جلالی: جهانی شدن و پیمان‌های بین‌المللی به ابزار فشار تبدیل می‌شود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، نگاه به جهانی شدن و بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی را ابزار فشار و تسلط جریان سرمایه‌داری جهانی توصیف کرد و گفت: به طور مثال امروز جنگ آمریکا با چین، روسیه و ایران بطور کامل در محور اقتصاد و بستر آن نظامات اقتصاد بین‌الملل است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان پدافند غیر عامل کشور، سردار غلامرضا جلالی روز دوشنبه در دومین نشست تخصصی بررسی ابعاد و پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا در حضور جمعی از استادان اقتصاد دانشگاه‌های کشور و معاونان و مسئولان این سازمان، اظهار کرد: در بیان راهکاری‌هایی همانند مردمی کردن اقتصاد که در بند اول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد اشاره قرار گرفته است، فراتر از تبیین سیاست‌ها، نیازمند نظام عملیاتی برای پیاده‌سازی هستیم.

وی با بیان اینکه تا مرحله سیاست‌گذاری پیش می‌رویم ولی در مرحله پیاده‌سازی و اجرا دچار مشکل می‌شویم، افزود: در مدیریت بحران و یا مصون‌سازی اقتصاد کشور که باید در ایده و طرح به مدل جامع‌تری برسیم نیازمند سطحی از مداخلات دولت است که به صورت زیربنایی تغییری بنیادین در سیاست‌ها ایجاد شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تغییرات در حوزه اقتصادی دو دسته است، ادامه داد: یک مورد اقدامات کوتاه مدت و زودگذر و به تعبیری یک بار مصرف است و دیگری مجموعه‌ای از اقدامات زیربنایی است. ما باید موضوعات مهم و اساسی را استخراج کنیم و سپس بدانیم در هر کدام از اینها چه موضوعات مهمی نهفته است تا اشکالات احصا و برطرف شود.

جلالی با بیان اینکه باید یکسری از کالاها در داخل کشور تولید شود تا برای تأمین مایحتاج و تأمین معیشت مردم به کشور اطمینان بدهد، تصریح کرد: نکته بعدی حفظ چرخه‌ای از تولید و بروزرسانی ذخایر ملی اقتصاد کشور است که می‌تواند مازاد بر تولید باشد و دولت به شکلی هدایت کند که به عنوان ذخیره حفظ شود.

وی با بیان اینکه نگاه به جهانی شدن و بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی بیشتر به تسلط جریان سرمایه‌داری جهانی می‌انجامد و به ابزاری برای فشار تبدیل می‌شود، تصریح کرد: به طور مثال امروز جنگ آمریکا با چین، روسیه و ایران تماماً در محور اقتصاد و بستر آن نظامات اقتصاد بین‌الملل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار کرد: ساختار اقتصاد مقاومتی باید ما را به سمتی ببرد که ضمن تعامل، بتوانیم رویکردهای ملی و مستقلانه‌ای داشته باشیم. دنیا به سمت سیستمی شدن پیش می‌رود ولی در کنار سیستمی شدن دنیا، امکان شبکه‌ای - سلولی بودن را هم باید در نظر داشت. در الگوی استقرار اقتصاد مقاومتی درون زا که با بیرون تعامل دارد، امکان جزیره شدن در شرایط بحران هم وجود دارد.

جلالی ادامه داد: در چنین موقعیتی اگر در شرایطی قرار گرفتید که محاصره شدید و یا جنگ اقتصادی رخ داد که امروز با گوشت و پوست احساس می‌شود امکان استمرار حیات اقتصادی و حتی رشد و توسعه وجود دارد.

کد خبر 427652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.