی از کشورهای اروپایی آمار را دیدیم که تعداد این بیماری خیلی بالا رفته است، یکی از اعلامیه‌ها می‌گوید که یک عامل بزرگ برای شروع مجدد بیماری‌ها، رفت و آمدهای فراوانِ دوستانه و خانوادگی بوده است و دوستان و اقوام با هم رفت و آمد می‌کردند.

روحانی ادامه داد: باید سبک زندگی به سبک گذشته بازگردد و ما با سبک زندگی جدید یعنی خانه خلوت تر ادامه دهیم و وقتی با اقوام ملاقات می‌کنیم فاصله بیشتر، ماسک، رعایت دست ندادن و روبوسی نکردن را مراعات کنیم، تعداد دفعات ملاقات باید کم باشد و همه این دستورالعمل‌ها را باید مراعات کنیم و حداقل تا پایان امسال همیشه باید دنبال این هدف باشیم.

وی گفت: ادارات ما هم باید عادت کنند و مسئولین اداری به ادارات بگویند این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و این مراقبت‌ها مربوط به تیر و مرداد و شهریور نیست، بلکه باید تا آخر سال همواره مراعات شود، باید به اصناف گفته شود و آنها فکر نکنند که این بیماری تمام شده است.

رئیس جمهور افزود: ممکن است بگوییم تا دیروز هر هفت دقیقه یک نفر فوتی داریم، حالا بگوییم ۱۳ دقیقه، ۱۵ دقیقه و انشاء‌الله ۲۰ دقیقه. این دلیل نمی‌شود دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم و مراقبت‌ها را رها کنیم؛ اگر دو مرتبه دستورالعمل‌های بهداشتی را رها کنیم دوباره با یک پیک مواجه می‌شویم. بعضی می‌پرسند موج سوم هست یا نه؟ این دست خود ما است که موج سوم را دور می‌کنیم یا نه؛ اگر دستورالعمل‌ها را کنار بگذاریم موج سوم هم خواهد بود و اگر رعایت دستورالعمل‌ها را ادامه دهیم، ممکن است موج سوم نداشته باشیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک دو موضوع بسیار مهم عنوان کرد و گفت: در دولت الکترونیک مردم مراجعه حضوری به بانک و شهرداری و اداره ثبت و ادارات دیگر ندارند، بلکه از خانه و با موبایل مشکل خود را حل می‌کنند- باز هم تاکید می‌کنم اگر در اداره‌ای انجام کاری از طریق فضای سایبری ممکن باشد و بگویند که باید حضوری مراجعه کنند، حتماً باید تنبیه شود از تنبیهاتی که انفصال سه ماه و شش ماه بود. اگر کسی مردم را وادار می‌کند که در فضا بیایند و در مترو اتوبوس و صف ادارت باشند، پذیرفتنی نیست.

وی ادامه داد: در بخش سلامت هم همینطور است. پرونده سلامت الکترونیک پیشرفت‌های خوبی داشته است ما باید همه مراحل سلامت الکترونیک را سریع‌تر به پایان برسانیم و مردم جز در موارد ضروری نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند؛ من می‌دانم که این کار سخت است و بعضی از بخش‌ها زیر بار نمی‌روند و می‌دانم بعضی از بخش‌های ادارات ما نعوذ با الله برای بعضی امور خلاف قانون- به حضور نیاز دارند، بعضی از شهرداری‌ها نیاز به حضور دارند ما باید برخورد کنیم. اگر می‌خواهیم با فساد برخورد کنیم زمان و موقعیت آن الان است. تا جایی که امکانپذیر است، همه را وادار کنیم از مراجعه حضوری پرهیز کنند در جایی هم که حضور ضرورت دارد آن بحث دیگری است.

رئیس جمهور با اشاره فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری امام حسین (ع)، افزود عزاداری برای ما مهم است برای همه کشورها و شیعیان و مسلمان‌ها مهم و یک آزمون بزرگ برای ما است که چگونه این عزاداری سالار شهیدان را انجام می‌دهیم و به فرهنگ عاشورا احترام می‌گذاریم؛ عاشورایی که همه زندگی ما بوده و همه پیروزی‌ها را برای ما آفریده و به ما روحیه، قدرت و استقلال را برای ما به ارمغان آورده و ایستادگی در برابر قدرت‌ها را به ما یاد داده است.

روحانی ادامه داد: عاشورا با این عظمت که خواص آن وصف ناشدنی است و فرهنگ ما و احیای دین ما از طریق آن است «حسین و منی و انا من حسین» است و ما همه چیز را از امام حسین داریم باید همه دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم و عزاداری‌ها، نشست‌ها، همه اصول بهداشتی رعایت شود؛ برای ما مهم است که ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و بعد از عاشورا با گذشت یک تا دو هفته اثری از پیک جدید در نمودارها را نبینیم و آن هنگام برای ما جای افتخار است و همه سازمان‌ها، تکایا، حسینیه‌ها، مسئولین و علما باید به آن آمار و نمودار افتخار کنیم و بگوییم که ما عزاداری ماه محرم را با رعایت دستورالعمل‌ها انجام دادیم.

وی در ادامه از وزیر ارتباطات خواست زیرساخت‌های برگزاری مراسم محرم به شکل اینترنتی را تأمین کند و تاکید کرد: در ایام ماه محرم روی موضوع پهنای باند، امکان ارتباطی در سراسر کشور باید به بهترین وجه در اختیار مردم باشد. همه تکایا، حسینیه‌ها در اعلامیه‌های خود بیان می‌کنند که فلان مداح از طریق فلان کانال سایبری مشاهد کنید و باید پایه‌ها و امکانات و شبکه این فضای سایبری برای پوشش این برنامه‌ها کاملاً مستحکم باشد.

رئیس جمهور گفت: از وزیر ارتباطات می‌خواهم که به هیچ مسئول مهمی که باید مراقب باشد در این ایام مرخصی داده نشود، تاسوعا و عاشورا این مسئولان باید سرکار خود بوده و مراقب باشند، زیرا این می‌تواند موجب به هم ریختگی برنامه باشد زیرا همه در این ایام عزاداری برای ارائه برنامه در کانال‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده‌اند.

روحانی با بیان اینکه فضای مجازی و صدا و سیما وظیفه بسیار بزرگی در این ایام بر عهده دارند، گفت: باید از لحاظ امکانات ارتباطی همه توان خود را به کار بگیریم و هم عزاداری‌ها و هم سخنرانی‌ها پخش شود و فضای معنوی عزاداری وارد خانه‌ها شود؛ این دو از رسانه‌های بزرگ ما و بسیار مهم هستند، مراقبت‌ها لازم را داشته باشیم و همه امکانات را در اختیار بگذاریم که مردم بتوانند شاهد محرمی پرشور با دلی پر از عزا برای حسین (ع) و سالار شهیدان خود باشند و در عین حال به سلامتی خود، فرزندان خود و همه عزاداران اهمیت دهند.

کد خبر 440183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.