رئیسی: قوه قضائیه خود را ملزم به همکاری با مجلس و دولت می‌داند

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه همه دستگاه‌ها با ظرفیت‌های خود باید پای کار نهضت تعاون و احسان بیایند، گفت: قوه قضاییه خود را ملزم به همکاری با مجلس و دولت می‌داند.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه افزود: مدیریت کشور در حوزه‌های اجرایی نیازمند کار مقتدرانه و برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: لازمه ایران قوی، اقتصاد قوی است و اقتصاد قوی، نیازمند مدیران قوی است. حمایت از مدیران قوی خطرپذیر و شجاع در دستور کار ما است و نسبت به برخورد با متجاسرین و مفسدان، جدی هستیم اما برخوردهای قضائی جایگزین سستی‌های مدیریتی نیست.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: باید توجه داشت راه حل مشکلات کشور در درون کشور است و نسبت به دشمن خارجی هر جا امتیاز داده‌ایم، بیشتر باج خواهی کرده‌اند و دنبال تضعیف کشور افتاده‌اند.

رئیسی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه این قوه با کمیته امداد خاطرنشان کرد: قوه قضائیه برای دسترسی آسان مردم به محرومان و توجه به خانواده زندانیان، خود را موظف می‌داند و تفاهم نامه با کمیته امداد برای عدم پرداخت هزینه دادرسی در همین راستا بود.

وی اضافه کرد: باید قصور ها در دوره‌های مختلف پیگیری شود وگرنه شاهد ده‌ها آتش‌سوزی، انفجار و خسارت خواهیم بود.

رئیس قوه قضائیه در بخشی از سخنانش خطاب به دادستان تهران و معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه افزود: کار مربوط به پیگیری خون حاج قاسم سلیمانی تعطیل بردار نیست. دادستان تهران و معاون بین‌الملل، موضوع تعقیب قاتلان شهید سلیمانی و موارد طرح شده توسط گزارشگر سازمان ملل را در دستور کار قرار دهند.

رئیسی با اشاره به مناسبت‌های ماه ذی‌القعده، از جمله روز دحوالارض و روز شهادت حضرت جوادالائمه علیه السلام، این ماه را ماه حضرت رضا علیه السلام دانسته و از خداوند توفیق خدمت به مردم و دفع بلای و بیماری کرونا بواسطه عنایات امام هشتم را مسئلت کرد.

وی فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع نمایندگان مجلس را سرلوحه کار مسئولان دانست و افزود: ضرورت انسجام و وحدت ملی به ویژه همکاری قوای سه‌گانه از جمله نکات مورد تاکید رهبر انقلاب است و ما در قوه قضائیه خود را موظف به همکاری با دولت، مجلس و همه نهادهای انقلاب اسلامی می‌دانیم تا توطئه دشمنان انقلاب اسلامی را خنثی کرده و از زندگی مردم به ویژه در حوزه مسائل معیشتی و اقتصادی گره گشایی کنیم.

رئیس قوه قضائیه از همکاران خود در دستگاه قضا نیز خواست تا همچون گذشته، همکاری و مساعدت خود با سایر بخش‌ها بیشتر کنند.

رئیسی اظهار کرد: این همکاری و مساعدت انشاالله بیشتر خواهد شد تا ما در کشور هم صدا با هم علیه دشمنان و همکار با هم برای خدمتگزاری به مردم باشیم.

وی لازمه به ثمر نشستن همدلی در جهت حل مشکلات مردم را اعتقاد به حل مسائل مردم با نگاه به داخل عنوان کرد و گفت: حل مشکلات کشور را باید در دست توانای مردان وزنان این کشور جست و جو کنیم و اگر با اتکا به خدا و اعتماد به نفس این کار دنبال بشود، به رفع مشکلات مردم یقین داریم.

رئیس قوه قضائیه در همین زمینه بر لزوم سیاست گذاری صحیح در استفاده از منابع بانکی برای حل مشکلات مردم اشاره کرده و گفت: به عنوان مثال اگر آنچه که از پول مردم در اختیار نظام بانکی است، در تولید به کار گرفته شود، حتماً گره گشایی از کشور خواهد بود اما اگر این سرمایه تبدیل شد به برج سازی و انباشت سرمایه در بخش‌های مختلف بانک شد بدون اینکه سرمایه در تولید به کار گرفته شود، حتماً برای کشور مشکل ایجاد می‌کند.

رئیسی عزم دستگاه قضا برای برخورد قضائی با متخلفان، متجاسرین به قانون، قانون شکنان و مفسدین را جدی دانست و گفت: برخورد قضائی حتماً جایگاه خودش را دارد اما این برخوردها به هیچ عنوان جایگزین سستی مدیریتی نخواهد شد. در حوزه مدیریتی باید یک کار مقتدرانه، برنامه‌ریزی شده و قوی برای حل مشکلات مردم شکل بگیرد.

وی لازمه شکل‌گیری ایران قوی را مدیریت قوی عنوان کرده و افزود: مدیران ما در سراسر کشور یقین بدانند که مدیر قوی می‌تواند اقتصاد قوی را رقم بزند و این اقتصاد قوی است که می‌تواند ایران قوی را رقم بزند. بنابراین حمایت از مدیران کارآمد، خطر پذیر، مسئولیت پذیر و شجاع، در دستور کار قوه قضائیه است.

رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همواره گفته‌ایم که دستگاه‌های ما در حوزه قضاوت و نظارت حتماً از مدیر قوی کاردان شجاع خطر پذیر حمایت می‌کنند و خواهند کرد تا کار پیش برود.

