عملیات خط کشی فرودگاه‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود

مدیرکل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی گفت: برای افزایش سطح ایمنی پروازها مطابق با الزامات بین المللی، عملیات خط کشی سطوح پروازی فرودگاه‌ها به طور مستمر در حال انجام است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس وفایی با اشاره به اینکه اداره کل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی یکی از اداره کل‌های قدیمی مجموعه شرکت فرودگاه‌ها به شمار می‌آید؛ اظهار کرد: این اداره کل با توجه به نوع فعالیت، تخصص، شرایط و نوع توسعه‌ها و دستورالعمل‌های صادره از سازمان‌های نظارتی نظیر ایکائو (سازمان هواپیمایی کشوری) و بر اساس انکس‌ها، داکیومنت‌های خاص آن‌ها فعالیت می‌کند.

وی افزود: در مقوله ناوبری علاوه بر وجود دستگاه‌هایی همچون ILSو DME که مرتبط با حوزه ارتباطات و ناوبری است، ناوبری بصری نیز وجود دارد که به دو بخش لایتینگ و مارکینگ تقسیم می‌شود. بخش دیگری تحت عنوان ساینینگ نیز وجود دارد که ترکیبی از دو بخش فوق است.

مدیر کل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی با اشاره به خط کشی و کارکرد آن در فرودگاه‌ها گفت: خط کشی در ایرساید (Air Side) فرودگاه و باند، تاکسی وی‌ها، محل توقف هواپیما، خزش راه (سطوح پروازی) انجام می‌شود.

وفایی افزود: خط کشی در زمان نشست و برخاست و هدایت به سمت محل پارکینگ یا خروج از پارک برای ادامه مسیر ابتدای باند کاربرد داشته و خلبان را هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: برای انجام خط کشی، تیم‌های مشترکی از حوزه‌های فرودگاهی و هوانوردی تشکیل و طبق تقسیم بندی وظایف هر حوزه تصمیم گیری در خصوص مسائل ارجاعی صورت می‌گیرد. پس از تصمیم گیری در کمیته فوق، خروجی توسط همکاران اداره کل توسعه و عمران، پیاده سازی و خط کشی توسط خودروهای ویژه و مختص خط کشی فرودگاهی توسط همکاران این اداره کل انجام می‌پذیرد. شکل و عرض هر کدام از مارک‌ها، استاندارد خاص خود را دارد و با توجه به وجود سطوح متفاوت در فرودگاه‌ها عملیات خط کشی انجام می‌گیرد.

مدیرکل تجهیزات و سامانه‌های فرودگاهی گفت: در فرودگاه‌های پرترددی مانند مهرآباد و مشهد عملیات خط کشی سطوح پروازی این فرودگاه‌ها توسط خودروی ویژه که قبلاً در اختیار این اداره کل بوده بازسازی شده و در اختیار این دو فرودگاه (مهرآباد و مشهد) قرار گرفته است و توسط کارکنان آموزش دیده در آن فرودگاه عملیات خط کشی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با عنایت به اصل ۴۴ قانون اساسی واگذاری فعالیت‌های اجرایی به بخش‌های خصوصی، انتخاب پیمانکار مناسب، از طریق مناقصه در هر دوره انجام و نظارت توسط کارشناسان این اداره کل طی فرایندی مشخص صورت می‌گیرد. در همین راستا از ابتدای سال ۹۹، حدود ۷۶ هزار مترمربع عملیات خط کشی در تعدادی از فرودگاه‌های بندرعباس، ابوموسی، بندرلنگه، ارومیه، رامسر، لامرد … صورت گرفته که نزدیک به ۶۰ تن رنگ برای انجام این عملیات مصرف شده است.

کد خبر 427703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.