کرونا نظام‌های اقتصادی را به چالش کشید

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: ویروس کووید ۱۹ نه فقط تاب‌آوری نظام‌های سلامت را، بلکه تاب‌آوری نظام‌های اقتصادی- اجتماعی همه کشورها را بدون تبعیض به چالش کشید.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در اجلاس جهانی سازمان بین المللی کار با عنوان " کووید ۱۹ در دنیای کار" که به صورت مجازی برگزار شد با بیان اینکه شیوع کرونا مجالی برای محک باور و اراده جامعه جهانی برای تعاون، نوع دوستی و عدالت خواهی بود، اظهار کرد: دنیا بداند مردم ایران در این ایام تحت شدیدترین رژیم تحریم‌ها با این ویروس جنگیده‌اند و خوشبختانه نظام درمان، سلامت و نیز اقتصاد ما در سخت‌ترین شرایط توانسته است این بحران را با موفقیت مهار کند.

وی افزود: با کدام اصل اخلاقی این موضوع قابل توجیه است که مسیر دسترسی یک ملت بویژه آسیب پذیر ترین اقشار یک جامعه مانند زنان، کارگران و کودکان به دارو و تجهیزات پزشکی به بهانه‌های واهی تحریم و مسدود شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ویروس کووید ۱۹ نه فقط تاب‌آوری نظام‌های سلامت را، بلکه تاب‌آوری نظام‌های اقتصادی- اجتماعی همه کشورها را بدون تبعیض به چالش کشید، افزود: کووید ۱۹ بر ما مسلم کرد جهان نتوانسته است در مسیر امنیت، عدالت و ثبات واقعی گام بردارد.

شریعتمداری اضافه کرد: پیامدهای اقتصادی ویرانگر این بیماری به واسطه تشدید کاستی‌های پیشین نظام‌های اقتصادی اجتماعی کشورها در زمینه کار شایسته، کار و اقتصاد غیررسمی، زنجیره‌های تأمین ناپایدار، نظام حمایت و تأمین اجتماعی ناکافی، فقر و تبعیض گسترده خود را نشان داد.

وی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ درست در شرایطی همه جهان را درنوردید که بسیاری تصور می‌کردند بشر به مدد دانش توسعه یافته پزشکی و نظام‌های سلامت پیشرفته از دوره همه‌گیری‌ها عبور کرده است، گفت: انتشار سریع این بیماری در اقصی نقاط جهان نشان داد نه تنها بشر در قبال چنین بحران‌هایی مصون نیست، بلکه تا چه اندازه فاقد آمادگی و آسیب‌پذیر است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه درس آموخته‌های کشورها از این بحران منبع ارزشمندی برای رسیدن به چارچوب همکاری مشترک در بین کشورهای منطقه و نیز جهان برای پیشگیری از بروز چنین بحران‌هایی است، تاکید کرد: ضرورت دارد این چارچوب همکاری به حوزه مدیریت بحران و بازسازی پس از آن تسری پیدا کند.

شریعتمداری تصریح کرد: سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان بین المللی کار در این ارتباط نقش کلیدی دارند و ضرورت دارد بخشی از مأموریت خود را در همین ارتباط تعریف کنند.

وی با اشاره به اینکه اکنون کشورها در مراحل مختلف مدیریت این پاندمی هستند، عنوان کرد: آنچه مسلم است ناهمزمانی ورود کشورها به این مراحل می‌تواند در صورت فقدان یک نظام همکاری چندجانبه گرا و هماهنگ منجر به تداوم بحران شود. بنابراین از هم اکنون باید اقداماتی برای مصون‌سازی بازار کار کشورها در برابر بحران‌های همه‌گیر مشابه در سازمان بین المللی کار برای ساختن دنیای کار مقاوم‌تر، فراگیر تر و پایدار تر همزمان با بهبود و بازیابی کشورهای عضو از اثرات منفی پاندمی کووید ۱۹ آغاز شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ایران با جدیت موضوع را در همه ابعاد انسانی، اجتماعی، اقتصادی، درآمدی و حمایتی مورد توجه ویژه قرار داده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در چهار بخش تقویت اقتصاد و اشتغال، پشتیبانی از بنگاه‌ها، مشاغل و درآمدها، حمایت از کارگران در محل کار و گفت و گوی اجتماعی برای یافتن راه حل‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ما نه فقط باور، بلکه اعتقاد داریم که ساختن دنیایی بهتر برای کار شایسته و سعادت پایدار بشر از مسیر دوستی، صلح و امنیت پایدار در جهان میسر است، گفت: شیوع بیماری کرونا بار دیگر پیوستگی و درهم تنیدگی سرنوشت بشر را صرف نظر از قومیت، دین، نژاد و رنگ پوست نشان داد.

منبع: ایرنا

کد خبر 432909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.