رئیسی به تجربه پرونده هسته‌ای ایران به عنوان نمونه‌ای عبرت‌آموز اشاره کرده و گفت: ١٧ سال است که پرونده هسته‌ای ما که در دنیا مطرح شده، اما هر جا که ما ایستادگی کردیم دشمن مجبور به عقب نشینی شد و هر جا که امتیاز دادیم باج خواهی شأن بیشتر شد و دنبال تضعیف کشور افتادند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فراخوان رهبر معظم انقلاب برای «نهضت تعاون و احسان» و یاری به آسیب‌دیدگان بیماری کرونا، این نهضت را برای شرایط امروز کشور یک ضرورت دانست و افزود: مردم و نهادهای مختلف در حرکت کشوری «کمک مومنانه» خوش درخشیدند و در نهضت تعاون و احسان نیز لازم است با همه ظرفیت حضور پیدا کنیم، البته حضور دستگاه‌های مختلف در این حرکت ممکن است متفاوت و متناسب با مأموریت هر دستگاه باشد.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: مثلاً یک کارهایی از دستگاه قضا بر می‌آید مثل توجه به محرومان به ویژه در مسائل قضائی و حقوقی، مانند کاری که همکاران ما در مرکز آمار و فناوری اطلاعات با همکاری کمیته امداد و بهزیستی برای عدم دریافت هزینه دادرسی از افراد تحت پوشش این نهادها انجام دادند و بسیار ارزشمند و قابل تقدیر بود تا دسترسی به عدالت را برای محرومین و مستضعفان آسان کنند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز حادثه مسجد گوهرشاد گفت: این روزها یادآور ماجرای مسجد گوهرشاد و ایستادگی مردم برای حفظ ارزش‌های اسلامی و حجاب و عفاف نیز هست. امروز حفظ ارزش‌های اخلاقی در جامعه هم اقتضا شرع است، هم اقتضا قانون و هم حقوق شهروندی است. حریم‌شکنی در این زمینه مورد پذیرش هیچ کس نیست، به هیچ عنوان با قانون و فرهنگ ملی ما تطابق ندارد. حفظ ارزش‌های اسلامی است که می‌تواند خانواده را حفظ کند و فرد و جامعه را مصون بدارد.

وی برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای در روزهای اخیر را نیز ناشی از عزم راسخ قوه قضائیه در برخورد با مفسدین و قانون‌شکنان دانست و تاکید کرد: امروز عملکرد قوه قضائیه پیش روی همه است. ضابطان قوه قضائیه برابر قانون زیر نظر دادستان‌ها و قضات ما مقید و موظف به حفظ حقوق مردم، حتی حفظ حقوق متهم و ارباب رجوع هستند. اگر جایی هم ضابط تخلف کرد، قبل از هر کس و هر چیز خود ضابطان موظفند تخلف را پیگیری کنند و برابر قانون به سازمان قضائی برای پیگیری ارائه دهند.

رئیس قوه قضائیه افزود: قضات ما در سیر دادرسی نیز خود را موظف می‌دانند که مطابق با موازین آئین دادرسی عمل کنند.

رئیسی حفظ امنیت جامعه را خط قرمز دستگاه قضا عنوان کرد و اظهار کرد: هجمه‌های اخیر به قوه قضائیه مربوط به عزم راسخ این قوه و قضات شریف ما نسبت به برخورد با مفسدان و قانون شکنان و افرادی است که می‌خواهند امنیت کشور را به خطر بیاندازند. حفظ امنیت جامعه برای همه ما یک مساله بسیار حیاتی است و اجازه نمی‌دهیم که دشمنان توفیق پیدا کنند امنیت جامعه را مختل کنند.

وی با مقایسه عملکرد جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای مدعی حقوق بشر در موضوع حقوق زندانیان در ایام کرونا گفت: کرونا که تنها مساله کشور ما نبود اما ببینید که رفتار ما با زندانیان چگونه بود، رفتار دیگر کشورها چطور بود؟ کاری که توسط جمهوری اسلامی شد برای همه کشورها خیره کننده بود که بیش از ۱۰۰ هزار نفر به مرخصی رفتند و امروز مرحله دوم در دست بررسی است. این کاری است به خاطر اعتقاد ما به دین، قانون، و حقوق انسانی صورت گرفته و جز مبانی انقلاب اسلامی است.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: اما ببینید رفتار آنها با زندانی چطور است؟ اصلاً ببینید بازداشت‌ها و بازجویی‌هایشان چطور انجام می‌شود. رفتار ما با افراد مختلف با زندانی، با متهم با ارباب رجوع چگونه هست و آنها چطور در خیابان‌ها با مردمشان رفتار می‌کنند. حقوق مسلم مردم را ضایع می‌کنند و مدعی حقوق انسان هم شده‌اند. مردم می‌فهمند که اینها بزرگترین ناقضان حقوق بشر در عالم هستند.

رئیسی با تاکید بر این که در عمل به وظایف شرعی و قانونی هیچ ملامتی از ملامت کننده نمی‌تواند دست اندر کاران اجرای عدالت را دچار سستی کند، افزود: ما در اجرای عدالت وظیفه قانونی خودمان را انجام می‌دهیم، هر کسی هم ملامت کند، به هیچ وجه در دل و جان ما اثر نخواهد کرد و ما در اجرای عدالت و انجام وظیفه و حفظ حقوق مردم را مصمم‌تر خواهد کرد.

کد خبر 433470

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.