تاج‌الدین: فراکسیون امید از رادیکالیسم سیاسی در مجلس جلوگیری کرد

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم گفت: این فراکسیون چند هدف استراتژیک داشت؛ یکی جلوگیری از رادیکالیسم سیاسی در مجلس و فضای تصمیم سازی و دیگری تسهیل تغییرات در مدیریت شهری بود که این دو را به خوبی انجام داد.

ناهید تاج‌الدین در گفت و گو با خبرنگار ایمنا پیرامون عملکرد چهارساله لیست امید اظهار کرد: فلسفه وجودی لیست امید از ابتدا بر مبنای باز نگه داشتن منافذ قدرت سیاسی بود. این لیست برای سیاست‌ورزی بر اساس ابزار و امکانات موجود طراحی شد و عملکرد آن از این حیث قابل قبول و موفق بود. در بسیاری از موارد لیست امید نه تنها ایجابی نبوده بلکه سلبی بود و می‌خواست رادیکال‌ها را از کرسی مجلس و سپهر سیاسی کشور دور کند و در این مورد نیز موفق بود.

وی افزود: دو نوع اصلاح طلبی وجود دارد؛ یکی اصلاح طلبی جامعه محور و دیگری اصلاح طلبی انتخابات محور که هر دو باید به موازات همدیگر پیش برود و بدین وسیله قدرت سیاسی و اجتماعی در جبهه اصلاح طلبی به تعادل برسد؛ لیست امید از ابتدا در راستای اصلاح طلبی انتخابات محور به وجود آمد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصلاح طلبان برای حضور در قدرت سیاسی، لیست امید را ایجاد کردند و به همین دلیل در انتخابات مجلس دهم انعطاف پذیری به خرج دادند و با برخی افراد و جریان‌های سیاسی ائتلاف کردند که البته این ائتلاف زود رنگ باخت و در بدو مجلس دهم و برگزاری اولین انتخابات هیئت رئیسه، وزن این ائتلاف مشخص شد. در واقع بعد از برگزاری انتخابات مجلس دهم و برون رفت از فضای انتخاباتی که عموماً فضایی دو قطبی و سلبی ست، لیست امید به تاسی از فضای سیاسی بود که عیار واقعی خود را دید.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه عده‌ای که با لیست امید از مردم رأی گرفته بودند، از فراکسیون امید رفتند و عمدتاً به فراکسیون مستقلان پیوستند. به عقیده من لیست و فراکسیون امید به لحاظ اثر گذاری مهمترین عمل سیاسی خود را در انتخابات شوراها انجام داد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم ادامه داد: آنچه برای اصلاح طلبان شرط بلاغ است را فراکسیون امید در انتخابات شوراها و به خصوص در کلان شهرها انجام داد و زمینه ساز یک چرخش قدرت در مدیریت شهری پس از ۱۵ سال در بسیاری از کلان شهرها شد. همین اتفاق، استراتژیک‌ترین تغییر فراکسیون امید بود. مدیریت شهری جایی ست که به مراتب اجرایی تر از مجلس بوده و تغییرات اصلاح‌طلبانه را با سهولت بسیار بیشتری می‌توان به پیش برد؛ لذا فراکسیون امید در یک دوی امدادی، چوب امدادی را به شهرداران اصلاح طلب داد و از اینجا به بعد آنها باید تغییرات اصلاح‌طلبانه را به پیش ببرند.

تاج‌الدین ادامه داد: ارزیابی من از فراکسیون امید منفی نیست. این فراکسیون چند هدف استراتژیک داشت؛ یکی جلوگیری از رادیکالیسم سیاسی در مجلس و فضای تصمیم سازی و دیگری تسهیل تغییرات در مدیریت شهری بود که این دو را به خوبی انجام داد. ضمن آنکه برخی گره‌های تقنینی در این مجلس باز شد که عباراند از منع به‌کارگیری بازنشستگان، تصویب کلیات لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پس از یک دهه، تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان، تصویب تشدید مجازات اسیدپاشی، تصویب اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی، ورود به بحث منع خشونت علیه زنان، ورود به بحث افزایش حداقل سن ازدواج، ورود به بحث تبعیض مثبت برای زنان و … همه و همه تغییرات مثبت مجلس دهم هستند که ردپای فراکسیون امید در آنها به خوبی مشهود است.

کد خبر 425288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.