درخواست الکاظمی برای معافیت عراق از تحریم آمریکا علیه ایران 

مشاور نخست‌وزیر عراق تاکید کرد، مصطفی الکاظمی در سفر هفته آینده خود به واشنگتن از مقام های آمریکایی خواهد خواست که بغداد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شود.

به گزارش ایمنا، میدل ایست نیوز روز جمعه نوشت که هشام داود مشاور نخست وزیر عراق گفته است الکاظمی در این سفر، بار دیگر معافیت عراق از تحریم‌ها علیه ایران را خواستار خواهد شد.

وی افزود: در نتیجه سیاست‌های اشتباه ۱۷ سال گذشته، عراق هنوز به کمک کشورهای منطقه برای واردات گاز و برق نیاز دارد و اگر سیاست‌های درستی در پیش گرفته می‌شد، نیازی به واردات انرژی نداشتیم. الکاظمی تمایل دارد استقلال داخلی عراق را تقویت کرده و به منابع تأمین انرژی تنوع ببخشد، ما همچنین الزامی به واردات انرژی از یک طرف نداریم.
 

مشاور نخست وزیر عراق ادامه داد: این رویکردها و از جمله درخواست تجدید معافیت از تحریم‌ها علیه ایران با نیازهای مردم عراق همخوانی دارد.

داود اظهار کرد: سفر مهم نخست وزیر عراق به آمریکا ۳ الی ۴ روز به طول خواهد انجامید و در آن، درباره موضوع‌های امنیتی، نظامی، علمی، اقتصادی و کشاورزی گفت‌وگو خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزیران دارایی، نفت، امنیت و هیأتی که دور اول گفت‌وگوهای راهبردی با آمریکا را انجام دادند، الکاظمی را در این سفر همراهی خواهند کرد، درباره پرونده حضور نظامیان خارجی، گفت: به تداوم کمک‌های آمریکا در زمینه تجهیز سلاح و آموزش نیاز است و عراق نیازمند تقویت روابط با آمریکا خواهد بود.

مشاور نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه الکاظمی در این سفر از منافع عراق دفاع خواهد کرد، اظهار کرد: «نیروهای آمریکایی موجود در خاک عراق بنا به درخواست دولت عراق در سال ۲۰۱۴ در کشور حضور دارند و دولت کنونی نیز خواهان برقراری روابط در سطح برابر است.

داود درباره انتخابات زودهنگام تاکید کرد: الکاظمی برای برقراری ارتباط با جوانان عراقی معترض تلاش کرده است و در اجرای برنامه دولت، پیشرفت خوبی حاصل شده است و پیش تر برگزاری انتخابات زودهنگام در ژوئن ۲۰۲۱ اعلام شد و در این میان فراکسیون‌های سیاسی باید برای تکمیل قانون انتخابات تلاش کنند.

وی با بیان اینکه دولت کنونی به دلیل پرونده‌های اضطراری نتوانست بودجه سال ۲۰۲۰ را تکمیل کند، گفت: دولت ماهانه ملزم به تأمین بیش از ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان است، این در حالی است که درآمدهای ماهانه چیزی کمتر از ۲ میلیارد دلار است، دولت به فکر مذاکرات دوباره با شرکت‌های نفتی است و نمی‌توان در باره توافقاتی که چند سال از اجرای آن می‌گذرد، بازنگری کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 438777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.