سی‌وپنجمین شب شعر عاشورایی شیراز به دوران پساکرونا موکول شد

سی‌وپنجمین دوره شب شعر عاشورایی شیراز به عنوان قدیمی‌ترین و مستمرترین شب شعر آئینی کشور اعلام فراخوان کرده و زمان برگزاری را به دوران پس از رفع معضلات کرونا موکول کرده است.

به گزارش ایمنا، هر سال با نزدیک شدن به ماه محرم جریانی ادبی و مردمی در شهر ادب و فرهنگ رخ می‌دهد، جریانی که سابقه‌ای سی و چند ساله دارد. همه ادب‌دوستان و شاعران آئینی نام شب شعر عاشورایی شیراز را شنیده‌اند.

شب شعری که به جرات می‌توان گفت قدیمی‌ترین و مستمرترین شب شعر آئینی کشور است. امسال سی‌وپنجمین دوره این شب شعر فراخوان خود را اعلام کرده و شاعران را فراخوانده که تا ۹ شهریور ماه آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

شب شعر عاشورایی شیراز که به همت مرحوم فرهنگ در اوایل دهه ۶۰ پایه‌گذاری شد و تا به امروز به همت ادبیان، شاعران و دوستداران اهل بیت ادامه دارد. به تائید بسیاری از شاعران آئینی از جمله پروانه نجاتی، بانوی شعر شهدا، شب شعر عاشورا جریان‌سازترین جریان ادبی آئینی کشور است.

شب شعر عاشورایی شیراز که به همت شاعران، ادیبان و ادیب دوستان شیراز برگزار می‌شود جاذبه‌ای خاص دارد و شاید بتوان گفت عزاداری فاخر و در خور فرهیختگان است. در این مراسم که هرساله برگزار می‌شود همه مردم حضور دارند و حتی برخی از شهرستان‌های اطراف رنج سفر را بر خود هموار می‌کنند تا در این شب شعر شرکت کنند.

امسال اما این آئین نیز مانند همه وجوه دیگر زندگی تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته و با وجود اعلام فراخوان برای ارسال آثار اما زمان برگزاری شب شعر عاشورا به پس از رفع مشکلات و معضلات کرونا موکول شده است.

اینکه چه زمانی دوباره شب شعر عاشورا برگزار شود، مشخص نیست اما ارادت شاعران این دیار به اهل بیت با هیچ دلیلی خاموش شدنی نیست و به همین دلیل شاعران فراخوانده شدند که امسال با موضوع « ستارگان به مدار برگشته» با محوریت شخصیت حر بن  یزید ریاحی و  زهیر بن قین و تنی چند از دیگر اصحاب امام حسین(ع) شعر بسرایند.

یکی از وجوه اهمیت این شب شعر مردمی بودن این شب شعر و عدم وابستگی‌اش به نهادهای دولتی است. احد ده‌بزرگی، دبیر ستاد شب شعر عاشورایی شیراز در گفت‌وگو با تسنیم در این باره می‌گوید: شب شعر عاشورا قدیمی‌ترین  و مستمرترین حرکت مردمی است که بدون وابستگی به هیچ نهاد دولتی یا رسمی به صورت مردمی و هیئتی برگزار می‌شود.

روال این شب شعر آئینی چنین است که هر سال یکی از شخصیت‌های کربلا برای سرایش اشعار انتخاب می‌شوند و از مدت‌ها پیش از اجرای مراسم به اطلاع شاعران می‌رسد. این موضوع یکی از وجوهی است که به گفته محمدرضا سنگری، پژوهشگر و عاشوراپژوه سبب می‌شود مردم با گم‌گوشه‌های واقعه بزرگ عاشورا بیشتر آشنا شوند.

وی پیش از این در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود:  « اندیشیدگی و داشتن پشتوانه علمی از دیگر ویژگی‌های شب شعر عاشورایی شیراز است که سبب آشنایی و شناخت بیشتر نهضت حسینی می‌شود». 

مسئولان برگزارکننده شب شعر عاشورایی شیراز چند ماه قبل از برگزاری مراسم، کتاب‌هایی را درباره شخصیتی که موضوع شب شعر قرار می‌گیرد، در اختیار شاعران قرار می‌دهند و این سبب می‌شود که شاعران با پشتوانه علمی وارد میدان شعر شوند. 

امسال نیز متناسب با موضوع شب شعر کتاب « قرار بر مدار» اثر محمدرضا سنگری به شاعران معرفی شده است و شاعران می‌توانند نسخه  pdf این کتاب را از طریق پایگاه اینترنتی ستاد شب شعر عاشورا تهیه و مطالعه کنند.

یکی دیگر از برنامه‌های این مراسم دیرینه اجرای آئین سنتی « تربت‌نوشان» است که به نوعی عهد شاعران مبنی بر فعالیت مستمر در حوزه ادبیات آیینی و شعر اهل بیتی است. همچنین در این مراسم موضوع سال بعد نیز انتخاب می‌شود و شاعران یک سال وقت دارند تا خود را برای  سال آینده آماده کنند. 

طبق فراخوان اعلام شده پست الکترونیکی poemashoora@yahoo.com برای ارسال آثار معرفی شده و شاعران باید توجه داشته باشند که آخرین مهلت ارسال آثار ۹ شهریورماه و غیرقابل تمدید است.

در سی‌پنجمین شب شعر عاشورایی شیراز؛ شاعران و نغمه‌سرایان عاشورایی باید برداشت‌های معرفتی خویش را از موضوع ستارگان به مدار برگشته را در انواع قالب شعری بیان کنند.

منبع: تسنیم

کد خبر 438790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.