محققان ایرانی نانوذرات طلا با خلوص بالا تولید کردند

یک شرکت دانش بنیان برای تامین نانوذرات طلا مورد نیاز صنایع، روشی ارائه کرده است که می‌توان نانوذرات طلا را با خلوص بالا و ابعاد نسبتا یکنواخت به دست آورد.

به گزارش ایمنا و به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانوذرات طلا یکی از پرکاربردترین نانوذرات در صنعت است که به دلیل ویژگی‌های منحصربه فردی که دارند به شدت از سوی صنایع مختلف موردتوجه قرار دارند.

طلا معمولاً به‌عنوان یک فلز بی‌اثر شناخته می‌شود، اما هنگامی که اندازه آن درحد نانومتری کوچک شود، خواص آن کاملاً متفاوت شده و کاربردهای وسیع‌تری پیدا می‌کند. این نوع نانوذرات طلا برای مصرف در بخش بهداشتی و سلامت تولید می‌شوند.

مرضیه اکبری، مدیر بخش تحقیق این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه از نانوذرات طلا در بخش داروسازی، کاتالیست و تولید مواد آرایشی استفاده می‌شود، گفت: روش‌های مختلفی برای تولید نانوذرات طلا وجود دارد؛ یکی از رایج‌ترین روش‌ها، تولید نانوذرات از طریق واکنش‌های شیمیایی است، اما روشی که برای تولید نانوذرات استفاده کردیم، از روش‌های رایج متفاوت است.

وی افزود: ما از روش کندوسوز لیزری یا سایش لیزری (laser ablation) استفاده می‌کنیم که در آن با تابش پرتو لیزر به سطح ماده هدف، ذرات از سطح آن جدا می‌شوند.

اکبری درباره مزیت روش تولیدی این شرکت افزود: مزیت این روش آن است که می‌توان نانوذرات را با ابعاد نسبتاً یکنواخت تولید کرد. در واقع با تنظیم طول موج لیزر و شدت تابش امکان تنظیم ویژگی‌های ابعاد محصول نهایی وجود دارد، به طوری که محصول به دست آمده از این روش، ابعاد یکنواخت‌تری نسبت به نانوذرات حاصل از روش شیمیایی دارد.

وی اظهار کرد: این سطح یکنواختی ابعاد برای بعضی صنایع اهمیت زیادی دارد؛ صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین صنعت داروسازی و مواد استریل کننده نسبت به یکنواختی ابعاد حساسیت زیادی دارند. این روش مزیت دیگری نیز دارد و خلوص نانوذرات در این روش نسبت به روش شیمیایی بالاتر است.

کد خبر 426832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.