تلسکوپی که طوفان‌های خورشیدی را پیش‌بینی می‌کند

محققان می‌گویند: تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین به تازگی تصاویری را از سطح خورشید با جزئیات ضبط کرده است که نشان می‌دهد این ابزار نوری می‌تواند هشدارهای طوفان خورشیدی را تشخیص دهد.

به گزارش ایمنا تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین (CLST) با دیافراگم ۱.۸ متری در مؤسسه نوری و الکترونیک تحت حمایت آکادمی علوم چین ساخته شده است. این تلسکوپ دهم دسامبر ۲۰۱۹، اولین مجموعه از تصاویر با وضوح بالا را از جو خورشید ضبط کرد.

طوفان‌های خورشیدی، منبع بروز حوادث جوی فضا هستند که می‌توانند به قطع ارتباطات، قطع برق در مقیاس بزرگ، حوادث امنیتی اطلاعات و آسیب رساندن به فضاپیما منجر شوند. تابش الکترومغناطیسی و رویدادهای پروتون خورشیدی که در اثر طوفان‌های خورشیدی ایجاد می‌شود، می‌تواند با سرعت نور یا با سرعتی نزدیک به سرعت نور، به سمت کره زمین حرکت کنند.
«رائو چانگوی» محقق برجسته پروژه تلسکوپ خورشیدی، گفت: بنابراین هشدارهای طوفان خورشیدی برای جلوگیری از آسیب و خسارت مهم است.
در اواخر آوریل ۲۰۲۰، گروه تحقیقاتی رائو در «چنگدو» واقع در استان «سیچوان» در جنوب غربی چین، از این تلسکوپ برای رصد مناطق فعال خورشیدی استفاده کرد و بیش از یک ساعت داده‌هایی را با وضوح بالا از جو خورشیدی به دست آوردند.

رائو گفت: این تلسکوپ خورشیدی ۱.۸ متری، می‌تواند ویژگی‌های پیش‌ساز طوفان‌های خورشیدی را در اسرع وقت کشف کند و داده‌های قوی را برای پشتیبانی از هشدارهای طوفان خورشیدی و تحقیقات فیزیک خورشیدی ارائه دهد.

وی افزود: با افزایش تناوب فعالیت‌های خورشیدی، وقایع هواشناسی فضا شدیدتر می‌شود. در آینده، تلسکوپ خورشیدی، مجهز به سیستم‌های تشخیص میدان مغناطیسی و ردیابی میدان سرعت، سهم بیشتری در تشخیص جو خورشیدی با وضوح بالا خواهد داشت.

در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها به تلاش‌های خود برای ساخت تلسکوپ‌های خورشیدی ۲ متری و بزرگ‌تر شدت بخشیده‌اند. تلسکوپ‌های بزرگ خورشیدی جهان، شامل تلسکوپ ۱.۶ متری GST در آمریکا و تلسکوپ ۱.۵ متری GREGOR در آلمان هستند. تلسکوپ خورشیدی چهار متری آمریکا به نامDKIST ، هنوز به بهره برداری نرسیده و طراحی و ساخت تلسکوپ چهار متری اروپا به نام EST به تازگی آغاز شده است.

پیش از تلسکوپ بزرگ خورشیدی چین به نام CLST، بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در این کشور، تلسکوپ یک متری New Vacuum Solar بود که توسط محققان رصدخانه Yunnan آکادمی علوم چین ساخته شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 430285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.