۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
فروش اینترنتی کتاب مخاطب کمی دارد

مدیر انتشارات نوشته گفت: وقتی فروش به صورت اینترنتی می‌شود، به دلیل اینکه هنوز نیاموخته‌ایم بر روی سایت‌ها اطلاعات کافی بگذاریم و به عنوان نویسنده، تصویر پشت جلد کتاب، قیمت و تعداد صفحات کتاب بسنده می‌کنیم خرید نیز کاهش می‌یابد.

مهدی صاحب فصول در گفت و گو با خبر نگار ایمنا اظهار کرد: در خصوص فروش اینترنتی باید بگویم مردم هنوز نیاموخته اند از این امکان استفاده کنند، نشر نوشته فروش اینترنتی داشت اما به دلیل اینکه صرفاً کتب خود را ارائه می‌کند، مخاطب کمتری نسبت به فروشگاه‌هایی که همه نوع کتابی را ارائه می‌کنند داشت.

وی با بیان اینکه مردم کم مطالعه می‌کنند، افزود: سرانه مطالعه ما نسبت به برخی از کشورهای دیگر بسیار پایین است و امروزه هم با حضور تلویزیون و گوشی‌های موبایل عادت به خواندن‌های مختصر ایجاد شده است.

مدیر انتشارات نوشته ادامه داد: افراد کتاب خوان مایل هستند کتاب را در دست گرفته، ورق بزنند، معرفی کتاب را ببینند و در نهایت انتخاب کنند، اما وقتی فروش به صورت اینترنتی می‌شود، به دلیل اینکه هنوز نیاموخته‌ایم بر روی سایت‌ها اطلاعات کافی بگذاریم و به عنوان نویسنده، تصویر پشت جلد کتاب، قیمت و تعداد صفحات کتاب بسنده می‌کنیم و اطلاعاتی مانند فهرست مطالب کتاب را قرار نمی‌دهیم، انتخاب کتاب توسط مخاطب سخت می‌شود و در نتیجه خرید نیز کاهش می‌یابد.

صاحب فصول اضافه کرد: صنعت نشر جز صنایعی است که باید تعطیل باشد بنابراین در حال حاضر مردم نمی‌توانند به فروشگاه‌ها مراجعه کرده و کتاب خریداری کنند و این امر منجر به آسیب دیدن این صنعت خواهد شد چراکه خریدی برای تقویت آن وجود ندارد.

وی افزود: از طرفی زیر مجموعه‌های صنعت نشر نیز در همین وضعیت قرار دارند چراکه فروش مستقیماً تأثیر خود را روی تمامی شغل‌های پشت سر خود می‌گذارد، زمانی که فروش نباشد، تصویرگری، طرح جلد، حروف چینی، لیتو گرافی و صحافی کتاب همه روبه رکود خواهند رفت.

مدیر انتشارات نوشته در خصوص ابلاغیه حمایت از صنعت نشر به عنوان صنعت آسیب دیده، تصریح کرد: تا کنون چنین چیزی رسماً به ما ابلاغ نشده است، اما من تعدادی کارمند دارم که یا باید حقوق آن‌ها را بپردازم و یا بیکارشان کنم و هضم این امر بسیار دشوار است؛ در نتیجه تا دقیق‌تر در جریان این ابلاغیه قرار نگیریم و پشتوانه اعلام شده رسماً به ما اعلام نشود هیچ امیدی نداریم.

کد خبر 417660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.