کفی کفش جدید برای پیشگیری از زمین خوردن سالمندان

محققان با الهام از پوست مار، کفی‌های کفش جدیدی ساخته‌اند که از اصطکاک بیشتری برخوردار بوده و مانع از زمین خوردن افراد آسیب پذیر می‌شود.

به گزارش ایمنا، چند سال پیش دانشمندان دانشگاه هاروارد ساختار پوست مار را کپی کردند تا یک ربات نرم ایجاد کنند که هنگام حرکت، با زمین اصطکاک خوبی داشته باشد؛ اکنون آن‌ها همان ایده را برای استفاده در کفش‌هایی که می‌تواند از افتادن سالمندان جلوگیری کنند، استفاده کرده‌اند.

این کفی‌ها با همکاری محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) به شکل ورق‌های استیل باریک و انعطاف پذیر ایجاد شده که با الگویی شبیه به پوست مار برش خورده‌اند؛ این الگو متشکل از ده‌ها قسمت به هم پیوسته مبتنی بر هنر برش کاغذ ژاپنی موسوم به "کیریگامی" است.

هنگامی که این کفی روی زمینِ صاف باشد، اصطکاک کمی خواهد داشت و صاف و نرم حرکت می‌کند؛ درنتیجه زمانی که فرد رو به جلو گام برمی‌دارد، وزن خود را از سمت پاشنه پا به سمت انگشتان پا می‌اندازد و باعث می‌شود کفی خم شود. این حالت باعث می‌شود قسمت‌های برش خورده به شکل پوست مار بیرون بزنند و اصطکاک را به حداکثر برسانند.

کفی جدید نسبت به موادی که در ساخت دیگر کفی‌های با اصطکاک بالا که برای جلوگیری از لیز خوردن در پیاده‌روهای یخ زده در زمستان استفاده می‌شود، سبک‌تر است. به علاوه اینکه این کفش‌ها را راحت‌تر می‌توان به پا کرد و درآورد. مهم‌تر از همه، وقتی این کفی روی سطحی مانند یخ آزمایش شد، در ایجاد اصطکاک مانند چنگک عمل کرد و اصطکاک فوق العاده‌ای را ایجاد کرد.

پروفسور "جیووانی تراورسو"، نویسنده این مطالعه می‌گوید: سقوط و زمین خوردن، عامل اصلی مرگ در سالمندان و دومین علت اصلی مرگ و میرهای شغلی است. اگر ما بتوانیم اصطکاک بین خود و زمین را کنترل کنیم و آن را افزایش دهیم، می‌توانیم خطر این سقوط‌ها را کاهش دهیم؛ بنابراین نه تنها جان بسیاری از افراد را نجات می‌دهد، بلکه سالانه میلیاردها دلار از هزینه‌های پزشکی می‌کاهد.

منبع: ایسنا

کد خبر 426957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.