۵ درصد تالاب گاوخونی مرطوب است

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با تاکید بر اینکه تبدیل تالاب بین المللی گاوخونی به منطقه شکار ممنوع ضروری است، گفت: هم اکنون پنج درصد از این تالاب ارزشمند مرطوب است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، منصور شیشه فروش ظهر امروز - جمعه ۱۱ بهمن ماه- در گرامیداشت روز جهانی تالابها که در کنار تالاب گاوخونی برگزار شد، اظهار کرد: تالاب بین المللی گاوخونی ۴۷ هزار هکتار وسعت دارد از این  رو درخواست ما این است که این تالاب  به منطقه شکار ممنوع تبدیل شود زیرا مناطق شکار ممنوع مورد حمایت است و از برداشت بی رویه معدن کاران جلوگیری می شود. 

وی با بیان اینکه در سال های گذشته ۱۵۰ هزار قطعه پرنده از ۱۳۷ گونه در تالاب گاوخونی فرود می آمدند، افزود: براساس آمارها سال گذشته دو هزار قطعه و سال جاری شش هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده در این تالاب سرشماری شدند؛ این نشان می دهد که تالاب می تواند ماوایی برای احیای این منطقه باشد. 

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر پنج درصد از تالاب گاوخونی نمناک است، ادامه داد: استمرار جریان آب به سمت گاوخونی خواسته همه است و این موضوع را از وزارت نیرو پیگیری کردیم. 

شیشه فروش با اشاره به وجود سه میلیون  و ۲۰۰ هزار هکتار بیابان در سطح استان اصفهان، خاطر نشان کرد: یک میلیون و ۹۲ هزار هکتار از این بیابان ها کانون بحران است؛ ۱۶ کانون فرسایش بادی شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه فرسایش خاک سالانه ۱۲۰ میلیارد تومان به استان اصفهان خسارت وارد می کند، یادآور شد: خرداد ماه امسال شهر اصفهان چند روزی را متاثر از خیزش ریزگردها و افزایش غلظت آلاینده ها بود؛ از این رو ۴۰ میلیارد تومان برای کنترل بیابان و مالچ پاشی و  ۱۴ میلیارد تومان نیز برای جلوگیری از گردو غبار از جمله در شرق اصفهان برای هزار هکتار نهال کاری و ۱۴۰ هکتار مراقبت و آبیاری و ۴۰۰ هکتار مدیریت روان‌آب اختصاص یافته است. 

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در ورزنه نیز با توجه به شرایط خاص بیابان زایی منطقه، چهار هزار هکتار تاغ کاشته شده است و در ۳۰ کیلومتر تپه های ماسه ای در این منطقه حفاظت می شود. 
شیشه فروش ضمن تقدیر از برگزاری گرامیداشت روز تالابها در تالاب گاوخونی، تصریح کرد: قطعنامه ای که در این مراسم اعلام شد طی نامه ای برای وزارت نیرو ارسال خواهیم کرد. 

وی با تاکید بر اینکه رودخانه زاینده رود باید از سراب تا پایاب احیا شود، ادامه داد:  وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست کشور طرح احیای تالاب گاوخونی را کلید بزنند و حقابه ها براساس طومار شیخ بهایی تامین شود. 

وی ادامه داد: با پیگیری ها ۲۰ میلیون مترمکعب آب برای محیط زیست رهاسازی می شود زیرا اگر نوار زاینده رود مستمر آب نداشته باشد به کانون گرد و غبار تبدیل می شود؛ همچنین در بخش های از استان فرونشست زمین را شاهد هستیم.

 شیشه فروش تاکید کرد: تامین حقابه ها و اجرای طرح جامع احیای تالاب گاوخونی ، جلوگیری از بار گذاری ها و برداشت معادن احیای مناطق کشاورزی طرح های نوین آبیاری با همکاری تشکل های زیست محیطی و صنف های کشاورزی یزد و اصفهان ضروری است. 

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان یادآور شد: با پیگیری ها ۴۵۰ هکتار از زاینده رود آزادسازی و حدود هشت کیلومتر دیوار سازی شده است؛ همچنین  ۷۰ کیلومتر جاده ساحلی و ۱۵۰ کیلومتر رُپرگذاری شده است. 

وی گفت: نیروهای نظارت و گشت محیط زیست و آب منطقه ای و صنف کشاورزان برای جلوگیری از برداشتهای غیرمجاز به طور مستمر حضور دارند.

شیشه فروش با بیان اینکه سیل فروردین ماه ۲۲ استان کشور را درنوردید و خسارت شدیدی وارد کرد، اضافه کرد: استان اصفهان برای استان های خوزستان، لرستان و گلستان ۶۰۰ کامیون هدایا و اقلام مورد نیاز ارسال کرد؛ همچنین در استان کرمانشاه ۱۲ هزار واحد مسکونی بازسازی کرد و در سرپل ذهاب نیز سه هزار واحد مسکونی ساخت. 

وی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های آبخیزداری و پخش سیلاب می توان سیلاب را کنترل کرد  از این رو در سال جاری  ۵۵ میلیارد تومان برای اجرای ۹۲ پروژه آبخیزداری و پخش سیلاب و نهال کاری در استان اصفهان اختصاص یافته است. 

مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان اصفهان با بیان اینکه احیای جاده ورزنه نیز پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: بهمن امسال ماه سردی است و فشار گاز در مناطق شمالی کشور کاهش داشته است، به نیروگاه‌ها اعلام شده بود که برای صرفه جویی در مصرف گاز مازوت استفاده کنند اما استان اصفهان اعلام کرد که این استان به هیچ وجه استفاده از سوخت مازوت در نیروگاهها را نمی پذیرد چرا که شهر اصفهان در جهت وزش باد قرار دارد و این اقدام به افزایش آلاینده های هوا منجر خواهد شد. 

وی با بیان اینکه کلانشهر اصفهان  از ابتدای امسال تاکنون ۸۰ روز ناسالم برای گروههای حساس را تجربه کرد، اضافه کرد: اگر نیروگاهها مازوت مصرف کنند روزانه ۶۰۰ تن گوگرد در هوا منتشر می شود از این رو مجموعه مدیریت استان برای حفظ سلامت جامعه اجازه نداد نیروگاهها مازوت استفاده کنند.

شیشه فروش با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف گاز و برق، گفت: با صرفه جویی نیاز نیروگاه‌ها را توانستیم با گاز تامین کنیم. 

به گزارش خبرنگار ایمنا، در مراسم گرامیداشت روز جهانی تالابها که در تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد،نمایندگان مجلس، سمن های زیست محیطی استان اصفهان و نمایندگان سمن های زیست محیطی یزد و مردم ورزنه حضور داشتند.

کد خبر 408271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.