۲۰ هزار واحد مسکونی برای ایثارگران ساخته می‌شود

عصر امروز تفاهم نامه تأمین مسکن ایثارگران بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد شهید و امور ایثارگران امضا شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم تفاهم نامه تأمین مسکن ایثارگران بین وزارت راه و شهرسازی و بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: دولت برنامه قاطعی برای پیشبرد برنامه مسکن دارد و با دو پروژه طرح اقدام ملی مسکن و تکمیل واحدهای مسکن مهر این موضوع را دنبال می‌کند.

او با اشاره به اینکه برای اجرای این دو پروژه بزرگ مشارکت دستگاه‌های گوناگون جذب شده است، تصریح کرد: این دستگاه‌ها اقدام به تأمین مسکن جامعه هدف کرده اند و امکانات مربوط به زمین و منابع مالی را در حوزه اختیارات خودشان فراهم کرده اند.

او افزود: نمونه آن تأمین ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگری و ۱۰۰ هزار واحد مسکن برای بازنشستگان است.

او با اشاره به اینکه تأمین مسکن جامعه بزرگی از هموطنان در قالب این تفاهم‌نامه‌ها در دستور کار گرفته است، تصریح کرد: با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته تأمین زمین مسکن برای جامعه ایثارگری انجام شده است و باور داریم که می‌توانیم تولید و عرضه مسکن را به یک نهضت فراگیر در کشور تبدیل کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: برای تأمین مسکن خانواده ایثارگران قوانین و مقرراتی داریم که شامل مصوبه‌های مجلس و نیز هیأت دولت است. برای اینکه وحدت رویه‌ای در اجرای قانون به وجود بیاوریم سعی کردیم تا یک تفاهم‌نامه تفضیلی تدوین کنیم.

اسلامی افزود: در این شیوه نامه یک هدف گذاری کمی با همکاری رئیس بنیاد ایثارگران و خانواده شهدا انجام دادیم تا بتوانیم با کمک دولت ۲۰ هزار ایثارگر را در کشور خانه دار کنیم. بنیاد شهید لیستی از افراد تهیه کرده و ما بر اساس این لیست کار را شروع می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی در خصوص اعطای کارت مصالح به انبوه سازان گفت: به لحاظ شرایط کاری و اجرایی این موضوع طراحی شده است و سازندگان می‌توانند از آن استفاده کند. اکنون که در شرایط رکود قرار داریم و برخی از صنایع تولیدشان به زیر ظرفیت رسیده است، آن‌ها هم می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. تا زمانی که ساختمان در مرحله سفت کاری قرار دارد شاید این تسهیلات خیلی به کارشان نیاید اما در زمان نازک کاری و نصب تأسیسات حتماً سراغ این تسهیلات خواهند آمد.

او ادامه داد: اکنون بحث سیمان و فولاد مطرح است که سیمان به دلیل عرضه فراوان مشکل چندانی ندارد و فولاد نیز به دلیل وضعیت خاصی که دارد هنوز به شرایط کارت اعتباری اضافه نشده است اما اما به لحاظ زیرساختی این کارت‌ها آماده‌اند.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص وام ودیعه مستأجران تاکید کرد: این وام به کسانی داده می‌شود که قرارداد رسمی ثبت شده با موجر داشته و کد رهگیری گرفته باشند. همچنین واحد مسکونی آنها در تهران حداکثر ۷۵ و در دیگر شهرها ۹۰ متر باشد.

اسلامی درباره رقم وام ودیعه اجاره مسکن اظهار کرد: رقم این وام بعد از اعلام بانک مرکزی اعلام خواهد شد. این بانک با بانک‌های عامل باید منابع و شیوه پرداخت آن را توافق کنند البته ما پیشنهاداتی در خصوص رقم این وام به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم.

علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این مراسم با اشاره به اینکه جلسات متعددی برگزار کردیم تا موانع و مشکلات تأمین مسکن جامعه ایثارگری را برطرف کنیم، گفت: این تفاهم نامه بر اساس ماده ۷ قانون خدمات رسانی به ایثارگران، جانبازان ۲۵ درصد و همسران شهدا انجام می‌شود.

او افزود: از ابتدا تا کنون ۱۶۴ هزار زمین واگذار شده و در اختیار خانواده شهدا و جانبازان قرار خواهد گرفت تا بتوانیم بخشی از نیاز جامعه ایثارگری را بر طرف کنیم.

نبیان ادامه داد: امروز پیش نویسی بین وزارت راه و شهرسازی و معاون رئیس جمهور امضا می‌شد و امید است که با امضای آن گام بلندی در جهت خانه دار شدن این قشر برداشته شود.

او افزود: تلاش خود را به کار ببریم تا از تمام ظرفیت‌های قانونی خود برای رفع مشکل مسکن ایثارگران استفاده کنیم. با امضای این تفاهم نامه نقشه راه مسکن ایثارگران در حال و آینده تنظیم شده است.

کد خبر 433545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.