الگوریتمی نوین برای یافتن اشیا و افراد گمشده در دریا

محققان مؤسسه "ام. آی. تی"موفق به توسعه یک الگوریتم شده‌اند که با استفاده از آن مراحل یافتن اشیا و افراد گمشده در دریا بسیار آسان می‌شود.

به گزارش ایمنا، اقیانوس و دریا گاهی می‌تواند سبب وحشت افراد نیز شود، چراکه ممکن است ناگهان و بر اثر برخی عوامل افراد و یا اشیا در آن گم شوند؛ اما محققان مؤسسه ام. آی. تی راه حلی نوین برای این موضوع ابداع کرده‌اند و آن توسعه یک الگوریتم جدید است که می‌تواند به صورت لحظه به لحظه اقیانوس و دریا را بررسی کند تا افراد و اشیا مفقود شده را به سرعت ردگیری کنند. این الگوریتم باعث افزایش کارآیی عملیات جستجو و نجات می‌شود.

تیم‌های جستجو و عملیات نجات که اقیانوس‌ها را برای یافتن افراد و یا اشیا گم شده جستجو می‌کنند، امروز به مدل‌هایی از پویایی اقیانوس و پیش‌بینی آب و هوا متکی هستند تا مناطقی خاص را جستجو کنند؛ اما این یک استراتژی کاملاً مناسب نیست. طی این مطالعه محققان ام. آی. تی تصمیم گرفتند تا الگوریتمی که "ترپس" (TRAPS) نام دارد را توسعه دهند که دقت عملیات جستجو را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد. الگوریتم جدید این تیم مبتنی بر مدل‌سازی پیشرفته اقیانوس است و تصاویر فوری از سرعت اقیانوس که توسط امواج و جریان‌ها ثبت می‌شود را با یکدیگر ترکیب می‌کند و سپس با کمک مدل‌های ریاضی مسیر مناسبی برای یافتن افراد و اجسام گمشده ایجاد می‌کند. "ترپس" مخفف جمله پروفایل جذب گذرا (TRansient Attracting Profiles) است.

"توماس پیکاک" (Thomas Peacock)، استاد مهندسی مکانیک مؤسسه ام. آی. تی گفت: با کمک ردیاب‌های جی پی اس و الگوریتم مذکور ما می‌توانیم مشاهده کنیم که اجسام یا افراد گمشده در هر لحظه در کجا قرار دارند.

محققان معتقدند که این فناوری جدید می‌تواند کمک بزرگی به تیم‌های جستجو و عملیات نجات بکند.

یافته‌های این مطالعه در مجله"Nature Communications"منتشر شد.

منبع: ایسنا

کد خبر 426080

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.