ضرورت مقابله با سودجویان صنعت ساختمان در شهرها

رئیس نظام مهندسی و کنترل ساختمان گلپایگان گفت: سازمان نظام مهندسی و شهرداری به عنوان ارکان اصلی نظارت بر ساخت و ساز در شهرها باید با سودجویان صنعت ساختمان مقابله کنند.

علیرضا اشراقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی یک سازمان مردم نهاد است که در قانون وظایف و اختیاراتی برای آن تعریف شده است، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۷۴ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از تأیید شورای نگهبان توسط مسکن و شهرسازی به دستگاه‌های دولتی به ویژه شهرداری‌ها ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی به بازوی توانمند و ابزار قدرتمندی برای مدیریت شهری در اعمال قانون است و به رونق و افزایش کیفیت صنعت ساخت و ساز کمک می‌کند، گفت: در نظام طبیعت حوادث مختلفی از جمله زلزله و فرونشست زمین رخ می‌دهد و شهرستان گلپایگان از جهت تقسیم بندی پهنه زلزله در کشور، در منطقه‌ای با خطر نسبی و متوسط واقع شده است؛ بنابراین رعایت اصول مهندسی در ساخت و ساز و نظارت بر آن بسیار مهم است.

رئیس نظام مهندسی و کنترل ساختمان گلپایگان گفت: مسائل حقوقی و کارشناسی مرتبط با حوزه ساختمان حجم گسترده‌ای از فعالیت مهندسان نظام مهندسی را به خود اختصاص داده است؛ توجه به اینکه رسیدگی به مشکلات حاشیه نشینی و ساخت و سازهای غیر مجاز و مشکلات و معضلات زمین و مسکن از وظایف سازمان نظام مهندسی است، اهمیت این سازمان را نشان می‌دهد.

معیشت مهندسان تحت تأثیر رکود بازار مسکن

اشراقی گفت: جمعیتی سالانه به تعداد مهندسین نظام مهندسی اضافه می‌شود که این مسئله با توجه به رکود بازار مسکن، معیشت مهندسان را تحت شعاع قرار می‌دهد چنانچه در شرایط فعلی تعداد مهندسان زیاد و کار کم است.

وی افزود: نظام مهندسی به دنبال توانمندسازی و به‌روزرسانی آگاهی‌های علمی مهندسان نظام مهندسی است البته گرفتاری‌هایی در زمینه قوانین و مقررات مربوط به مصالح ساختمانی و استفاده از مصالح استاندارد و فرهنگ و روابط کارفرما با مجریان و پیمانکاران داریم که باید از طریق مراجع قانونگذاری رفع شود.

مانعی برای سودجویی پیمانکاران قانون‌شکن

رئیس نظام مهندسی و کنترل ساختمان گلپایگان سازمان نظام مهندسی و شهرداری به عنوان ارکان اصلی نظارت بر ساخت و ساز در شهرها باید با سودجویان صنعت ساختمان مقابله کنند، تصریح کرد: در حوزه کارفرمایان و پیمانکاران، بساز و بفروشانی هستند که عقیده دارند با کاهش هزینه‌ها سود بیشتری نصیب آنان می‌شود، اما سوی دیگر این معادله افرادی هستند که مشکلات معیشتی دارند و به دنبال تأمین سرپناه هستند، بنابراین نظام مهندسی تلاش می‌کند با استفاده از همه ابزارهای قانونی معماران و پیمانکاران را به احداث ابنیه مقاوم وادار کند.

اشراقی گفت: نظام مهندسی عملکرد مهندسین را نیز رصد می‌کند تا اگر در انجام وظایف خود کوتاهی کردند یا شاکی خصوصی علیه آنان ادعایی را طرح کرد، مورد تخلف به شورای انتظامی استان اعلام شود، اگر تخلفی از سوی مهندسین ناظر صورت گیرد توبیخ در پروانه کارشناسی آنان درج و مجازات حتی ابطال پروانه را شامل می‌شوند؛ بنابراین هیچ گونه سهل انگاری از مهندسین نظام مهندسی پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه دفتر نظام مهندسی گلپایگان از سال ۸۰ شروع به فعالیت کرده است، گفت: مهندسین عضو مجمع خیرین امام (ع) در جهت کمک به اقشار کم درآمد، جانبازان، خانواده درجه یک شهدا، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خدمات رسانی می‌کنند و این اقشار می‌توانند از نظارت کاملاً رایگان نظام مهندسی بهره‌مند شوند.

ساخت و ساز غیرمجاز زیر تیغ قانون

رئیس نظام مهندسی و کنترل ساختمان گلپایگان با اشاره به شناسنامه فنی و ملکی گفت: صدور شناسنامه فنی و ملکی در گلپایگان صادر نمی‌شود و ارائه آن نیز در حال حاضر وجود ندارد و در صورت اجرایی شدن موضوع مشخصات فنی ساختمان برای خریداران قابل رؤیت است.

اشراقی با اشاره به اینکه افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند باید حداقل مدارک آموزش فنی حرفه‌ای و تجربه کاری داشته باشند، تصریح کرد: در این رابطه با اتحادیه صنف بنا و معماران شهرستان گلپایگان مذاکره شده تا پیشینه‌ای از صنف در اختیار نظام مهندسی قرار دهند تا در صورت کوتاهی پروانه کار آن‌ها باطل شود.

وی با بیان اینکه اقدام دادستان گلپایگان در تخریب ساختمان‌های بدون مجوز با وجود وسعت کم گلپایگان را بسیار پسندیده است، گفت: برخی مالکان عادت کرده بودند که اگر در زمینه دریافت پروانه ساخت و ساز با مشکل مواجه می‌شدند اقدام به ساخت غیر مجاز می‌کردند.

کد خبر 428166

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مجید اعظمی US ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
    0 0
    سلام و درود.از صبحتهای خوب و زیبای مهندس اشراقی استفاده کردیم به امید روزی که همه اقشار مملکت ایران صاحب مسکن شوند.