۱۳۰۰ گزارش کارشناسی در مرکز پژوهش‌های مجلس در دوره دهم منتشر شد

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس از تهیه و انتشار ۱۳۰۰ گزارش کارشناسی درباره طرح‌ها و لوایح و ۶۵ طرح پژوهشی در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دوره دهم خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، محمد قاسمی روز شنبه در نشست علی لاریجانی با کارکنان مجلس اظهار کرد: این مرکز در طول ربع قرنی که از تأسیس آن می‌گذرد، مجموعه رؤسای مجلس و رؤسای مرکز مختلفی را به خود دیده است اما در دوران مجلس دهم بود که توانست به جایگاه واقعی خود دست یابد که عمده این موضوع به شخصیت آقای لاریجانی برمی‌گردد.

وی افزود: آقای لاریجانی بیش از هر رئیس مجلسی بر روی گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس وقت می‌گذاشت و تمامی گزارش‌های مهم را می‌خواند و به جاهای مختلف ارجاع می‌داد.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: اگر امروز مرکز پژوهش‌های مجلس به جایی رسیده است که نه تنها درباره تصمیمات مجلس بلکه درباره موضوعات مهم کشور اظهارنظر می‌کند و اثر می‌گذارد به این دلیل است که با صدای رسا، بدون لکنت و با زبان کارشناسی صحبت می‌کند. بخش مهمی از این عملکرد به خاطر اعتماد به نفسی است که آقای لاریجانی به وجه کارشناسی این مرکز داده است.

قاسمی اظهار کرد: آقای لاریجانی نه تنها به مرکز پژوهش‌ها بلکه به نظرات کارشناسی جامعه دانشگاهی و کارشناسان و نهادهای پژوهشی دیگر نیز اهتمام ویژه داشتند. حقیقتاً آنچه می‌تواند مجلس را از یک ساختمان و نمایندگان مردم، به یک نهاد مؤثر تبدیل کند معاونت‌های تخصصی مجلس، مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات است. اگر از این مجموعه‌ها خوب استفاده شود، مجلس شورای اسلامی می‌تواند صلاحیت‌های خود در قانون اساسی را با قوت و قدرت تأمین کند.

وی با قدردانی از خدمات علی لاریجانی در ۳ دوره ریاست بر مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در طول مجلس دهم آقای جلالی زحمات زیادی کشیدند و با چهارچوبی که تعیین شده بود توانست مرکز پژوهش‌ها را از یک سازمان درون‌گرا به یک مرکز ملی تبدیل کند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس در تشریح عملکرد مرکز پژوهش‌ها در دوره دهم مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مرکز پژوهش‌ها در این دوره بیش از ۱۳۰۰ گزارش کارشناسی درباره طرح‌ها و لوایح، ۱۴۰۰ گزارش کارشناسی درباره موضوعات مهم، ۲۴۰۰ مورد پاسخ به سوال‌های نمایندگان و درخواست کمیسیون‌ها تهیه و منتشر کرد و ۶۵ طرح پژوهشی انجام داد.

قاسمی خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌ها نسبت به ۲۵ سال گذشته به لحاظ حضور نیروهای انسانی زبده و ارزشمند و توانا در بهترین موقعیت قرار دارد و در ۶ ماه گذشته به دلیل اتفاقات گوناگون از جمله وقایع مربوط به بنزین، شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، مسائل مربوط به سقوط هواپیمای اکراینی، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ و شیوع کرونا، با تمام توان وظایف خود را انجام داد و توانست در تمامی زمینه‌ها اظهارنظر کند. برای مثال در بحث شیوع کرونا بیش از ۴۵ گزارش به مجلس ارائه شد.

کد خبر 425314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.