روابط ایران و چین دارای سابقه تاریخی است

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، روابط ایران و چین را دارای قدمتی طولانی دانست و گفت: توافق ایران و چین، موضوعی غیرعادی و غیرطبیعی نیست.

به گزارش ایمنا، مجید تخت روانچی روز پنج‌شنبه اظهار کرد: ایران و چین، متحدان طبیعی هم هستند که همکاری آنها با یکدیگر، در راستای منافع هردوی آنهاست.

وی همچنین خروج آمریکا از برجام را علت وضعیت آشفته فعلی دانست و با تاکید بر اینکه این آمریکایی‌ها بودند که با خروج از برجام، میز مذاکره را ترک کردند، ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر معاف بودن دارو و غذا از تحریم‌ها را ادعایی بی ربط دانست و گفت: واردات غذا و دارو، همچنان هدف تحریم‌های آمریکا هستند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با رد ادعای دخالت ایران در حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس، این اتهامات را غیرموجه دانست که تاکنون هیچ مدرکی در این رابطه ارائه نشده است.

تخت روانچی ادامه داد: ترور سردار سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم بزرگترین هدیه آمریکا به تروریست‌ها در منطقه بود.

وی تاکید کرد: داعش و متحدانش، این ترور را جشن گرفتند، چرا که سردار سلیمانی روش مقابله مؤثر با این جریانات افراطی را بخوبی می‌دانست.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران، ایران و عراق را دارای پیوندهای سنتی و تاریخی دانست و افزود: اقدامات آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و همسایگانش را تحت تأثیر قرار دهد.

تخت‌روانچی با تاکید بر اراده ایران برای تقویت روابط با همسایگانش در خلیج فارس، به ابتکار صلح "امید" اشاره کرد که سال گذشته حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد.

وی تصریح کرد: این ابتکار شامل پیشنهاد بنیانی برای همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف است. ایران خواهان روابطی خوب با همسایگانش از جمله با همسایگان جنوبی است، اما این آمریکاست که نمی‌خواهد چنین روابطی بین ایران و همسایگانش شکل بگیرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 435247

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.