۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
چرا قیمت طلا افزایش یافت؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در بیان علت افزایش قیمت طلا گفت: با توجه به اینکه قیمت طلا تابعی از بهای ارز و قیمت جهانی طلا است، تا زمانیکه قیمت هر اونس طلا گارد صعودی داشته باشد، به تبع در بازار داخل نیز قیمت سکه و طلا نیز صعودی خواهد بود.

به گزارش ایمنا، طی دو روز اخیر قیمت سکه امامی به بالای ۹ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و سکه تمام طرح جدید نیز در محدوده هشت میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت خورد، این در حالی است که قیمت‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته همچنان صعودی خواهد ماند.

مسعود یزدانی، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اظهار کرد: اگر بخواهیم به بازار سکه و طلا از منظر التهاب آن بپردازیم، باید گفت این التهاب تنها به دو پارامتر که یکی داخلی و دیگری خارجی است، بستگی دارد. پارامتری همچون افزایش نرخ انس جهانی از ۱۲۰۰ دلار به ۱۷۵۰ دلار از بُعد خارجی و نرخ ارز و نوسانات آن از بُعد داخلی تأثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی دارند.

وی افزود: با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، بورس، نفت و پتروشیمی محدوده شده‌اند؛ بنابراین سرمایه‌های ذخیره شده باید به سمتی حرکت می‌کرد که دارای گردش بود؛ بنابراین بهترین کالایی که حتی با یک تلفن می‌توان آن را خرید و فروش کرد، طلا است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: بنابراین اکثریت سرمایه‌داران به سمت فعالیت در بازار سکه و طلا حرکت کردند. به همین دلیل انس طلا از ۱۲۰۰ - ۱۳۰۰ دلار آرام‌آرام افزایش پیدا کرد تا ۱۷۵۰ دلار هم رسید. این افزایش ۴۲۰ دلار در یک سال طی ۵۰ سال اخیر که تقریباً عرضه و تقاضا روندی معمول داشته است، بی‌سابقه بود. علاوه بر این بعد خارجی که بسیار تأثیرگذار در قیمت‌ها بوده است، بعد داخلی مؤثر بر قیمت سکه و طلا، همیشه ارز بوده است.

یزدانی خاطرنشان کرد: مشکلات ارزی ما این روزها دیگر بر کسی پوشیده نیست. ضمن اینکه تهیه ارز نیز برای کشور مشکل شده و با محدودیت منابع تأمین ارز مواجه شده‌ایم؛ بنابراین مسائل آشفتگی بازار سکه و طلا در چند ماهه اخیر به لحاظ قیمت، به دلیل افزایش نرخ انس جهانی، کرونا ویروس و نوسانات افزایشی نرخ ارز رخ داده است.

دو دلیل افزایش قیمت سکه

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با اشاره به اینکه بازار سکه تحت تأثیر دو عامل افزایش نرخ ارز در بازار داخل و همچنین رشد بهای قیمت جهانی طلا تا مرز ۹ میلیون تومان پیش رفته است، گفت: با توجه به اینکه قیمت طلا تابعی از بهای ارز و قیمت جهانی طلا است، تا زمانیکه قیمت هر اونس طلا گارد صعودی داشته باشد، به تبع در بازار داخل نیز قیمت سکه و طلا نیز صعودی خواهد بود، همچنین نرخ ارز نیز اثرگذاری بسیار زیادی بر روی قیمت‌ها در بازار داخل دارد و رشد مجدد آن نیز ۱۰۰ درصد بر روی قیمت طلا و سکه تأثیر می‌گذارد.

وی افزود: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طلا در بازارهای جهانی در یک سال آینده به بالای دو هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین روند طلا در بازار داخل نیز صعودی خواهد بود، این در حالی است که در بازار داخل بانک مرکزی باید به مانند چندین ماه ابتدایی سال گذشته مدیریت و کنترل بازار را در دست بگیرد و اجازه افزایش بی‌رویه قیمت دلار را ندهد، چرا که این مسئله اثر مستقیمی بر روی قیمت طلا و سکه در داخل می‌گذارد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه پیش‌بینی بازار طلا و سکه در این روزها بسیار سخت و دشوار است، اظهار کرد: همان‌طور که عرض کردم قیمت‌ها در بازار سکه و طلا از دو فاکتور قیمت ارز در داخل و قیمت جهانی طلا تأثیر مستقیم می‌پذیرد و با توجه به روند معاملاتی این دو، باید وضعیت آتی را در بازار سکه و طلا ارزیابی کرد، از سویی باید گفت، با توجه به روندی که وجود دارد، قیمت طلا و سکه تا پایان تیرماه صعودی است، اما بعد از آن یک روند نزولی را سپری می‌کند، هر چند که این کاهش قیمت مقطعی خواهد بود.

محمدولی با اشاره به اینکه در حال حاضر جذابیت خرید و فروش سکه برای مردم بسیار زیاد است، گفت: با توجه به اینکه سکه طی چند وقت گذشته با افزایش قیمت قابل توجه‌ای روبرو بوده، تقاضا برای سکه وجود دارد، این در حالیست که خرید طلای آب شده نیز این روزها بسیار مورد توجه مردم است و می‌توان گفت، بیشتر داد و ستدهای بازار طلا، مربوط به خرید و فروش طلای آب شده است، اما مردم باید توجه داشته باشند که خرید و فروش طلای آب شده دارای ریسک است و ممکن است آن‌ها اگر در خرید خود دقت کافی نداشته و با این مسئله آشنا نباشند، دچار ضرر و زیان شوند.

وی در مورد دلیل استقبال مردم برای خرید طلای آب شده نیز، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه خرید طلای آب شده اُجرتی ندارد و مردم می‌توانند از خرید و فروش آن سود بیشتری را کسب کنند، بسیار مورد توجه قرار گرفته، اما مردم عزیز باید توجه داشته باشند، در موضوع خرید طلای آب شده به آن‌ها کاغذ خرید و یا فاکتوری داده نمی‌شود و اگر یک درصد، در این بین مشکلی پیش آید، آن‌ها هیچ سند و مدرکی ندارند که بتوانند از حقوق از دست رفته خود دفاع کنند، بنابراین در حین خرید طلای آب شده به ریسک این کار بسیار دقت کنند.

علت افزایش قیمت جهانی طلا

محمدولی همچنین در تشریح علت افزایش قیمت انس جهانی، گفت: با توجه به اینکه هزینه استخراج طلا افزایش یافته، به تبع آن بهای طلا نیز با رشد مواجه می‌شود، دلیل این موضوع نیز این است که طی سال‌ها استخراج طلا شدت گرفته و ذخایر طلا نیز با کاهش روبرو شده است، پس برای استخراج طلا باید در عمق بیشتری از زمین جستجو کرد، و همین مسئله هزینه استخراج طلا را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.

وی یادآور شد: همچنین در گذشته برخی از دولت‌ها برای ذخایر خود از طلا استفاده نمی‌کردند، اما امروز آن‌ها نیز به این کار روی آورده‌اند، که این مسئله نیز تقاضا را افزایش داده و همین عامل قیمت‌ها را با رشد مواجه کرده است، همچنین شیوع ویروس کرونا و ادامه آن نیز باعث شده که سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های فیزیکی ارزشمند از جمله طلا بیشتر شود و موجبات رشد قیمت طلا را نیز فراهم آورده است.

منبع: سایت طلا

کد خبر 431675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۴
    4 0
    چرا یه گرم طلا باید بشه یک میلیون چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا چرا